Sigorta

Sgk Çocuk Parası Ne kadar? Nasıl Alırım?

Türkiye’de her yıl yeni çıkan düzenlemeler ile birlikte ihtiyaç sahibi vatandaşlara bazı durumlar karşılığında yardımlar yapılmaktadır. Çocuk parası da bu düzenlemeler çerçevesinde yapılan yardımlardan biridir. Ailelerin bakmakla hükümlü oldukları çocuk başına Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından verilen yardım sayesinde anne baba çocukların tüm ihtiyaçlarını kolay bir şekilde karşılayabiliyorlar. Bu yardım doğrudan çocuk sahiplerinin ekonomik yüklerini azaltmaya yönelik bir uygulamadır.

SGK Çocuk yardımı uygulamasından yararlanmak için bazı kriterlere uyum sağlıyor olmak gerekiyor.  Devlet her önüne gelene bu yardımı vermiyor olup sadece yardıma muhtaç nitelikte olanlara veriyor. Bu yazımız ile birlikte sgk çocuk yardımı nasıl alınır ve buna dair merak ettiğiniz birçok sorunun cevabını vererek sizlere yardımcı olmaya çalıştık.

SGK Çocuk Parası Alma 2021

Türkiye’de çocuk bakım yardımından faydalanmak için ilk olarak yerine getirmeniz gereken şart yazımızın ilk cümlesinde de bahsettiğimiz gibi yardıma muhtaç olarak görünmeniz gerekmektedir. Eğer bir işte düzenli olarak sigortalı bir şekilde çalışıyor ya da emekli maaşı alıyorsanız bu yardımdan faydalanmanız kanunlar çerçevesinde imkansızdır. Yeni doğan çocuğunuza bakmak için aylık belgelenebilir geliriniz asgari ücret sınırının altındaysa bu yardımdan gerekli başvuruları yaptıktan sonra faydalanma olanağınız bulunuyor. Başvuru yaptıktan sonra gerekli işlemler tamamlandığında çocuk parası yardımı 2021 yılında düzenli olarak banka hesabınıza yatırılacaktır.

sgk çocuk parası alma 2020
SGK Çocuk Parası Alma 2021

Çocuk parası yardımının belirli bir miktarı bulunmuyor. Bu miktar maaş bağlandıktan sonra ortaya çıkarak ne kadar alacağınızı o şekilde öğrenebiliyorsunuz. Akabinde eğer çalışmayan eşinden ayrı bir bayansanız her çocuğunuz için yaklaşık 30 Türk lirası ödeme alabileceksiniz. Bu miktar her ne kadar az gözükse de çocukların ihtiyacını karşılamak adına yükünüzü hafifletecektir. Bu yardımın ödemeleri miktar çok az olduğu için iki aylık olarak yapılmaktadır. Bu sayede aldığınız para miktarı normalin daha üzerinde seyredecektir.

SGK Çocuk Bakım Parası Başvurusu

Çocuk bakım parası başvurusu yapmak için ilk olarak ikametinizin kayıtlı olduğu il veya ilçede bulunun sgk hizmet binalarına müracaat etmeniz gerekiyor. Aynı zamanda bu noktalarda çocuk bakım yardımı ile ilgili bilgiler sizlere daha detaylı olarak verilecektir. Bu yardım için size verilen dilekçe örneğinin eksiksiz bir şekilde doldurulmasının ardından başvurunuzu gerekli merciilere kolayca yaparak ilk adımı atabilirsiniz.

Başvuruyu yaptıktan sonra kurum tarafından mesaj veya arama yoluyla size bilgi verilecektir. Aynı zamanda yardım ödeneklerinin yatırılacağı ptt maaş kartı adresinize yönlendirilecek olup iki ayda bir ödemeleriniz doğrudan bu karta yatırılacaktır. Parayı çekmek için devlete ait herhangi bir bankanın atmlerini ücretsiz bir şekilde kullanabilirsiniz. Çocuk parası yardımı başvuru tarihleri belirli olmayıp yılın her ayı bu yardım için sgk aracılığıyla gerekli başvuruları kolayca yapabilirsiniz.

sgk çocuk yardımı miktarı ne kadardır?
SGK Çocuk Yardımı Miktarı Ne Kadardır?

SGK Çocuk Yardımı Miktarı Ne Kadardır?

Çocuk parası ailelere iki ayda bir ödenmekte olup 2021 yılı için belirlenen ücretler aşağıda maddeler halinde verilmiştir.

  • 0 – 6 yaş arası çocuk sahibi olan aileler aylık olarak 62 TL yardım almaktadır. Bu ücret iki ayda bir yatırıldığı için 124 TL ödeme tarafınıza yapılacaktır.
  • 6 yaş üzeri çocuğa sahip olan aileler aylık 30 TL ödenek alabilirler.
  • İlköğretim seviyesinde öğrenimine devam eden çocukların velileri kız ve erkek çocuklarda farklı olmak üzere yüksek ödemeler alabiliyorlar. Bu durumda erkek çocuklar için aylık 35 TL, kız çocukları için 40 TL olarak belirlenen bir ödeme miktarı sizleri karşılıyor.
  • Aynı şekilde ortaöğretim seviyesinde öğrenim gören çocuklar için kız ve erkek ayrımı bulunuyor. Bu doğrultuda kızlar 65 TL, erkek çocuklar ise 55 TL ödeme alabiliyor. Bu ödemelerin 2 ayda bir yapıldığını unutmamak gerekiyor.

Çocuk parası yardımı ödemelerinden faydalanan aileler erkek çocuklarının 25 yaşına kadar olan dilimi içerisinde, kız çocuklarının ise evlenene kadar olan dilim içerisinde bu yardımdan faydalanmaya devam edebilirler.

SGK Çocuk Parası Yardımı Sorgulama Nereden Yapılır?

SGK çocuk parası sorgulama işlemi günümüzde e – devlet portalının yoğun bir şekilde kullanılması ve bütün vatandaşlık işlemlerinin buradan kolayca yapılması sebebiyle buradan takip edilebiliyor. Bu doğrultuda kimlik numaranız ve e – devlet şifreniz ile portala giriş yaparak SGK Çocuk Parası kısmına yönlenmeniz gerekmektedir. Burada para yatmış gözüküyorsa hesabınızdan parayı çekebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu