Sigorta

İşten Çıkınca Sigorta Ne Kadar Devam Eder?

Sigortalı çalışan bir işçi işten çıkınca sonra sigorta ne kadar devam etmektedir yazısına yer vereceğiz.

SGK sağlık hizmetleri ve Genel Sağlık Sigortası (GSS) konularında çoğu zaman vatandaşların hüsrana uğradıkları ve genel olarak kanunlar hakkında bilinmesi gereken ama çok az bilinen bazı bilgiler nedeniyle zorluk yaşadıkları konular vardır. Bu konulardan biri de işten ayrılan vatandaşların sigortaları ne kadar devam edeceği sorusudur.

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile birlikte karşımıza çıkan Genel Sağlık Sigortası (GSS), artık insanların SGK prim ödemesi yapılmıyor ise 30 gün GSS prim ödemesi koşuluyla sağlık hizmetlerinden faydalanabilir olacakları hizmetlerden biridir. Bununla beraber SGK prim ödemesi olan vatandaşların ek bir GSS ödemesi bulunmadığı gibi, işsiz ya da sigortası olmayan vatandaşların GSS prime tabi tutuldukları bilinen bir durumdur.

İşten Ayrılan Kişiler Sağlıktan Yararlanır mı? Kaç Gün Sağlıktan Yararlanırlar?

İşten çıkartılan kişiler ya da işten kendi rızasıyla ayrılmak isteyen kişiler, çıkış yaptıktan sonra eğer çalışılan yerde 90 gün boyunca ödemesi yapıldıysa, işten ayrıldıktan sonraki ilk 100 gün doktor muayene ve eczane hizmetlerinden yararlanabilir. Eğer 90 günlük prim süresi dolmadıysa, bu durumda 100 günden 10 güne kadar bu süre kısalmaktadır.

Eş ve Çocuklar Sağlıktan Yararlanabilirler mi?

Evli olan çiftlerde bakmakla yükümlü olunan eş, herhangi bir sigortalı işe sahip değilse ya da sigorta ödemesi yapılmıyorsa, emekli aylığa bağlı değilse bu durumda eşinin sigortasından faydalanabilir. Bu şekilde sağlık haklarından da yararlanmış olacaktır.

Ebeveynlerin bakmakla yükümlü olan çocuklar, eğer lise mezunu olurlarsa 20 yaşına kadar, üniversiteden mezun olurlarsa 25 yaşına kadar sağlık hizmetlerinden yararlanabilirler.

Koşulsuz Sağlık Hizmetlerinden Yararlanmak İçin Şartlar

Öncelikle 18 yaşını doldurmamış tüm bireylerde şart veya koşul aranmadan sağlık hizmetleri ücretsizdir. Trafik kazası hallerinde ve acil hallerde, koşulsuz olarak sağlık hizmetlerinden faydalanabilirler. Ayrıca bildirimi zorunlu bulaşıcı hastalıklar, tıbben başkasının bakımına gereken kişiler, iş kazası ile meslek hastalığı olan kişiler ve yetim aylığı alan çocuklar olmak üzere bu maddelerde yer alanlar koşulsuz olarak sağlık hizmetlerinden yararlanabilirler.

Bu değerlendirmeler dışında ise eş ve çocuklarınıza bakmakla yükümlüyseniz, sizin kendi sigortanız geçerli olacaktır. Eğer sigortalı işten ayrıldıysanız ilk başlıkta da belirtildiği gibi, 90 gün sigorta priminiz son çalıştığınız iş yeri tarafından yatırıldıysa 100 gün muayene hizmetlerinden faydalanabilir, aksi takdirde daha az süreli faydalanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu