Kredi ve Kredi Kartı

Kredi Borcunu Ödeyemeyenler Ne Yapmalı?

Kredi borcunu ödeyemeyenler hakkında yazımız. Günümüzde herkes geçim sıkıntısı çekmekte ve aldığı maaş yetmemektedir. Bu gibi durumda pek çok kişi kredi çeker veya kredi kartı kullanarak geçinmeye çalışır ve eksiklerini az da olsa kapatmaya çalışır.  Ancak kredi borçlarının faizleri yüksek olduğu için pek çok vatandaş borçlarını ödeyemiyor avukatlık oluyor. Bu gibi durumlarda banka değerli eşyalarına haciz koyabilir ve borcu tahsil edebilir. Peki kredi borcunuzu ödemezseniz ne olur? Kredi borcu ödeyemeyenler ne yapmalı? Nasıl bir yol izlemeli bu yazıda bunlardan bahsedeceğiz.

Kredi borcunuzu ödemediğiniz veya ödeyemediğiniz durumlarda hepimizin bildiği üzere banka personelleri tarafından aranılmaya başlarsınız. Tabi bunlar ilk ay taksidinizi ödemediniz diye olmaz. Hepsi belirli bir eşiği geçtikten sonra olmaktadır. Bankalar sıklıkla borcunu ödeyemeyenler ile karşılaştıkları için bu konuda sizden çok daha tecrübelidir. Eğer borcu ödemezseniz borcu esnetmeye başlar daha uzun vadeye yayabilirler.

İlk Ay Borcunuzu Ödemezseniz Ne Olur?

Kredi Çektiniz bir ay geçti ve ödeme gününüz geldi, ancak ödemeye gücünüz yok elinizde para yok. Tüm bankalar kredi kartı borçlarını ödemeyen müşterileri severler. Çünkü borç sizde kaldıkça sizden faiz yoluyla para kazanırlar. Ancak bu kredi borçları için geçerli değildir. Çünkü kredi kartı borçları daha azdır, ve kolay tahsil edilebilir. Ödemesenizde bir sıkıntı  yaratmazlar. Ancak kredi borcu daha yüksek olduğu için tahsil edilemediği durumlardan banka zarar edebilir.

İlk ay kredi borcunuzu ödemediğiniz zaman banka personeli tarafından 3 ile 15 gün içinde aranırsınız. Bu arama ilk arama olduğu için genellikle kibar bir dille yapılır, borcunuzu unuttunuz mu? şeklinde gayet naif bir şekilde sizinle konuşurlar. İlk ay borcunuzu ödemezseniz borcunuza faiz eklenir, yani pek bir problem yaşamazsınız. Ancak bu faizin 100 bin TL kredi için 2 bin TL olabileceğini unutmayın.

İkinci Ay Borcumu Ödemedim?

Kredi borcunuzu ikinci ay da ödemediğiniz durumda banka tarafından sıkboğaz edilmeye başlanırsınız. Genellikle her gün veya 2 günde bir sizi arar ve borcunuzu ne zaman ödeyeceğinizi sorar dururlar. Bu aşamada eğer borç ödeyecek; durumda değilseniz bu durumu müşteri temsilcisine bildiriniz.

Üçüncü Ay Borcumu Ödemedim?

Banka borcunuz için size 3 aylık bir dönem tanır. Bu dönem içinde borcunuzu ödemezseniz, banka haciz için faaliyete geçecektir. 90 gün dolduktan sonra ek 10 gün daha süre verilir. Banka size kolaylık sunmak ister. Bu yüzden banka personeli tarafından aranıp borcunuzu taksitlendirebileceklerini veya vadeyi artırabileceklerini söylerler.

Bu durumda eğer kredi borcunuzu yüksekse ciddi faiz yükü altında kalırsınız. Örneğin 100 bin TL kredi çektiniz ve borcunuzun aylık faizi 2 bin TL ana paradan ödediğiniz tutar ise 3 bin TL 3 ay borcunuzu ödemediğinizde 9 bin TL bir fatura çıkaracaktırlar size bu faturayı da 1 yıla yayıp ödeyebilirsiniz. Tabi bu durum  bankanın insiyatifine kalmıştır.

Fazladan Tanınan 10 Günlük Süre Bitti Şimdi Ne Olacak ?

Bankanın borcunuzu 3 ay geciktirmeniz durumunda fazladan tanıdığı 10 günlük süre bittikten sonra dosyanızı hukuk bürosuna iletir. Bu aşamadan sonra hukuk bürosu sizi arayıp tehditvari konuşmaya başlayacaktır. Çünkü mahkemeye verildiğinizde, eğer kredi borcunuz kadar mal varlığınız yoksa tahsil edemezler. Borcunuzu ödemezseniz, hapis yatarsınız, ailenizin mallarına haciz koyacağız gibi tehditler yağdırırlar.

Öncelikle aileniz size kefil olmadıysa ailenizin mallarına hiçbir şey yapamazlar. Aileniz hakkında endişelenmenize gerek yok ayrıca hapis yatmak gibi bir durum da kesinlikle söz konusu  değildir. Bu nedenle bu tehditlere kanmayın.

Sizi arayan hukuk bürosu personelleri çok düşük maaş artı komisyon usulü ile çalışırlar. Yani borcunuzu ödemeniz demek bu arkadaşlara para kazandırmanız demek. Bu nedenle borcunuzu ödettirmek için sizinle tehditkar bir biçimde konuşacaklardır. Bu arkadaşlar asgari ücretin dahi altında maaş aldıkları için para kazanmak için size borcunuzu ödettirmek zorundadur. Kimse 700-800 maaşla çalışmak istemez değil mi ?

Tehditlerden Nasıl Kurtulabilirim ?

Borcunuzu uzun süre ödemediğinizde sizinle banka değil hukuk bürosu muhattap olur. Banka kurumsal imajını zedelemeyecektir. Hukuk bürosu sizinle tehditkarbir biçimde konuştuğunda, ödeyecek gücüm yok yakın zamanda ödeyeceğim diyip geçebilirsiniz. Ayrıca sizi ailenizin mallarını haczedeceğiz hapse gireceksiniz şeklinde konuştuklarında kanunları bildiğinizi öyle bir şey olmadığını söyleyin.

Haciz Aşamasında Neler Olur ?

Hacizlik düzeyine  gelmeniz en az 3,5 ay borcunuzu ödemedikten sonra olur. Bu aşamadan sonra adınıza alacak tahsil davası açılır. Davadan sonra sizden mal beyanı istenir, yani ne kadar mal varlığınızın olduğunu üstünüze kayıtlı eviniz var mı geliriniz gibi bilgileri mal beyanı olarak vermek zorundasınız.

Mal beyanı vermeyenler kanun gereğince 3 ay hapis  yatar. Sonrasında haciz işlemleri başlar kayıtlı mal varlıklarınız haczedilir. Hacze rağmen borç tamamen ödenmiyorsa bu durumda farklı varlıklarınızın haczine gidilir.

Eviniz Yok Kirada Oturuyorsunuz Hangi Varlıklarınız Haczedilir

Eviniz yok ise yalnızca evdeki eşyalarınız varsa bu durumda evdeki temel eşyalarınızın hiçbirine haciz konulamaz.  Yani evdeki televizyonunuz buzdolabınız, çamaşır makineniz bunlar temel eşyalardır haczedilemez. Ancak bu eşyalardan  2 veya 3 tane varsa muhtemelen en pahalı olanı haczedilir. Örneğin iki tane televizyonunuz varsa en pahalı olanı haczedilecektir.

Maaşıma Haciz Gelir Mi?

Eğer maaşlı çalışıyorsanız ve evin veya eşyalarının haczinden sonra borç hala tahsil edilemediyse, bu durumda maaşınıza haciz gelir, ancak sizi  geçindirecek bir rakamın mutlaka cebinizde kalması gerekir. Örneğin 3 bin TL kazanıyorsanız bu rakamın,600-700 TL gibi bir miktarına haciz gelir. Yüksek maaş alıyorsanız eğer, bu durumda maaşınızın büyük bölümü haczedilebilir. Ancak yine  cebinize 2000 TL gibi bir rakam kalır.

Banka Hesabı Açabilir Miyim?

Banka hesabı açabilrisiniz ancak borcunuz olduğu ve tahsil edilemediği için yatırdığınız tutarlara haciz konulacak ve bloke edilecektir.

Ailemin Evine Haciz Gelir Mi ?

Eğer aileniz size kefil olmadıysa ailenizin malları haczedilemez. Hukuk bürosu sizi arayıp ailenizin mallarını haczedeceğiz şeklinde sizi tehdit edebilir ancak inanmayın böyle bir şey mümkün değildir.

  1. https://www.metfinans.com/halkbank-kredi-karti-yapilandirma/
  2. https://www.metfinans.com/ziraat-bankasi-zorunlu-trafik-sigortasi
  3. https://www.metfinans.com/ziraat-bankasi-kredi-yapilandirma/

2 Yorum

  1. Banka borcu ödenmeyen eve el koyduktan sonra daha önceden ödenmiş taksit paralarını geri iyade ediyormu.

  2. bende 2021 yılında kredi borçlarımı ödeyemedim. Bahsettiğiniz yöntemlerden çoğu işe yarıyor teşekkürler.
    Bu arada kart ile para döndürmeye çalışmayın sakın daha da batarsınız. En azından faizleriyle beraber banka borçlarınızı yavaş yavaş ödemeye çalışın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu