Banka İşlemleriKredi ve Kredi Kartı

Kredi Kartı Borcu Bir Gün Bile Ödenmezse Ne Olur?

Kredi kartları her ne kadar hayat kurtarıcı bir niteliğe sahip olsa da harcama yaptıktan sonra ödeme zamanı geldiğinde ödenmeyince birçok sorunu beraberinde getirebiliyor. Bu sorunlar genelde kredi kartı borcunu ödemeyen kişiler tarafından merak ediliyor ve sürekli olarak doğru bilgiyi bulmak amaçlı aranıyor. Bu sebeple karşılaşacağınız sorunlar ile ilgili bilgileri sizlere tek tek bu yazımızda vereceğiz. İlk olarak kredi kartı borcu ödenmeyince olabilecek iki ihtimali sizlerle paylaşalım.

  1. Bir yıl içerisinde üç kere asgari tutar ödemesi yapmayan kullanıcıların kredi kartı “nakit kullanımına” kullanıma kapatılır.
  2. Bir yıl içerisinde üç kez üst üste asgari ödeme yapılmayan kredi kartları tamamen kullanıma kapatılır.

Eğer ki kredi kartı kullanıma kapatılırsa geri açtırmak için muhakkak dönem borcunun tamamının ödenmiş olması gerekir. Bu durum haricinde kredi kartınızı aktif olarak kullanıma açtırma imkanınız bulunmuyor. Eğer ki bu durumların devamında da borçların ödenmemesi devamlılık arz ederse Banka ve Kredi Kartları Kanunu kapsamında gerekli işlemler ivedi bir şekilde uygulanacaktır. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak ve işin daha fazla uzamamasını sağlamak için mutlaka kredi kartı borçlarınızı zamanında ödemeye özen göstermelisiniz.

Kredi Kartı Borcu Geç Ödenirse Faiz İşler mi?

kredi kartı borcu geç ödenirse faiz i̇şler mi?
kredi kartı borcu geç ödenirse faiz i̇şler mi?

Kredi kartının bir gün bile geç ödenmesi durumunda aylık %1.70’lik oranda faiz uygulanmaya başlar. Bu oran sadece asgari tutar içerisinde kalan kısım için geçerlidir. Asgari tutar dışında kalan kısım için aylık %1.40 akdi faiz uygulaması yapılır. Bu faizlerin birikmesiyle birlikte kredi kartınızın borcunun ödenmesi daha güç hale gelebilir. Bu durumun önüne geçmek için kredi kartınızın borcunu ödeyemeyecek halde iseniz direkt bankanızla irtibat kurarak borcunuzun yapılandırılmasını talep edebilirsiniz. Talepleriniz doğrultusunda banka tarafından sizlere yeni bir ödeme planı hazırlanacaktır. Ancak bu evrenin sonunda kredi kartınızı tekrardan kullanıma açtırma imkanınız bulunmuyor. Aynı zamanda banka daha ileri giderek gelecekte size ürünlerini kullandırtmayabilir.

Kredi Kartı Borcunun Geciktirilmesi ve Kredi Kartının Kullanıma Kapatılması

Kredi kartı borcumu geciktirdim kartım kullanıma kapatıldı diye yakınan vatandaşlar genellikle borcun ödenmemesi durumunda kartın kullanıma kapatılacağını bilmiyorlar. Ancak Kredi Kartı Yönetmeliği çerçevesinde; Bir yıl içerisinde asgari ödeme tutarı; totalde üç kere ödenmeyen kredi kartlarının nakit çekime kapatılacağı, üst üste üç kere ödeme yapılmayan kartların ise tamamen kapatılacağı direkt olarak yazılı olarak bildirilmiştir. Bu sebeple bu konu hakkında her kredi kartı kullanıcısı bireyin hassas olması gerekmektedir. Eğer ki kredi  kartınız borcunuzdan kaynaklı olarak kullanıma kapatıldıysa bu evreden sonrası artık yasal sürecin başlamasıdır. Yasal süreç başladıktan sonra kredi kartınızı tekrardan kullanıma açtırma imkanınız bulunmuyor. Bununla birlikte borcunuzun tamamını ödemek zorunda kalmanızın yanı sıra bankanın dava masraflarını da siz ödemek zorunda kalıyorsunuz.

bir gün bile geciken kredi kartı borcundan dolayı maaşa haciz gelir mi?
bir gün bile geciken kredi kartı borcundan dolayı maaşa haciz gelir mi?

Bir Gün Bile Geciken Kredi Kartı Borcundan Dolayı Maaşa Haciz Gelir mi?

Eğer ki kredi kartı borcu ödenmezse kredi kartı borcunuzdan dolayı maaşınızın en fazla 4 te 1ine haciz gelme ihtimali vardır. Ancak bu süreç şöyle işliyor; kredi kartı borcundan dolayı maaşlara haciz gelme ihtimali yasalar karşısında yoktur. Bu durumda bankanız sizlere kredi kartını tahsis ederken bir sözleşme imzalatıyor. Bu sözleşmenin içerisinde böyle bir beyan bulunuyor ve siz buna imza atıyorsanız ileri ki dönemlerde maaşınıza haciz gelebilir. Tekrardan söylüyorum maaşa haciz gelse bile bu miktar sadece maaşınızın %25’i kadar oluyor.

Bunun yanı sıra kredi kartı borcunuzdan dolayı üzerinize olan taşınmaz mallara da haciz gelme ihtimali vardır. Bu konuda yasalar karşısında bankaların engellenmesi ile ilgili bir beyanat bulunmadığı için bankalar kolayca hakkınızda haciz işlemi başlatabiliyor. Herkeste genel olarak bulunan düşünce olan borcum çok az düşüncesi haciz işleminin başlatılmasına hiçbir şekilde engel olmuyor. Bu sebeple borçlarınızın büyüklüğüne dikkat etmeden ödemelerinizi aksatmadan yaparak bu gibi sorunlarla karşılaşmanızı engelleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu