Banka İşlemleri

Harçlık Avans Nedir?

Harçlık avans işlemi, üniversite öğrencilerinin öğrenme kredisi olarak faydalandığı Genç Bankkart işlevselliğidir. Nakit avans, özellikle fon sıkıntısı çeken öğrencilerin sıklıkla uyguladıkları bir yöntemdir. Üniversite eğitimi sırasında, Kredi ve Yurtlar Kurumu’ndan (KYK) kredi alan kişilere her ay belirli bir miktar para yatırılır. Ziraat bankası aracılığıyla öğrenci hesaplarına yatırılan bu paraya ek olarak, avans Genç Bankakart’a tanımlayarak da kullanılabilir.

Bu harçlık avansları öğrencilere nakit olarak verilmez, ancak nakit paraya dönüştürme prosedürlerini takip etmek için bazı yöntemler kullanılabilir. Harçlık avansı kullanan kişiler, geçen ay aldıkları paradan düşülür. Harçlık avansları hem kredi kartı hem de banka kartı için kullanılan Ziraat Bankası Genç Bankkart ile kullanılabilir

Ziraat Bankası tarafından üniversite öğrencilerine verilen kartlar, 2021 için belirli günlerde her ay 550 TL yatırılan para hariç, talep üzerine açılabilen nakit avans fonksiyonuna da sahiptir. Para çekme kabiliyeti olmayan bu avans türü, sadece alımlarda kullanılır.

Kyk harçlık avans nasıl açılır?

Cep harçlığı hesabı açmak için bir yöntem izlemeye gerek yoktur. Üniversite çalışmaları için KYK’ya kredi başvurusunda bulunanlar, bankaya başvurduktan sonra cep avansı hesaplarında otomatik olarak tanımlanır. Genç Bankkart ile tüm harcamalarınızı cep avansında belirlenen limite göre yapmak mümkündür.

Hesapta tanımlanan avanslar bankada nakde çevrilmez. Bu işlem için öğrenciler farklı yöntemler uygulamalıdır. Özellikle nakit avans işlemleri kuyumcular ve döviz büroları ile yapılabilir. Bu işlemler sırasında, örneğin; Harçlık avans limitiniz 550 TL ise, dönüştürme işleminden sonra bu maliyetlerden belirli bir miktar komisyon düşülecektir.

En çokrulan sorulardan birisi de harçlık avans internet alışverişi yapabilir mi? Bu sorunun cevabı bankaya göre değişmektedir. Müşteri hizmetlerini arayınız.

Avans harçlığı tahsilatı nasıl yapılır?

Cep harçlığını nakde dönüştürme yöntemleri arasında öğrenciler en çok kuyumcu kullanır. Buna ek olarak, harçlığı dönüştürmek isteyenler peşin olarak;

  1. Bakkal, market, tekel, vb. kurumlarla anlaşma yapabilir
  2. Kuyumculardan altın alıp bozdurulabilir
  3. Döviz bürolarını kullanabilir
  4. Sanal para hesapları kullanabilir

Nakit avanslarını paraya çevirecek olan kişiler bu işlemi kuyumcular tarafından yapılıyorsa, önce avanslarına göre altın satın almalıdırlar. Bu işlemi kuyumcuların yanı sıra döviz işlemleri yapan şirketler aracılığıyla da yapmak mümkündür. Yani harçlık avansları, altın veya yabancı para alım yapılarak nakde çevrilir. Bu işlemler aynı miktarda harçlık avansı almanıza izin vermez. Bu yöntemlerle, avansının sadece bir kısmı nakde çevrilir. Nakit parayı önceden dönüştürmek için sanal kart hesaplarını kullanmak da mümkündür.

KYK harçlık avans nakite çevirme işlemi için altın alma işlemi yapabilirsiniz. Harçlık avans sorgulama yaparak limitinizi öğrenin.

Harçlık avans limiti 2021

Harçlık avans limiti, bankanın politikasına bağlı olarak belirli zamanlarda değişir. Halen KYK’dan kredi alan tüm öğrenciler için mevcut harçlık avans limiti 400 TL olarak belirlenmiştir. Kullanılan avans ödemesi tutarı, bir ay içinde yatırılacak olan paradan otomatik olarak düşülür. Cep harçlığı karşılığının geri ödenmesine faiz uygulanmaz. Harçlık avans limiti düştü haberleri ara ara basında yer almaktadır, bankanızın müşteri hizmetleri ile görüşüp bilgi alabilirsiniz.

Genel olarak, cep harçlığı limitleri ve kredi tutarı her yıl Ocak ayında artmaktadır. Cep parası avans limitlerini en uygun maliyetle nakde çevirmek için POS cihazlarını kullanan yerel marketler veya diğer marketlerle pazarlık yapabilirsiniz. Özellikle, bu kişilerin tanıdığınız bireyler olması cep harçlığınızı komisyonsuz nakit haline dönüştürecektir.

Altın alarak harçlık avans nasıl nakite çevrilir?

Harçlık avans işlemlerini yapmak için kuyumculardan altın alınmalıdır. Örneğin; Genellikle, 550 TL’lik nakit avans limiti için gram altın satın alınır ve bu altınlar kuyumcudan bozdurularak nakit avansa çevrilir. Bu işlem sırasında bir komisyon talep edilebilir.

Komisyon olmasa bile, nakit avansla alınan altın kısa sürede değiştirildiği için fiyat düşer. Bu işlemi, tanıdık kuyumculardan veya fonları nakit harçlığa dönüştürmek için satış noktası cihazları kullanan şirketlerden de yapabilirsiniz. Nakit para avanslarını temin etmenin en yaygın yöntemi altın alışverişidir.

Ziraat bankası cep avansı nedir?

Üniversiteye başlayan her öğrenciye talep üzerine bir banka kartı verilir. Bu kartı isteyen herhangi bir üniversite öğrencisi kartı alabilir, ancak bir cep harçlığı açmak için bölgenizdeki en yakın Ziraat Bankası şubesine başvurmanız gerekir. Cep harçlığı ile kolayca alışveriş yapabilirsiniz. Hesabınızda tanımlanan bu karta aylık 425 TL yatırılır.

Hesabınızda cep harçlığı varsa, hesabınızda harçlık avans olması durumunda ekstra 375 TL alışverişte kullanım yapılabilir. Ziraat Bankası ATM’lerinden giriş yaparak veya İnternet bankacılığı yoluyla kullanım sırasında kalan kullanım haklarının miktarı ile ilgili tüm ayrıntılı bilgileri görmek mümkündür. Ayrıca, “HARÇLIK AVANS BAKİYE” yazarak SMS 4747’ye gönderilirse, kalan kullanım hakları kısa mesaj şeklinde geri döner.

Harçlık avans nasıl ödenir?

Cep harçlığı hesabının önemli özelliği, nakit için değil, alışveriş için kullanılan bir hesap olmasıdır. Nakit paraya ihtiyaç duyulması durumunda nakit dönüştürme yöntemleri arasında birçok farklı yöntem vardır. Market, market, mağaza, market gibi alışveriş yaptığımız yerlere giderek cebinizdeki para avans hesabınızdan nakit para alabilirsiniz. Arkadaşlarınızla çay, kahve ve yemek gibi birçok aktivite yapıyor olabilirsiniz.

Genellikle öğrenci yaşamında bilinen Alman hesabı ödeme yöntemiyle, arkadaşlarımızın hesaplarını ödeyerek bir kısmını dahi olsa nakit paraya çevirme imkanına sahip olursunuz. En iyi bilinen ve üretilen yöntemlerden biri olan atın satın alabilir ve paraya dönüştürebilirsiniz. İnternet bankacılığı yoluyla banka altın hesabı işlemlerini kullanabilirsiniz. İnternet ile işlem yapmak istemiyorsanız, bir kuyumcuya gidip cep harçlığı avans hesabınızdan altın satın alabilir ve daha sonra bu altını başka bir kuyumcuya satarak nakit olarak alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu