Kredi ve Kredi Kartı

Kredi Kartı Nasıl Kullanılır?

Kredi kartları insan hayatını kolaylaştıran en önemli araçlardan biridir. Bu doğrultuda ihtiyacınız olan kadar limit belirleyerek kampanya takibi yapabilir alışverişlerinizi normalden daha kazançlı hale getirebilirsiniz. Tabii ki her şeyde olduğu gibi bu kartta da doğru kullanım olmaması durumunda birçok sorun ile karşılaşılabilmektedir. Kredi kartı kullanımı hakkında bilgi sahibi olmayan kişiler kontrolsüz kullanımda çok ağır borç yüklerinin altına girebilirler. Bu sebeple kredi kartlarınızı nasıl kullanmanız gerektiğine dair açıklamalar yapacağımız yazımızı okuyabilirsiniz.

Kredi Kartı Nasıl Alınır?

İlk olarak yazımıza kredi kartı nasıl alınır başlığı altında başlayalım ve başlangıçtan ileriye doğru devam edelim. Bu doğrultuda bankalardan kredi kartı almak eğer ki daha öncesinde bankalar ile sorun yaşamamışsanız sizler için çokta zor olmayacaktır. Kredi kartı başvurusu yapmak için aşağıdaki adımları yerine getirmeniz yeterli olacaktır.

  1. Kredi başvurusunun en önemli aşaması alacağınız kartın özelliklerine ve hangi bankadan alacağınıza karar vermektir.
  2. Bu karar sürecini tamamladıktan sonra bankanın internet sitesinde gerekli yerlerden başvuru yaparak kart başvurunuzu tamamlayın.
  3. Bu aşamada banka eğer daha önce birlikte çalışmadıysanız sizden bazı belgeler talep edebilir. Bu belgelerin gönderimi gerçekleştirin ve başvuru sürecinizi tamamlayın.
  4. Başvuru sürecinizin tamamlanmasının ardından onaylanırsa kartınız adresinize teslim edilecektir.
kredi
kredi kartı puan nasıl kullanırım

Kredi Kartımdaki Biriken Puanları Nasıl Kullanırım?

Her kredi kartı sistemi müşterilerini memnun etmek için farklı farklı ödül sistemlerini devreye sokar. Bu da harcama yaptığınız her para miktarı için karşılığında puan kazanabileceğiniz anlamına gelir. Bu doğrultuda kazandığınız her 1 puan 1 tl ye eşit oluyor. Bu puanlarla dilediğiniz gibi alışveriş yapabilirsiniz. Tabii ki bu puanları kazanmanız için bankanızın anlaşmalı olduğu noktalardan alışveriş yapmanız gerektiğini unutmamalısınız. Bu işlem aynı şekilde puanların harcamasında da geçerlidir.  Kredi kartı başvurusu sürecinizde alacağınız karta karar verirken bu kriterleri de göz önünde bulundurmak sizler için aşırı derecede faydalı olacaktır.

Kredi Kartını Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Kredi kartları her ne kadar mükemmel bir şekilde hayatınızın her anında size destek oluyor olsa da yanlış kullanım sebebiyle sizleri borç bataklığına da sürükleyebiliyor. Bu durumda kredi kartını kullanırken tarafınızca dikkat edilmesi gereken en önemli şeyin cebinizdeki nakit para neyse kredi kartındaki para da odur. Bu durumda aciliyeti olan bir ödemeniz varsa bunu nakit olarak yapmak yerine kredi kartınız ile yapabilirsiniz. Tabii ki bu şekilde süregelen alışverişler kredi kartı borcunuzun üst düzey derecede artmasına ve sizleri adeta sıkıntıya sokacak borçlarla karşılaştırmaya sebep olacaktır. Bu durumun önüne geçmek için yapmanız gereken şey kredi kartı limitinizi düşürmek olacaktır.

Tabii ki kredi kartınız her zaman size zararlı olacak diye bir olgu yok. Kredi kartının doğru kullanımı durumunda avantajlardan faydalanmak mümkün oluyor. Bu doğrultuda kredi kartı kampanyalarını an be an takip ederek puanlar ve indirimler kazanabilirsiniz. Kredi kartı kullanırken kişilerin dikkat etmesi gereken en önemli durum borç ödemeleridir. Eğer ki kredi kartınızdan harcama yaptıysanız ve bu harcamaların geri ödeme günü geldiyse kartınızın borcunun tamamına ödeyemezseniz en azından asgari ücretini ödemeniz gerekir. Kredi kartı borcumu bir gün bile geciktirsem bir şey olmaz diye düşünmeyin bu durumu bu linkteki yazımızda inceledik. Düşüncelerinizde yanıldığınızı görebilirsiniz.

kredi kartı ekstresi nasıl i̇ncelenir?
kredi kartı ekstresi nasıl i̇ncelenir?

Kredi Kartı Ekstresi Nasıl İncelenir?

Kredi kartı ekstresi olarak adlandırılan belgeler bir dönem içerisinde kredi kartınızdan yaptığınız harcamaları ve bu dönemin ödemesini göstermektedir. Bu durumda belge aracılığıyla kredi kartınızdan bir ay içerisinde ne yaptıysanız hepsini rahatlıkla inceleyebilirsiniz. Bu ekstre sayesinde ay sonunda yapacağınız incelemelerde gereksiz alışverişlerinizi ortaya çıkarabilir ve bir daha kredi kartınızla o tür alışverişleri yapmamaya karar verebilirsiniz.

Kredi Kartının Hesap Kesim Tarihi Ne Anlama Geliyor?

Kredi kartınızın ekstresinde yer alan hesap kesim tarihi; bir ay içerisinde yaptığınız nakit çekim ve kredi kartı harcamalarının tamamının hesaplandığı tarih anlamına geliyor. Bu günün sonrasında yapılan harcamalar tamamen bir sonraki aya aktarılır. Bu konuyu bir örnekle açıklamak gerekirse hesap kesim tarihiniz 10 Ocak diyelim 11 Ocak’ta yaptığınız harcamalar bir sonraki hesap kesim tarihine aktarılacaktır.

Kredi Kartı Son Ödeme Tarihi Nedir?

Kredi kartınızdan bir ay boyunca harcamaları yaptınız ve hesap kesim tarihi geldiğinde size ödemeniz gereken miktar belirtildi. Bu miktarı ödemek için size bir süre zarfı belirlenir. Bu süre genellikle 7 gün civarı olur. Bu sürenin son günü son ödeme tarihi olarak nitelendirilir. Eğer ki ödemelerinizi son ödeme tarihine kadar yapmazsanız borcunuz her geçen gün faiz ile karşılaşacaktır. Bu sebeple son ödeme tarihine muhakkak dikkat edilmesi gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu