Dul Maaşı Ne Kadar, Nasıl Alınır?

İçindekiler

Bu yardım devlet nezdinde eşini herhangi bir sebepten dolayı kaybetmiş yardıma muhtaş eşlere verilen aylık olarak bilinmektedir. Bu yardım maaş niteliğinde kişilere verilirken dul kalan kişinin gelirinde normal düzeylerden daha fazla bir artış gözlemlenmediği durumlarda sürekli olarak ödemeler devlet tarafından kişiye yapılır. Dul maaşı alan kişi aynı zamanda devletin ücretsiz olarak sağladığı sosyal güvenceden de ücretsiz bir şekilde faydalanmaya devam eder. Bu maaşın kimler tarafından ne şekilde alınabileceğine dair bilgiler Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından belirlenmiş olup istenen en önemli şartlar eşin dul kalması ve gelir durumunun yaşam faaliyetlerini sürdürecek düzeylerin altında olmasıdır. Bu durumların herhangi bir sebeple gerçekleşmiyor olması dul maaşının kesilmesi ile karşı karşıya kalmak ile sonuçlanacaktır.

Ayrıca bu maaşı almaya devam eden kişiler tekrardan bir evlilik durumunu oluşturduysa maaş direkt olarak gelir düzeyinde iyileşme olacağı için kesilecektir. Ancak bu evliliğin muhakkak resmi bir nikah ile gerçekleşmesi gerekmektedir. Aksi halde bayan devlet erkanında bekar olarak görüneceği için maaşın devamlılığı sürer. Eğer bayan kişisi tekrardan boşanır ve aylık almaya müsait duruma gelirse dul aylığı başvurusu tekrardan yapıldığı taktirde maaşın tekrardan alınmaya devam edilmesi mümkün hale gelir. Bu konuya daha detaylı bakmak için yazımızın geri kalan kısmını dikkatli bir şekilde inceleyebilirsiniz.

Dul Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Dul maaşı başvurusu yapmak için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından resmi şekli belirlenen dilekçenin gerekli yere ulaşması ve bu dilekçenin yanına ekstra istenen belgelerin eklenmesi gerekmektedir. Eğer başvuruyu yaptıktan sonra başvurunuz onaylanırsa maaşınız bağlanacak ve aylık olarak dul maaşı nasıl alınır? 2021 yılında belirlenen miktarı alabileceksiniz. Bakanlık tarafından dul maaşı başvurusu sürecinde talep edilen belgeler aşağıda belirtildiği gibidir.

 1. Vefat eden eşin yaşadığı süreç boyunca sigorta hizmet dökümünü gösteren belge (Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan alınacak.),
 2. Vefat eden eşin resmi nitelik taşıyan ölüm belgesi,
 3. Aylığı almak isteyen kişinin kimlik bilgileri,
 4. Dul aylığı talep eden kişinin ekonomik durumunu belgeler nitelikte olan evraklar (gelir beyanı),
 5. Muhtarlık veya vakıflardan alınmış fakirlik belgesi,
 6. Vefat eden kişinin bakmakla hükümlü olduğu çocukların kimlik bilgileri,
 7. Bakanlık tarafından şekillendirilen dilekçenin doldurulmuş hali

Bu belgelerin tamamını başvuru aşamasında gönderdiğiniz evrakların arasına eklemeniz gerekmektedir. Eksik evrak göndermeniz durumunda başvurunuz reddedilecek ve tekrardan başvuru yapmak zorunda kalacaksınız.

Dul Aylığı Alma Şartları Nelerdir?
Dul Aylığı Alma Şartları Nelerdir?

Dul Aylığı Alma Şartları Nelerdir?

Bilgilendirici yazımızın girişinde de bahsettiğimiz gibi dul aylığı alma şartları Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından kanunlar nezdinde açıklanmıştır. Bu şartlar aşağıda belirtildiği gibi olup herhangi biri karşılanmadığı durumda dul aylığı alma hakkı ortaya çıkmayacaktır.

 1. Türkiye Cumhuriyeti resmi vatandaşı olmak,
 2. Eşini herhangi bir sebepten dolayı kaybetmiş olmak,
 3. Eşin ölümüyle birlikte gelir düzeyini etkileyecek herhangi bir mal varlığına sahip olmamak,
 4. Herhangi bir işte asgari ücret düzeyinde sigortalı olarak çalışmıyor olmak,
 5. Yaşam standartlarının belirlendiği ücretin altında bir gelire sahip olmak

Eğer bu şartların tümünü karşılıyorsanız yaşamınızı sürdürdüğünüz beldede bulunan Aile ve Sosyal Dayanışma Vakfına gerekli belgeleri düzenleyerek başvurunuzu yapabilirsiniz.

Dul Maaşı 2021 Yılında Ne Kadar Verilecek?

Dul maaşı miktarı 2021 yılında bazı düzenlemeler sonucunda vefat etmiş eşin çalışma ve ödenmiş sigortasının durumuna göre farklı miktarlarda verilmektedir. Buna rağmen net bir tutar vermek gerekirse 2019 yılında 551 Türk lirası olarak verilen dul maaşı, 2021 yılında 36 Türk lirası zamlanarak 587 Türk lirasına yükseldi. Aynı zamanda vefat eden eşin çocuklarına ödenen yetim maaşı da 293 Türk lirası oldu. Bu maaşın değişkenlik göstermesindeki etkenler aşağıda sıralanmıştır.

 1. Vefat etmiş eşin sigortalı olarak çalışması ve bu sebeple emekli olması durumda eşine emekli maaşının yarısı kadar dul maaşı ödenir.
 2. Eğer vefat eden kişinin bir tane çocuğu bulunuyorsa dul maaşı yetim aylığı ile birlikte hesaplanarak ikisi aynı anda verilir. Ancak alınan maaş miktarı vefat eden eşin çalışırken aldığı maaşın toplamını kesinlikle geçemez.
 3. Eğer vefat eden kişinin herhangi bir sosyal güvencesi bulunmuyorsa eşe yukarda belirtilen 2021 dul maaşı miktarı olan 587 Türk lirası ödeme yapılır. Bu ödeme her ay düzenli olarak devlet tarafından gerçekleştirilir.

Dul Maaşının Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Dul maaşı nasıl hesaplanır sorusunun cevabı ise devlet tarafından yapılan düzenlemeler ile birlikte kişilere bildirilmiştir. Bu doğrultuda aşağıda maddeler halinde kişilerin ne kadar maaş alabileceklerinin hesaplamaları yapılabiliyor. Bu doğrultuda devletin maaşı bağlarken dikkate aldığı kriterler aşağıdaki gibidir.

 1. Eğer vefat eden eş sigortalı ise bağlanacak maaş miktarı alınan maaşın %50’si kadar olacaktır.
 2. Vefat eden kişinin herhangi bir şekilde çocuğu yok ise eşin alacağı maaş miktarı %75’lik paylara kadar çıkabiliyor.
 3. Vefat eden kişi çocuk sahibi ise çocuğa maaşın %25’i oranında aylık bağlanır. Ancak eşin aldığı aylık miktarı eşin maaşının %50’si kadar olur.

Bu oranlar doğrultusunda vefat eden kişinin maaşı yetim ve dul aylığı olarak çocuklara ve eşe belirli oranlarda pay edilmektedir. Alınan maaşların miktarı ölen kişinin çalışırken aldığı aylığın %90’lık dilimine kadar olabilir. Ancak kesinlikle maaşa eşdeğer veya maaş miktarını aşan ödemeler yapılmaz.

Dul Maaşı Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Dul maaşı sorgulaması nasıl yapılır sorusunun cevabı günümüzde e – devlet portalının kullanımının yaygınlaşması ile birlikte yanıt bulmuştur. Bu maaşa ait ödemeler ve ödeme günleri ile ilgili birçok detay direkt olarak internet üzerinden ulaşılabilir durumdadır. Aynı zamanda farklı yollar ile sorgulama yapmak isteyen kişiler ikamet ettikleri bölgelerin kaymakamlıklarında bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığıyla sorgulamalarını gerçekleştirebiliyor. Bu maaşın durumunu e – devlet üzerinden sorgulamak isterseniz aşağıda belirtilen adımları eksiksiz bir şekilde takip etmeniz gerekmektedir.

 1. PTT’den 2 TL karşılığında alacağınız e – devlet şifreniz ile portala giriş yapın.
 2. Sisteme giriş yaptıktan sonra üst kısımda bulunan arama bölümüne “Dul Maaşı” yazarak gerekli bölüme ulaşın.
 3. Bu bölümün içerisinde “Maaşınızın Ne Zaman Yatacağı, Ne Kadar Ödeneceği ve Ne Kadar Kesinti Yapılacağı” gibi bilgilere detaylı bir şekilde ulaşabilirsiniz.
Emekli Maaşı ile Dul Maaşı Aynı Anda Alınır Mı?
Emekli Maaşı ile Dul Maaşı Aynı Anda Alınır Mı?

Emekli Maaşı ile Dul Maaşı Aynı Anda Alınır Mı?

Bu sorunun cevabı devlet erkanında yapılan düzenlemeler ile birlikte mümkün olarak belirlenmiştir. Eğer dul maaşı alan bir kişinin emeklilik durumu bulunuyorsa her iki aylığı da alabilme yetkisi bulunuyor. Ancak bu konuda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bazı şartlar koşmuştur. Bu şartlar;

 1. Her iki maaşı aynı anda almak isteyen dul bayan emekliliğini SSK tarafından gerçekleştirmiş olmalıdır. Eğer bu şart yerine getiriliyor ise direkt olarak her iki aylığı almaya hak kazanabilir.
 2. Vefat eden eşin SSK’dan emekli olması durumunda Bağ – Kur emeklisi olan kişilerde çift maaş alma yetkisine sahiptir. Buna rağmen Emekli Sandığı emeklileri maaşın sadece %75’lik kısmından faydalanabiliyor.

İki Maaş Hangi Durumlarda Bağlanıyor?

İki maaş almak için devletin yasalarca düzenlediği şartları muhakkak yerine getirmek gerekir. Bu durumda iki maaş almak için gerekli şartlar,

 1. Anne ve babanın emekli sandığı emeklisi olması durumunda ölüm tarihleri devlet tarafından dikkate alınmaz. Bu sayede hem eşten hem de anne babadan emekli maaşı alabilirsiniz.
 2. Vefat eden eş emekli sandığı emeklisi olup anne ve baba bağ – kur emeklisi ise yine aynı şekilde ölüm tarihi dikkate alınmadan çift maaş bağlanır.

Bu durum vasıtasıyla geçimini tamamen maaş ile sağlamak isteyen kişilerin muhakkak yerine getirmesi gereken kurallar belirlenmiştir. Dul maaşı bayanın geçim olanaklarını iyileştirmeye yönelik olacağı için bu konuda devlet gerekli olan desteği tam anlamıyla veriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir