Kredi ve Kredi Kartı

2021 Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı Ne Kadar?

Devlet tarafından sunulan sosyal yardımlar geçim sıkıntısı çeken birçok insanın kurtuluş yolu olarak gösterilmektedir. Bu yardımlar günümüzde hizmet veren her türlü kurum ve kuruluş tarafından yapılmakta ve sosyal devlet anlayışı ile devlete bağlı birimler tarafından dağıtımı gerçekleşmektedir. Eğer ki halktan bir kişinin gerçekten para yardımına ihtiyacı olduğu öngörülür ise bu sorunun çözümü adına tüm dernekler ve kurumlar harekete geçmektedir. Bun sonucunda ise daha rahat bir hayata kavuşması sağlanamasa da en azından geçimini sağlayacak kadar yaşam mücadelesi vermesi için yardımcı olunacaktır. Sosyal yardımlar adı altında verilen destekleri sadece maddiyat anlamında düşünmek fazlasıyla yanlıştır. Bu yardımlar erzak, giyim ve eşya yardımı da olabilir. Eğer ki sosyal yardımlardan faydalanma talebiniz bulunuyorsa yaşadığınız bölgedeki devlet birimlere talebinizi iletebilirsiniz. Bu konuya istinaden hazırladığımız yazımızı dikkatli bir şekilde okuyarak sosyal yardımlaşma para yardımı ile ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz.

Sosyal Yardımlaşma Adı Altında Ne Gibi Destekler Veriliyor?

Sosyal yardımlaşma adı altında verilen destekler her ne kadar devlet tarafından dağıtılıyor olsa da bu yardımlar farklı farklı kurum ve kuruluşlar tarafından yapılmaktadır. Her kurum kendi gücü yettiğince gerek para gerekse eşya desteği veriyor olsa da hepsini amacı tektir. Bu yardımlar ile ihtiyaç sahibi olan kişilerin; eğitim, sağlık, nakit, gıda, barınma ve ısınma gibi birçok ihtiyaç sorunsuz bir şekilde giderilmektedir. Türkiye’nin sosyal devlet anlayışına sahip olması sebebiyle her vatandaşın sosyal hakkı olarak sosyal yardımlardan yararlanabilirler. Eğer ki ihtiyaç sahibi olması belgelenebilen kişiler aşağıdaki yardımlardan faydalanabilir.

 • Eğitim ve Sağlık Yardımı
 • Sosyal Destek Yardımı
 • Engelli Destek Yardımı
 • Kişisel İhtiyaç Yardımı
 • Doğal Afetten Kaynaklanan Yardımlar
 • Sosyal Destek Yardımları

Bu ve buna benzer birçok destek kamu kurum ve kuruluşları tarafından ihtiyaç sahipleri ile buluşturulmaktadır. Ancak yukarıda da belirttiğimiz gibi bu yardımlardan faydalanılabilmesi için muhakkak muhtaçlığın belgelenebilir nitelikte olması gerekiyor.

yardimlasma
sosyal yardımlaşma para yardımı neleri kapsıyor?

Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı Neleri Kapsıyor?

Sosyal yardımlaşma nakit yardımı adı altında verildiğinde bu desteği sunan kurumun aradığı şartlar her zaman birbirinden farklılıklar gösterir. Ama bu yardımın verilmesindeki en önemli unsur ihtiyaç sahibinin muhtaçlık durumudur. Bu durumda sosyal yardımlaşma para yardımı miktarı 2021 yılında aşağıda belirtilen miktarlarda belirlenmiştir.

 • Sabit olmasa bile 200 – 1000 lira aralığında yardım sunulmaktadır.
 • Doğum yardımı adı altında verilen destek nakdi yardım olarak nitelendirilir.
 • Eğer ki şartlı gebelik durumu var ise nakit yardımı verilir.
 • Yaşlılık aylığı alınabilir.
 • Öğrencilerin yararlanması için burs ve diğer yardımlar verilebilir.

Eğer ki yukarıda belirtilen durumlardan herhangi birini taşıyorsanız nakit yardımlardan faydalanabilirsiniz. Bu yardımlar belediyeler ve valilik tarafından dağıtılmakta olup günlük ihtiyaçlarını karşılamanız adına gayet yeterli olacaktır.

Sosyal Yardım Almak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Sosyal yardım alma şartları genel olarak katı kurallar dahilinde belirleniyor. Eğer ki yardımı özel bir kurumdan alacaksanız kurum kendine ait şartlar belirleyebilir. Yardım türleri için ayrı ayrı şartlar bulunuyor olsa da hepsinin ortak şartları aşağıda belirtilmiştir.

 • Sosyal güvencesi olmamak,
 • Düzenli gelir sahibi olmamak,
 • Muhtaçlık belgesine sahip olmak vb.

Bu sadece aynanın görünen yüzü diyebilir bunlara benzer olarak birçok şart aranıyor. Ama mutlaka yerine getirilmesi gereken en önemli şart her an söylediğimiz gibi mutlaka muhtaçlığın kanıtlanabilir olmasıdır. Bu konuda yalan beyan vermeniz durumunda hakkınızda yaptırım uygulanabilir. Bunun sebebi ise muhtaçlığınızın ilgili birimler tarafından incelenecek olmasıdır.

yardim
sosyal yardım alma başvurusunu nereye yapmalıyım?

Sosyal Yardım Alma Başvurusunu Nereye Yapmalıyım?

Sosyal yardım yapan kurumlar arasında mahalli idarelerde bulunuyor. Bununla birlikte ülkemizde hizmet veren sivil toplum kuruşları da yardımlar yapmaktadır. Sosyal yardım başvurusunu nereye yapacağınız ile ilgili bilgiler aşağıda verilmiştir.

Başvurularınızı Yapacağınız Kurumlar;

 • Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü
 • Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Genel Müdürlüğü
 • Vakıflar Genel Müdürlüğü
 • Belediyeler
 • Valilik ve Kaymakamlıklar

Sosyal yardımlaşma parası yardımı başvurularınızı bu kurumlardan rahatlıkla yapabilirsiniz. Eğer ki uygun görülürseniz ödemeleriniz direkt olarak başlayacak ve en azından rahat bir yaşam sürebileceksiniz.

Sosyal Yardımlaşma Muhtaçlık Aylığı Başvurusunu Nasıl Yaparım?

Fakirlik maaşı başvurusu nasıl yapılır sorusunun cevabı için ilk olarak yapmanız gereken şey bulunduğunuz bölgedeki muhtarlıktan fakirlik belgesi almanız gerekiyor. Başvurunun devamında aşağıda bulunan yolları izleyebilirsiniz.

 1. Yardım alınacak vakıfa başvuru yapın,
 2. Yaşlılık aylığı formu doldurulmalıdır,
 3. İlgili kurumdan gelir belgesi alınır,
 4. SGK’ya belgeler teslim edilir ve sonuç beklenir.

Sosyal Yardımlaşma Muhtaç Aylığı Ne Kadar Verilir?

Muhtaçlık aylığı almak isteyen kişilerin alacağı para yardımı sürekli olarak değişkenlik göstermektedir. Devlet tarafından verilen muhtaçlık aylığının hesaplaması yapılırken o yıl asgari ücret ne kadarsa o miktarın 3 te 1’i alınmaktadır.  Eğer ki dönem içerisinde enflasyon seviyesi yükselirse muhtaçlık aylığı miktarı da artış gösterir. Muhtaçlık aylığı miktarı 2021 yılında 816,67 lira olarak belirlenmiş ve bu ödeme her ay gerçekleşmektedir.  Eğer ki aylık geliriniz 600 liranın altındaysa muhtaçlık aylığından faydalanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu