Sigorta

Özel Huzurevi Fiyatları 2021

Her ne kadar yaşlı dedelerimizin ve ninelerimizin en fazla rahat edebileceği ortamlar kendi evleri olsa da bakıma muhtaç oldukları dönemlerde yalnız kalmak onlar için çok zorlu bir sürecin başlangıcı olacaktır. Günümüzde çocukların ailelerine yaşlılık halinde bakmamaları ve aile yapısının tamamen bozulmasından kaynaklı olarak huzurevi müracaatları da yüksek oranlarda artış gösterdi. Eğer ki huzurevi ihtiyacınız bulunuyorsa huzurevi seçerken dikkat edilmesi gerekenler ve 2021 yılında huzur evi fiyatları ile ilgili bilgilere bu yazımızdan ulaşabileceksiniz. Bunun yanı sıra huzurevine yerleşen yaşlı bireylerin devlet tarafından tescillenmiş haklarına da bu yazımızda yer verdik.

Huzurevine Yerleşme Başvurusu Nereye Yapılır?

Huzurevine yerleşmek isteyen yaşlı bireylerin başvurularını nereye yapacaklarına dair bilgilendirme yapmak gerekirse bu konuda müracaat edilmesi gereken ilk kaynak ALO 183 çağrı hattı olacaktır. Bu hattı arayarak huzurevi ile ilgili bilgi alabilir bunun yanı sıra boş yatak olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Başvuru yapmanız gereken diğer kaynaklar aşağıda maddeler halinde belirlenmiştir.

 1. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı olan il ve ilçe merkezlerine başvuru yapabilirsiniz.
 2. Valilik çatısı altında hizmet veren Sosyal Hizmet Merkezlerine başvuru yapabilirsiniz.
 3. Huzurevi seçiminizi yaptıysanız o huzurevinin genel müdürlüğüne başvuru yapabilirsiniz.
beni tanıyan biri benim yerime başvuru yapabilir mi?
beni tanıyan biri benim yerime başvuru yapabilir mi?

Beni Tanıyan Biri Benim Yerime Başvuru Yapabilir mi?

Eğer ki çevrenizde yardıma muhtaç olduğunu düşündüğünüz ve aynı zamanda kendi hayatını sürdüremeyecek derecede olan kişiler için başvuru sürecini devlet erkanları tarafından yapabilirsiniz. Eğer ki aşağıda bulunan yetkili birimlere gerekli bildiriyi yaparsanız hızlı bir şekilde aksiyon alınacak ve gerekli işlemler başlatılacaktır.

 1. Kaymakamlık
 2. Muhtarlık
 3. Belediye
 4. Kolluk Kuvvetleri
 5. Kamu Kurum ve Kuruluşları

Bu mercilere yapacağınız başvurular ilk olarak incelemeye alınacak sonrasında ise eğer bildiri doğru ise yaşlı direkt olarak huzur evine yerleştirilecektir. Bu sayede yaşlı kişi başvuruyu kendisi değil doğrudan başka biri yaşlının adına yapabilir.

Huzur Evine Yerleşmek için Gerekli Şartlar

Bu hizmetten faydalanmak için yerine getirilmesi gereken ilk şart 60 yaşında olmaktır. Eğer ki 60 yaşından daha küçükseniz huzurevi hizmetinden faydalanmanız mümkün değildir. Bununla birlikte huzurevinde kalma şartları aşağıda listelenmiştir.

 1. Eğer ki huzurevi başvurusu yaptıysanız muhtaçlık durumunuzu kanıtlamanız gerekiyor.
 2. Kuruma sağlık raporu beyan etmeniz gerekiyor.
 3. Bulaşıcı ve ölümcül bir rahatsızlığınızın olmaması gerekiyor.
 4. Alkol ve uyuşturucu gibi zararlı alışkanlıkların olmaması gerekiyor.
 5. Yeme, içme, banyo ve tuvalet gibi ihtiyaçlarını kendi karşılayacak durumda olması gerekiyor.
huzurevi
özel huzur evi rahat mı?

2021 Huzurevi Ücretleri Ne Kadar?

Huzurevleri genel olarak devlet tarafından işletiliyor olsa da bazıları özel olarak hizmet vermeye devam etmektedir. Bu doğrultuda huzurevlerinde kalmak için bazı ücretler ödemek zorunda kalabilirsiniz. Gerek devlet gerekse özel huzurevleri tamamen ücretli bir şekilde hizmet vermeye devam ediyor. Eğer ki hiçbir gelirinizin olmadığını ve ücreti ödeyemeyecek durumda olduğunu kanıtlayabilirseniz devlet tarafından kurulmuş huzurevlerinden ücretsiz yararlanabilirsiniz. Bu durumda olan kişilerin huzurevi ücretleri Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından karşılıksız olarak karşılanacaktır. Bu durumda huzurevi fiyatları 2021 yılında değişkenlik göstermiş olabilir. En doğru ücretleri öğrenmek için Alo 183 ile iletişime geçebilirsiniz.

2021 Huzurevi Ücretleri

Eğer ki huzurevi özel bir kuruluş tarafından kurulmuşsa fiyatlandırmalarda tamamen kendi kararları doğrultusunda belirlenmektedir. Genel olarak her yılın başında yeni fiyatlar internet sitesi üzerinden yayınlanmaktadır. 2021 yılında yayınlanan fiyat tarifesine göre;

 1. Taban Fiyat : 1008,65 + KDV
  Tavan Fiyat : 5764,98 + KDV

Yıllık Üyelikler;

 1. Taban Fiyat : 60,06 + KDV
  Tavan Fiyat : 66,68 + KDV

Sağlıklı Kişilerin Gündüz Bakımları (Günlük)

 1. Taban Fiyat : 65,95 + KDV
  Tavan Fiyat : 80,05 + KDV

Alzheimer Hastalarının Bakım Ücreti (Günlük)

 1. Taban Fiyat : 69,95 + KDV
  Tavan Fiyat : 111,14 + KDV

Günlük Temizlik Ücreti (Günlük)

 1. Taban Fiyat : 110,08 + KDV
  Tavan Fiyat : 133,37 + KDV

Hemşire Refakat Ücreti (Günlük)

 1. Taban Fiyat : 180,01 + KDV
  Tavan Fiyat : 222,29 + KDV

Hemşire Refakat Ücreti (1 Saat)

 1. Taban Fiyat : 54,00 + KDV
  Tavan Fiyat : 73,44 + KDV

Fiyatlar bu şekilde belirlenmiş olup huzurevi ücretleri 2021 yılında tekrardan değişkenlik gösterebilir. Fiyatlandırma tarifelerini sürekli olarak takip etmek isterseniz hangi huzurevinde kalmak istiyorsanız bu huzurevinin internet sitesini sürekli olarak takip edebilir veyahut telefon numarasından huzurevi ile iletişim kurabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu