Kredi ve Kredi Kartı

Ticari Kredi Kartı Nasıl Alınır? Ne İşe Yarar?

Her şirketin muhakkak sahip olması gereken ticari kredi kartları, kişilerin şirketleri için yaptığı harcamaların kişisel harcamalardan ayrılmasını sağlayan kredi kartı türlerinden biridir. Bu kartları kullanarak şirket sahipleri harcamaları daha planlı bir şekilde kontrol altına alabilir ve şirket için yapılan harcamaları rahat analiz edebilir. Bu sayede gerekli veya gereksiz harcamalara ayrılan bütçe hakkında daha net bilgiler elde edilir. Ticari kredi kartı alma ve bu kartın nasıl kullanılacağı hakkında bilgi sahibi olmak isteyen kişiler yaptıkları aramalarda net bilgilere erişemediği için kart hakkında herhangi bir bilgileri olmuyor. Bu doğrultuda yazımızı sizleri bilgilendirmek için yayına alıyoruz.

Ticari Kredi Kartlarını Kimler Kullanabilir?

Ticari kredi kartı sahibi olmak için yerine getirilmesi gereken ilk kural şirketin hangi banka ile çalışıyorsa o bankada ticari bir hesabı bulunması gerekmektedir. Bu hesaba sahip olunması için ise işletme sahibi olmanız gerekiyor. Ticari hesap açmak için vergi levhasında başvuru yapan kişinin adı ve soyadının yazıyor olması yeterli olacaktır. Her banka ticari kredi kartları için farklı farklı avantajlar sunar. Eğer ki ticari kredi kartı almak istiyorsanız aktif olarak çalıştığınız bankaya başvuru yapmanız yeterli olacaktır. Türkiye’de şuan aktif olarak ticari kredi kartı kullandıran bankalar şunlardır; Garanti Bankası, Akbank, Denizbank, İş Bankası ve Yapı Kredi Bankası’dır.

ticari kredi kartı nasıl açtırılır?
ticari kredi kartı nasıl açtırılır?

Ticari Kredi Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ticari kredi kartı nasıl alınır sorusunun cevabını vermek için sizlere başvuru süreci ile ilgili gerekli bilgileri sunacağız. Ancak bilinmesi gereken bir konu ticari kredi kartı sunan bankaların her birinin farklı farklı başvuru şartı olduğudur. Bu şartlar hakkında bilgi almak için bankanızla birebir görüşme yapmanız yeterli olur. Banka sizlere ticari kredi kartı başvurusu için gerekli şartlar hakkında bilgileri eksiksiz bir şekilde verecektir.

Ticari Kredi Kartı Başvurusu için Gerekli Belgeler

İşletmeler Gerçek Kişi İşletmesi, Limited Şirketler ve Anonim Şirketler olarak üçe ayrılır. Bu üç farklı işletme türü içinde farklı farklı evraklar gerekmektedir. Bu evraklar;

Gerçek Kişi İşletmesi Ticari Kredi Kartı Başvurusu için Gerekli Belgeler

 • Ticari kredi başvuru formu
 • İşletme sahibinin kimlik belgesi
 • Aktif olarak kullanılan vergi levhası

Limited Şirketlerin Ticari Kredi Kartı Başvurusu için Gerekli Belgeler

 • Ticari kredi kartı başvurusu için form
 • Şirket ortaklarının kimlik fotokopileri
 • Şirketin ticari sicilinin gösteren belge
 • Banka ile muhatap olacak ortağın noter onaylı imza sürküleri ve kimlik fotokopisi
 • Aktif vergi levhası

Anonim Şirketlerin Ticari Kredi Kartı Başvurusu için Gerekli Belgeler

 • Ticari kredi kartı başvurusu için form
 • Ortakların kimlik fotokopileri
 • Ticari sicili açık olarak gösteren belge
 • Banka ile muhatap olacak ortağın noter onaylı imza sirküleri ve kimlik fotokopisi
 • Aktif vergi levhası

Ticari Kredi Kartı ile Nerelerden Alışveriş Yapılır?

Ticari kredi kartlarının özellikleri bireysel kredi kartlarıyla neredeyse aynıdır. Bu doğrultuda bireysel kredi kartları nereden alışveriş yapabiliyorsa ticari kredi kartları da oradan rahatlıkla alışveriş yapabilmektedir. Bu durumda bireysel kredi kartlarını ticari kredi kartlarından ayıran en önemli özellik iki kredi kartının da birbirinden farklı olan kullanım amacıdır. Ticari kredi kartının kullanım amacı işletmenin ihtiyaçlarını karşılamak içindir. Eğer ki işletme içerisinde bir görevlendirilme üzerine konaklama ihtiyacı olan personelin otel masrafı ödenecekse bu kredi kartı ile yapılır ve bazı durumlarda puan bile kazanılabilir. Eğer ki bu kart ile yapılan harcamaları takip etmek istiyorsanız kullandığınız bankanın internet şubesinden faydalanabilirsiniz.

ticari kredi kartlarının limitleri ne kadar?
ticari kredi kartlarının limitleri ne kadar?

Ticari Kredi Kartlarının Limitleri Ne Kadar?

Ticari kredi kartı ile bireysel kredi kartını birbirinden ayıran en önemli özellik kredi kartının limitidir. Bu doğrultuda ticari kredi kartının limitlerinin diğerlerine göre çok daha üst düzey olduğunu göreceksiniz. Eğer ki işletmeniz banka ile aktif bir şekilde çalışıyor para alışverişlerini bu banka üzerinden gerçekleştiriyorsa banka size çok yüklü bir miktarda limit tanımlayabilmektedir. Banka bu konuda önden herhangi bir limit belirlemesi yapmıyor. Size verilecek ticari kredi kartlı limiti ile ilgili bilgileri öğrenmek için bankanız ile görüşme sağlayabilirsiniz.

Ticari Kredi Kartının Sunduğu Avantajlar

Ticari kredi kartları kullanıcı işletmelere birçok fırsat sunabiliyor. Bu doğrultuda avantajlar hakkında bilgileri aşağıda sizlere aktardık.

 • Ticari alışverişlerinizde çek ve senetle uğraşmadan rahatlıkla taksit yapabilirsiniz.
 • Ay sonu ekstresinin asgari tutarını ödeyebilir geri kalan miktarı ise taksitlendirerek ödeyebilirsiniz.
 • Acil nakit ihtiyaçlarınızı karşılamak için anlık nakit çekimi yapabilirsiniz.
 • Peşin ödemelerinizi sonradan taksitlendirebilirsiniz.
 • İşletmenize ait yıllık vergileri ödeyebilirsiniz.
 • Aylık yapılan harcamaların raporlamasını almak.
 • İşletmenize ait faturaları otomatik olarak ödeme talimatı verebilirsiniz.
 • Bankanızın anlaşma yaptığı mağazalardan indirimli ya da puanlı alışveriş yapabilirsiniz.

Bu avantajların tamamı ticari kredi kartı kullanma fırsatı sunan bankaların ortak avantajları niteliğinde belirlenmiştir. Kendi bankanız ek avantajlar sunuyor olabilir. Bu avantajlar hakkında bilgi sahibi olmak için bankanızla iletişime geçmeniz yeterli olacaktır. Aynı şekilde ticari kredi kartı başvurusu içinde bankanızla aktif iletişim kurmanız yeterli olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu