Devlet Destekleri

KOBİ Destek Kredisi Nasıl Alınır?

Küçük veya orta ölçekli olan işletmelerin, günümüzde devlet desteği ile büyümesi noktasında KOSGEB destek kredileri verilmeye devam ediyor. Vatandaşlar, kendi işlerini kurmak istediklerinde, küçük ya da orta büyüklükte bir işletme için yatırımlarını Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme İdaresi Başkanlığı olarak geçen KOSGEB tarafından 300 bin TL’ye kadar alabiliyorlar. Peki KOSGEB destek kredisi nedir, KOSGEB kredisi nasıl alınır? Bu soruların tamamı ve KOSGEB hibe başvuru şartları nelerdir sorularına dair tüm cevapları veren bir rehber hazırladık.

Kosgeb Destekleri Hangi İşleri Destekliyor? adlı yazımızı detaylı inceyelebilirsiniz.

 

KOSGEB’ten kredi desteği almak için, bu devlet kurumuna üyeliğinizi gerçekleştirmeniz gerekir. Üye olduktan sonra da KOSGEB’e giriş yaparak, burada esnaf için KOBİ seçenekleriyle devam edebilir ve destek kredisi başvurularınızı yapacağınız alanı açabilirsiniz. KOSGEB’ten destek kredisi almak için, KOSGEB KOBİ beyannamesi doldurmalısınız. Daha sonrasında da KOSGEB sistemlerine bu başvurunuzu tamamlamış olursunuz. KOSGEB giriş sonrasında, tüm bilgilerinizle birlikte bu başvurularınızı da tamamlayarak sisteme kaydınızı yapmış olursunuz. Kayıt, birkaç dakika içerisinde tamamlandıktan sonra işlemleriniz de tamamlanmış olur.

Kobi Destekleri Nelerdir?

Kobi desteği, günümüzde vatandaşların iş kalitesini arttırmak, geliştirmek ya da hem maddi hem de kurumsal anlamda çok şeye ihtiyaç duyduklarınızda bunu düzenleyebilecekleri bir destek paketidir. Ülkemiz şartları içerisinde Kosgeb tarafından Kobi destek paketleri sunulur ve birçok açıdan da programlarda kesintisiz devlet desteği verilir. Kobiler tarafından özel geri ödeme koşulları sahibi olunacak şekilde, kredilerle birlikte iş geliştirme ve büyütmeye dair KOBİ’lere verilen desteklerdir.

KOBİ Destek Kredisini Kimler Alabilir?

KOBİ destek kredisi almak için işletme sahibi olmalısınız. Kobi desteğine sahip olmak için bu şart dışında ise bazı şartlarda bulunmaktadır. Öncelikle KOSGEB’in Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi ve Girişimcilik Sertifikası almalısınız.

Bankalarla aranızda bir sorun olmaması, herhangi bir finans kuruluşu tarafından sorun yaşamamış olmanıza karşılık kredi notunuzun de yüksek olması önemlidir. KOSGEB desteği, bazı sektörlere uygundur. Bu nedenle kendi içerisinde bulundurduğu sektörlerden birinde çalışmalısınız. KOSGEB, destek alındıktan sonra başka bir kurumda çalışmadan bu işlerinizi yürütmelisiniz.

KOBİ Destek Kredisi Faiz Oranları Ne Kadar? Kredi Destek Miktarı Ne Kadar?

Kobilere destek kredi desteğiyle ilgili faiz oranları %2 ile %3 arasında değişir. Bu değerler, bankada bankaya göre değişmektedir. Bununla beraber sınırlı şekilde kobi destek kredisi alabiliyorsunuz. Kredi miktarı ise 50 bin TL ile 250 bin TL arasındadır. Bazı bankalara bakıldığında da sınırsız olarak kredi verebiliyorlar. Ödeme planlarıyla beraber kredi vadesi 84 aya kadar uygun şekilde çıkartılarak hazırlanabilir.

KOSGEB Kredi Başvuru Şartları Nelerdir?

KOSGEB destek kredisi alırken, vatandaşlardan bazı şartlar aramaktadır. Açacağınız işletme, kendiniz hakkında bir tür teminat vermek gibi bu şartlar aşağıdaki gibi listelenir:

 • İşe başlama sürecini, kanuni süreç içerisinde bildirilmesi,
 • Kendi işinizde doğrudan çalışır olduğunuzu gösteren, idare ettiğinizi belirtilmesi,
 • Varsa tüm ortakların 29 yaşını doldurmamış olma şartıyla işe başlama tarih bilgisi,
 • Açılacak işletme 3. dereceye kadar akrabadan devir alınmamış olması,
 • Mevcut işletmeye sonradan ortak olmamış olmanız önemli maddeler arasında yer alır.

 

KOBİ Destek Kredisi Nasıl Alınır?

Tüm hibe ve destek programlarına başvurular KBS – Kamu Hesapları Bilgi Sistemi ile beraber yapılır. Kobi sistemine kaydınızı tamamlayarak faydalanabilirsiniz. KOSGEB Kobinin amacı, doğrudan masraflarınızı karşılaması değildir. Sadece belirli oranlarda hibe desteği vererek, sizin ihtiyaçlarınıza yönelik olabildiğince yardımcı olmaktır. İşletmeler, yapılacak harcamalarda bir kısımda olsa Kobi desteği alması beklenir.

Örneğin, tüm masrafların yapılmasından önce denetleme yapılır. Ortalama 3 yıl süren bu denetlemeler sonrasında makine ve ekipman alımlarınızla ilgili destek çıkartılır. Kosgeb desteğiyle beraber makinelerin satılmasının önüne geçilerek, bu şekilde çalışmalar sürdürülmüş ve kandırmaya dayalı bir sistem olmaması sağlanmış olur.

İşletmeler noktasında KOSGEB, iş fikirlerini geliştirmede, kaybolmaya yüz tutan mesleklerin daha da canlanmasına yardımcı olmak adına günümüzde faizsiz olarak krediler gün yüzündedir. Kobi destek kredisi ile beraber hibe veya destek paketleri bankaların faiz oranlarına göre sunuluyor. Buna göre KOSGEB’in vermiş olduğu, belirttiği meslek grubu ve meslek kollarına göre, faaliyet alanlarına göre en uygun şekilde iş yer kuran girişimci esnaflar ya da sanatkarlar için girişim desteğinden faydalanabilir. Ayrıca 29 yaş altındaki genç girişimcilere özele de destek paketleri bulunmaktadır.

 

Mutlaka göz atmalısın;

 1. Devlet Destekli Hibe Kredi Ve Teşvik Nasıl Temin Edilir?,
 2. Devlet Hibe Kredisi İçin Nereye Başvurulur?
 3. Öğrencilere Para Yardımı: 821 TL Nasıl Alabilirim?
 4. Solucan Gübresi Üretimi Devlet Desteği

5 Yorum

 1. valla bende kobi destek kredisi 100 bin lira almak istiyorum. kosgeb kredi olayıyla alakalıymıs bu sanırım nasıl yapıcaz..

 2. arkadaşlar birisi bana kosgeb beyannamesi nasıl doldurulur detaylı anlatacak varmı.
  burda arkadaş kaleminde yer vermemiş sanırım yada benim kafa patatese döndü.
  Ayrıca kobi destek faiz oranları bi hayli fazlaymış sanırım.

 3. Kobi destek kredisi için blog yazılarınızı okudum ve başvurumu yaptım. Şuan için süreci bekliyorum . teşekkürler…

 4. Kobi destek kredisi alımıyla ilgili detaylı yazınız için teşekkürler hocam.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu