Banka İşlemleri

ÖSYM Ödemeleri Hangi Banka?

ÖSYM sınav giriş ücreti için hangi bankaya para yatırmanız gerekiyor? Konusu hep merak ediliyor. ÖSYM başvurusu ücretleri online yatırılabilir mi? Ya da parayı hangi bankaya yatırsam doğru olur gibi konulara özel bir rehber hazırladık.

ÖSYM tarafından hazırlanan birçok sınav türü bulunmaktadır. Üniversiteye sınav girişi, İngilizce seviye belirleme sınavları, KPSS ve çeşitleri ilk akla gelmek üzere birçok sınav türleri bulunmaktadır. ÖSYM başvurusu ücretleri yaptırmak için hangi sınava gireceğiniz belli olduktan sonra ve resmi olarak osym.gov.tr üzerinden açıklandıktan sonra başvuru kılavuzunda tüm detaylarıyla beraber sınav tarihleri yanında sınavın ücretlerinin de hangi bankaya yatırılacağı belirtilir.

ÖSYM Başvuru İşlemleri Online Ödeme

ÖSYM başvurusu için adaylar direkt olarak sınav için başvuru ücretlerini online şekilde yapabilirler. ÖSYM bu konuda geliştirmiş olduğu yeni sistemiyle beraber ödeme sayfası hazırladı ve ödemeler menüsü üzerinden istediğiniz gibi sınav kayıtlarınızla beraber ödemelerinizi de online şekilde yapabilirsiniz. Bunun için odeme.osym.gov.tr üzerinde bulunan ÖDEMELER sayfasıyla, hangi sınava girecekseniz ilgili sınavın seçimini yaparak hem kredi kartı hem de banka kartı ile ödemelerinizi yapabilirsiniz.

ÖSYM sınav ödemeleri başvuru süreci dahilinde yapılması gerekmektedir. Bu şekilde yapılan ödemeler sayesinde, bankaya hiçbir şekilde gitmeden ücret yatırmak için banka ödemelerinizi ÖSYM ödeme sayfası üzerinden basit bir şekilde yapabilirsiniz.

Diğer Konularımıza Bakabilirsiniz:

  1. YKS para yatırma hangi banka?
  2. KYK Burs ve Kredi Ne Zaman Yatacak?
  3. Tübitak Burs Başvurusu

ÖSYM Sınav Ücreti Bankaya Yatırma

Eğer online değil direkt olarak bankaya giderek ödemeyi yatırmak istediğiniz kurum varsa, bunun için direkt olarak TC kimlik numarası ile beraber hangi sınav başvurusu olduğunu söyleyerek ücretini de yatırabileceğiniz şekilde bankadan yardım alabilirsiniz. Bu sayede bankadan dekont alarak istediğiniz ÖSYM başvuru süreci ve ödeme işlemlerinizi de kolay şekilde sağlar, dekontunuzu da alabilirsiniz. Dekont üzerinde ad, soyadınız ve sınav adı bilgisi yer almaktadır. Bu şekilde dekontu saklayarak sınav gününe kadar herhangi bir aksilik çıkmaması adına işlemlerinizi yapabilirsiniz.

Yurtdışından ÖSYM Sınav Ücreti Yatırma

ÖSYM başvurusu yapmak isteyen adaylar, ücretlerini yatırmak için başvuru ücreti ödeme işlemleri için kılavuzda belirlenen son tarihlere göre bankaya giderek ya da online şekilde işlemleri yapabilirler. Eğer yurtdışında yaşıyorsanız ve ÖSYM tarafından hazırlanan sınav ücreti ödemesi yapacaksanız bu durumda direkt internet bankacılığını ve online ödeme yöntemini kullanabilirsiniz.

Yurtdışından ödeme yapacak olan tüm adaylar, ödemelerini internet üzerinden yapabilirler. Tüm başvuru süreçlerini ilerlettikleri ÖSYM’nin kendi internet sitesinden işlemler yapılırken aynı şekilde ödemeler menüsü üzeninden odeme.osym.gov.tr sayfasına yönlendirilerek, burada ister kredi kartıyla isterseniz de banka kartı ile birlikte ödemelerinizi TL üzerinden hızlıca yapabilirsiniz.

ÖSYM Sınav Giriş Ücretleri Hangi Bankalara Yatırılır?

Aşağıda yer alan tüm bankalara başvuru yapan adaylar, sınav ücretlerini yatırabilirler. ÖSYM’nin düzenlediği sınavlara ait tüm başvurularınızı yapabilir ve herhangi bir aşamada da sorun yaşarsanız direkt osym.gov.tr adresinden güncel banka bilgilerine de her zaman ulaşabilirsiniz. Bunun için aşağıda bulunan banka listesinden birinin şubesine giderek hangi sınav türü için ödeme yapacaksanız belirlemeniz yeterli olmaktadır:

  • Halkbank ATM ve internet bankacılığı
  • Ziraat Bankası ATM, şube veya internet bankacılığı
  • Kuveyt Türk Katılım Bankasına ait tüm şube, internet bankacılığı ya da ATM
  • Akbank şubeleri ve ATM şubeleri
  • Türk Ekonomi Bankası tüm şubeleri
  • Tüm PTT iş yerlerinden ödeme yapabilirsiniz.

ÖSYM Sınav Ücret Ödemeleri Son Gün Ne Zaman?

ÖSYM tarafından hazırlanan tüm sınavlarda, ödeme günü belirli süreler aralığında geçerlidir. Bu süreler, başvuru süresi boyunca olmaktadır. Başvuru süresi boyunca adaylar, başvuru ile birlikte ödemelerini de ilgili tarih aralığında yapmaktalar. Genelde 2 hafta ile 4 hafta arasında süren bu başvuru süreçlerinde ödeme aralığı da yine başvuru süreciyle aynı olmaktadır. ÖSYM ödemeleri için hangi banka tercihi olacağına dair direkt olarak banka tercihinizi yukarıdaki bankalardan birini seçerek yaptıktan sonra, ücret ödeme son gününü de kaçırmadan hemen ödemelerinizi yapabilirsiniz.

Bir şubeye gitmeden direkt olarak ÖSYM kartlı ödeme sistemiyle beraber isterseniz bankaya gitmeyip direkt olarak internetten de ödemelerinizi yapabilirsiniz. Bu süreç içerisinde 2020 – 2021 ÖSYM takviminde açıklanan sınavlar için adaylar, ödemelerini istedikleri gibi internetten hızlıca yapabilirler. ÖSYM takviminde açıklanan tüm sınavların tarihleri, başvuru tarihleri ve ödeme yapacakları tarih aralığı belirtilir. Bu tarih aralıklarına göre başvuru ve ödemelerinizi de tamamlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu