Banka İşlemleri

Ara Dönem Ödemeli Mevduat Nedir?

Ara ödemenin faiz mevduatını artırmasıyla, vade tarihinden önceki belirli ara dönemlerde düzenli faiz geliri elde edebilir ve bu faiz gelirini bankacılık işlemlerinizde ve diğer tüm işlemlerde kullanabilirsiniz. Ayrıca, zaman içinde artan faiz avantajından da yararlanacaksınız. Eğer her 3 ayda bir ikramiye alıyorsanız daha fazla taksit ödeyebilirsiniz.

Bu gibi durumlarda, bankalar ara ödemeli, artan ödemeli, azalan ödemeli veya balon ödeme kredisi gibi seçenekler sunar. Bu nedenle, başlangıçta belirttiğimiz gibi, genel amaçlı kredileri kullanmadan önce kendi bütçenizi incelemeye ve bankaya hazırlıklı gitmenizde fayda vardır. Ara dönem ödemeli mevduat hesaplama için makalenin devamına bakın.

Özellikleri;

 • Tüketici talebine bağlı olarak, TL USD veya EUR cinsinden açılabilir.
 • Ara ödeme bir yıllık depozitodur.
 • Tüketici tasarruflarını bir yıllık depozito olarak kullanırken, dönem sonundan önce talep ettiği aylık veya üç aylık dönemler için faiz toplayabilir.
 • Tüketici tarafından belirlenen sürede tahakkuk eden faiz müşteri hesabına aktarılır, daha sonra ana paradaki ara ödeme mevduatı üzerindeki faiz birikmeye devam eder.
 • İsterseniz, tüketicinin vadesiz mevduat hesabına aktarılan faiz dengesini çekebilir ya da çeşitli işlemlerinizde kullanabilirsiniz.
 • Talep ettiğiniz ara dönemlerde, faiz oranındaki artış olarak belirtilen oran, önceki dönemde kullanılan orana eklenir ve bu dönemde birikecek yeni oran belirlenir.
 • Faiz oranındaki artış olarak belirlenen oran, ilgili hesap açıldığında imzaladığınız sözleşmede belirtilir ve dönem sonundan önce değişmez.
 • Vade sonunda seçtiğiniz son dönemde birikmiş olan faiz ile cari hesaba sermaye yatırımı yapılır.
 • Hesabın son ödeme tarihinden önce kapatılmasını talep ederseniz, ara dönemlerde hesabınıza aktarılan faizler anaparadan düşülerek hesabınıza aktarılır.

Ara Ödemeli Kredi Borcu Nasıl Kapatılır?

Ara ödemeyle ilgili en büyük hata, ödemenin toplam borçtan düşülmesi gibi yanlış anlamalardır. Bu soruyu açıklığa kavuşturmak için öncelikle kredi ödemesinin unsurlarını açıklamak gerekir. Bilmeniz gereken ilk şey, ödenen aylık kredide faiz, anapara, KKDF ve BSMV gibi dört farklı bileşenin olmasıdır. Bu bileşenler her ödemede farklı yüzdelere dahil edildiğinden, aylık ödemeler sabit kalır. Birikimli cadeli hesap, vade bozulmadan para çekme konusunda bankanızın müşteri hizmetlerini arayın.

Yapılacak ara ödeme toplam anapara borcundan düşüleceğinden, önceki ödemelerin anapara tutarı önemli hale gelir. Ara ödemeli tüketici kredisi ödemeleri için resmi banka onayı alınmalıdır. Ara ödemelerle kredi borcunu kısa sürede kapatmak isteyen kişiler, şartları yerine getirmeleri durumunda ara ödeme yapabilirler.

Ara Ödemeli Mevduat Planı Nasıl Yapılır?

Tüketici kredilerini kullanırken ödeme planınız çok önemlidir. Seçtiğiniz plan, krediniz süresince izlemeniz gereken ödeme aralıklarını belirler. Ödeme planına uymazsanız kredi puanınız olumsuz etkilenir. Ödemelerinizin bir kısmı veya tamamı zamanında ödenmezse, geç ödeme döneminde ve Kaynak Kullanım Desteği (KKDF) boyunca kredinizdeki aylık faiz oranından % 30 daha fazla gecikme faizi uygulanır. Fon ve faizin % 15’i bu faiz oranına uygulanacaktır. %5 oranında Bankacılık Sigorta Muameleleri Vergisi eklenir. Ara dönem kar payı ödemeli katılma nedir sorusuna en odğur cevabı müşteri temsilciniz verecektir.

En az iki ardışık şekilde borç ödenmezse, tüm kredi borcunuz “hemen ödenmesi gereken borç” haline gelir ve banka bunu size bildirerek kredi borcunuzun tamamını 30 gün içinde, faiz ve vergileriyle birlikte ödemenizi talep eder. Bu nedenle, gelirinizde veya faiz oranınızda bir değişiklik olması durumunda kredinizi her zaman yapılandırabileceğinizi veya başka bir bankaya aktarabileceğinizi unutmayın.

Ara Ödemeli Mevduat Faizi Nasıl Hesaplanır?

Ara ödeme işlemi ve yeni faiz için gereken ek ücretler vade opsiyonları dahil edilerek hesaplanır. Ara ödemeden sonra yapılacak hesaplamalar, son ödemenin toplam tutarı üzerinden hesaplanır. Borcunuzun tamamını veya bir kısmını daha önce ödeme yaparak herhangi bir ücret ödemeden istediğiniz zaman kapatabilirsiniz. Bununla birlikte erken ödemeden doğan faiz ve vergi indirimlerinden yararlanırsınız.

 1. https://www.metfinans.com/kredi-karti-satislarinda-fatura-ne-zaman-kesilir/
 2. https://www.metfinans.com/kredi-karti-alamiyorum-ne-yapmaliyim/
 3. https://www.metfinans.com/kredi-karti-ile-taksitli-alisveris/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu