Devlet Destekleri

Solucan Gübresi Üretimi Devlet Desteği

KOSGEB Solucan Üretim Tesisi Desteği

Türkiye’de KOSGEB tarafından verilen destek kredileri kişilerden planlanan projenin belirtilmesi karşılığında veriliyor. Aynı zamanda belirli eğitimler karşılığında alınan girişimcilik sertifikasının bulunma zorunluluğu da var. Girişimciler bu konuda nasıl hibe desteği alıyorsa solucan üretim tesisi açmak isteyen kişilerde aynı yollardan geçerek hibe desteği kredisi alabiliyor. Devlet tarafından verilen KOSGEB uygulamalı girişimcilik eğitimine katılmak girişimcilik sertifikasına sahip olmak için en donanımlı yollardan biridir. Bu sertifikayı aldıktan sonra şirket kurmanız ve kuracağınız solucan üretim tesisi için proje hazırlamanız sonucunda kosgeb tarafından verilen desteklerden yararlanabilirsiniz. Bu destekler solucan gübresi üretimi devlet desteği adı altında girişimcilerle buluşturuluyor.

Konu hakkında ki sorularınızı yorum kısmına yazarsanız kısa sürede cevap vereceğiz!

KOSGEB Solucan Üretim Tesisi Desteği

KOSGEB, yeni kurulmuş şirketlere sorgusuz sualsiz direkt olarak 2000 TL verecektir. Bunun ardından 18.000 TL üst sınırı bulunan makine tesisat desteği bulunuyor. Bu duruma örnek vermek gerekirse;

5.000 TL + KDV miktarında üretim havuzu bulunuyor. Girişimcilere belirli bir sürecin ardından üretim havuzunun %60’ının geri ödemesi yapılıyor. Hazırlamış olduğunuz 5.000 TL’lik üretim havuzu için üç farklı yerden fiyat teklifi alınıyor. Bu fiyat teklifleri direkt olarak KOSGEB’e aktarılıyor ve kurum bu tekliflere göre onaylama işlemini gerçekleştiriyor. Ardından girişimciler makinaları satın alacakları firmalara kendi şirket hesaplarından tutarların gönderilme işlemini gerçekleştiriyor. Ödemeye ait dekontu dosyanın içerisine ekleyerek KOSGEB’e iletmeniz durumunda bir süre sonra makinalara harcanan paranın %60’ı size tekrardan iade ediliyor.

Solucan Gübresi Nasıl Üretilir?

Organik solucan gübresini üretebilmek için bu gübrenin yetişme olanaklarının eksiksiz olarak yetişebileceği ortamı hazırlamak gerekiyor. Bu ortam şartlarının doğru bir şekilde ayarlanması solucan gübresinin miktarında hızlı artışlara sebep olacaktır. Profesyonel bir şekilde organik solucan gübresi üretimi yapmak için kesinlikle tesisleşmek gerekiyor. Bu tesisin kuruluşunda ise en az 8 – 10 bin Kaliforniya solucanı satın almanız lazım. Küçük çaplı başlangıçlar için bu rakamlar gayet yeterlidir. Ancak bu işe başlarken kısa sürede gelir elde etmek istiyorsanız kırmızı Kaliforniya solucanı miktarını kesinlikle yüksek tutmalısınız. Eğer yüksek tutarsanız 2 senelik bir zaman diliminde 1 milyon solucan miktarına kadar ulaşabilirsiniz. Üretime başladığınız andan itibaren profesyonel teknikler ile üretime başlarsanız solucan miktarında 6 – 7 kata kadar artışlar gözlemleyebilirsiniz. Ancak elde ettiğiniz solucan gübrelerinin kullanımı için bir süre toprağın dinlendirilmesi gerekiyor. Bu süre yaklaşık olarak 2 – 3 ay kadar olabilir.

solucan gübresi nasıl yapılır?
Solucan Gübresi Üretiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Solucan Gübresi Üretiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Solucan gübresi üretimi ülkemizde son yıllarda aşırı derecede bir gelişmeye maruz kaldığı için bu sektör hakkında bilgi sahibi olan kişiler direkt olarak sektörden kazanç sağlamaya başlıyor. Solucan gübresi üretimi kesinlikle yüksek sermayeler gerektirmiyor. Bunun yanı sıra herhangi bir çalışan ihtiyacınızda olmuyor. Tesisi kuruyor ve solucanların gelişimini izliyorsunuz. Aynı zamanda bu gübre ile birlikte ülke ekonomisine katkıda bulunurken zararlı gübre kullanımını da en aza indirmek için çiftçilere destek oluyorsunuz.

Kaliforniya solucanı bu işin kesinlikle olmazsa olmazlarıdır. Solucanlar atıkları tüketerek dışkı olarak vücutlarından çıkarıyorlar. Bu olayla birlikte dışkı olarak çıkan atıklar gübre olarak kullanılıyor. Solucanlar hangi atıkları yiyecek diye düşünüyorsanız, genellikle çiftçiler hayvancılıkla uğraştığı için bu hayvanların dışkısını rahatlıkla solucanların tüketmesi için ayırabilirsiniz. Ancak her ne kadar gidersiz bir üretim imkanı sizlere sunuluyor olsa da bu işe başlamadan önce muhakkak sektörde daha önce tecrübeler edinmiş kişilerden bilgi almanız gerekiyor. Bu bilgiler neticesinde solucan üretim tesisi kurma aşamasına güvenle geçebilirsiniz.

Solucan gübresi üretmek ülkemizde fazlasıyla yoğun olarak işlediği için Pazar payının geniş olduğunu söylemekte hiç yanlış olmayacaktır. Üretimde hammaddeye herhangi bir maddiyat yatırmanız gerekmiyor. Üretilen ürünün bozulma ihtimalide yok direkt olarak bakıldığında sadece kâr odaklı bir iş olarak karşımıza çıkıyor. Aynı zamanda bu işin üretimini yapmak isteyenler devlet tarafından destekte alabiliyor. 2015 yılından bu yana devlet desteği adı altında solucan üretimi tesisi kuracak kişilere 2 milyon liranın üzerinde hibe verildi.

Tamamen kâr odaklı bir tesis için kesinlikle aşamalara önem vermelisiniz. Her aşamayı doğru bir şekilde değerlendirerek tesisin kurulacağı yerde kullanılacak malzemelere kadar her şeyi kaliteli almanız gerekiyor. Bu sayede kurduğunuz tesisten üst düzey gelir elde edebilirsiniz.

Üretilen Solucan Gübresinin Satışı Nasıl Yapılır?

Türkiye’de işleyiş gösteren her sektörde olduğu gibi bu sektörde de katma değer işlemi gerçekleşiyor. Üretimin her aşamasında ürünün maliyetinin üzerine ücretler ekleyerek satışa sunulmaktadır.  Bu hesaplamalar için solucan gübresi alan firmalar ile istişare içerisinde olmanız çok önemlidir. Onların alış fiyatı ile sizin satış fiyatınız arasında büyük bir fark olması gerekiyor ki kâr edebilesiniz. Ya da internet üzerinden e – ticaret sitesi kurarak bu gübrenin satışını Türkiye’nin her noktasına yapabilirsiniz. Eğer ürününüz kişiler tarafından beğenilirse satışlarınızda patlama yaşanır ve gelirleriniz kat kat artar. Ya da çevrenizde bulunan herhangi bir çiçekçi ile anlaşarak uygun fiyatlardan onlara satışını gerçekleştirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu