Devlet Destekleri

Devlet Destekli Hibe Kredi Ve Teşvik Nasıl Temin Edilir?

Türkiye Cumhuriyeti,ekonominin her zaman canlı olabilmesi adına yaptığı birçok teşvik ve hibe kredi imkanlarını sunmaktadır. Sosyal Devlet ilkelerinden de biri olan ekonomiyi ayakta tutabilme adına bazı projelere imza atmakta olan Türkiye Devletinin iş hayatına adım atmak isteyen kişilere, devlet destekli bir proje imkânı sunmaktadır.

Günümüz koşullarında birçok kişinin ilgilenmekte olduğu ve araştırdığı Devlet destekli hibe krediler ve devlet destek paketleri çokça araştırılıyor. Devlet tarafınca özel yardımlar, hibeler ve destek imkanlarıyla birlikte çiftçi ve esnaflar dışında yeni girişimciler ve genç girişimciler de bu imkanlardan en iyi şekilde istedikleri yapılar içerisinde faydalanabiliyorlar.

Devlet’in Destek Verdiği Hibe ve Teşvik Kredileri Nelerdir?

KOSGEB tarafınca desteklenen devlet destekli hibe krediler, tarım – hayvancılık alanlarından üretim, ihracat, girişimcilik gibi alanlarda geçerli olmaktadır. Bazı destekler içerisinde vergiden muaf olma gibi imkanlar da bulunmaktadır. Devlet bankaları aracılığıyla bu teşvik kredilerinden faydalanabiliyorsunuz.

Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halk Bankası, devletin hibe ve teşvik kredilerini 0 faiz oranıyla kredi vererek sunmakta olduğu desteklerdir. Bu süreçte bazı hibe ve krediler şöyledir:

  • Ev almak için devlet konut katkısı

  • Esnaflar için 30 bin lira hibe kredisi

  • Emekli promosyon ödemesi

  • Girişimciler için Kosgeb tarafından sağlanan hibe krediler

  • Tarım ve Orman Bakanlığı kredi destekleri

Geri Ödemesiz Kredi Nasıl Alınır?

Hibe kredi, devlet tarafından onaylandıktan sonra kişiye verilen kredinin geri alınmaması durumuna verilen addır. Vakıf ve kurumlar, kredi imkanı olarak bu şekilde geri ödemesiz krediler vermekteler. Devlete bağlı resmi faaliyet gösteren birimler olan vakıf ve kurumlar, bazı sektörlere geri ödemesiz kredi imkanı sunar. Bu sektörler şöyledir:

1. Hayvancılık

2. Tarım ve Bitki Üretiimi

3. Esnaflar

4. Yeni İş Fikirleri ve Yeni Girişimciler

5. KOBİ’lere Özel Krediler

Geri Ödemesiz Kredi Fırsatları

KOSGEB ile birlikte siz de yeni iş fikirlerinizin en hızlı şekilde haya geçirilmesini sağlar, en hızlı şekilde devletten destek alabilirsiniz. Geri ödemesiz kredi alabileceğiniz KOSGEB aracılığıyla birlikte iş fikrinize uygun şekilde siz de KOSGEB desteklenen sektörleri nace kodları ile birlikte geri ödemesiz kredi imkanlarını araştırabilir ve bu fırsatlardan faydalanabilirsiniz.

KOSGEB aracılığıyla yeni iş fikirleri ve yeni girişimcilik konularında siz de iş yerleriniz için alacağınız geri ödemesiz kredi imkanları için başvurularınızı yapmadan önce Geleneksel Girişimcilik Eğitimi veya İleri Girişimcilik Eğitimi alarak bazı adımların tamamlanmasını sağlamalısınız.

Bu adımları KOSGEB danışmanlık desteği alarak da kusursuz yapabileceğiniz gibi çeşitli araştırmalar niteliğinde yaparak, en son KOSGEB İl Müdürlüğüne Girişimciliği Geliştirme Destek Programı başvurunuzu yaparak 5 bin TL – 20 bin TL aralığında hibe kredilere sahip olabilirsiniz.

TKDK: Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Destek Kredileri

Meyve ve sebze işletmeciliğinden et ve et ürünlerine kadar ki tüm işletme, pazarlama alanlarına kadar tüm tarım ve hayvancılık alanlarında da devlet kurumları tarafından hibe krediler verilmektedir. İlgili olduğunuz alanlar hayvancılık, bitkisel üretim, turizm gibi sektörler ise, bu sektörlerde 2021 yılı içerisinde hibe krediler alabiliyorsunuz.

Süt üretim, tarımsal işletmeler kurmak isteyenler için 12 ay geri ödemesiz teşvik kredileri verilmektedir. Eğer et üreten bir tarımsal işletme kuracaksanız %65 geri ödemesiz destek kredisi ve 300 baş koyun gibi imkanlar yine devlet tarafından sağlanmaktadır.

Kırsal alanlarda yapılacak tüm turizm faaliyetlerinde en az %50 geri ödemesiz olmak üzere otel ve konaklama imkanları sağlayan destek kredi bulunmaktadır. Bu kredilerden faydalanarak devlet destekli hibe krediler ve teşviklerden faydalanıp doğru temin edilmesiyle geri ödemesiz hibelere siz de yeni işleriniz için faydalanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu