Sigorta

Normal Şartlarda Ne Zaman Emekli Olabilirim?

Normal şartlarda emekli olma, İnsanların yıllar boyu süren çalışma yaşantısı sonunda, ödenen SSK primleri, sigortalarıyla beraber kaç ay içerisinde emekli olacakları merak konusudur. Siz de uzun yıllar boyunca emekli aylıklarınızı alacağınız tarihleri merak ediyor musunuz? İnsanların birçoğu ne zaman emekli olurum? Konusunda sorularına cevap ararken, internet üzerinden online şekilde hesaplayıcı araçlarla beraber artık emekli olacağınız tarihleri kontrol edebiliyorsunuz. Bu sistem içerisinde prim ve yaş dengesine bakılarak normal şartlar altında ne zaman emekli olacağınız hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Son zamanlarda değişen yasalarla beraber emeklilik yaşı hesaplama işlemleri de çoğu zaman nasıl yapılacağı hakkında merak ediliyor, ne zaman emekli olacağınız hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsunuz. Bunun için basit bir şekilde interneti kullanabilir ve emekli olacağınız tarih aralıklarınızı kontrol eder, prim değerlerine bakar ve emeklilik hesaplama konusunda detaylıca bilgi sahibi olabilirsiniz.

Birde Malulen Emekli Nasıl Olunur? merak edenler için geniş kapsamlı bir yazı hazırladık. Dilerseniz göz atabilir, bilgi sahibi olabilirsiniz.

SGK Emeklilik Şartları Nelerdir?

SGK emeklisi olmak için birbirinden farklı şarta bağlı olmak gerekir. Prim hesaplama yöntemleriyle beraber SGK kurumu tarafından emeklilik hesaplaması yapılırken, günümüzde de sık sık duyduğumuz şey prim hesaplama yöntemleri olur. Bir zamanlar SSK emeklisi şartları olarak aranan yeni adıyla SGK emeklisi şartları merak ediliyor. İşte sizlere detaylar şöyle sıralanabilir:

Emekli olmak isteyen kişiler, 7200 prim ödemesi yapmaları ya da sigortalı işte çalışmaları gerekir. Bu konuda işe giriş tarihi de önemli bir noktadır. Sizin yaşınızı belirleyecek şey doğrudan işe giriş tarihidir. Bu sayede işe giriş tarihinize göre yaşın 60 – 65 yaş aralığında olmasından faydalanabileceksiniz.

Elbette emeklilik yaşı cinsiyete göre değişmektedir. Kadınlarda daha genç, erkeklerde daha geç yaşlarda emeklilik şartı bulunmaktadır.

SGK Sosyal Güvenlik Kurumuna belirli bir süre olarak 7200 gün prim ödemesi yapılmış olması itibariyle emekli olabilirsiniz.

Emeklilik Yaşı Hesaplama Nasıl Yapılır?

E-Devlet üzerinde anında https://www.turkiye.gov.tr/sgk-ne-zaman-emekli-olabilirim adresi üzerinden dilediğiniz gibi emeklilik hesaplaması yapabilirsiniz. Çalışma hayatınızın kaç yaşında biteceğine dair bilgi edinmek adına, PTT üzerinden E-Devlet şifresi alabilir ve anında siz de normal şartlarda ne zaman emekli olabilirim? sorusunun karşılığını E-Devlet ile beraber bulabilirsiniz. Aynı zamanda primlerinizi, işe giriş tarihlerinizi de anında öğrenebilirsiniz. SGK Emeklilik Sorgulama Nasıl Yapılır? Diyorsanız mutlaka  yazımızı okuyun.

Ne Zaman Emekli Olacağım?

Sigortalılık süresi hesaplaması önemlidir. İşe ilk başladığınız ve sigortanızın girişinin yapıldığı tarih ile emekli olacağınız tarih arasında kalan süreye sigortalılık süresi denir. İş yerinin sizler adına yatırdığı primler ise prim ödeme süresi olarak tanımlanır. Hal böyle olunca da günümüzde giriş tarihleri ve primler, emeklilik ve emekli olduktan sonra ne kadar maaş alacağınızla ilişkilidir.

Birçok yasalara dayalı olarak günümüzde çeşitli prim değerleri ve emeklilik yaş nitelikleri bulunmaktadır. Bu aralıklar şöyle sıralanabilir:

  • 1 Mayıs 2008 ile 31 Aralık 2035 tarihleri arasında işe girenler, emeklilik şartları noktasında 7200 prim ödeme gün sayısını doldurmaları gerekir. Bu şartlar tamamlandıktan sonra, sigortalılık süresine bakılmaksızın 60 yaşındaysa direkt olarak emekli olmaya hak kazanırlar.
  • 1 Ocak 2036 ile 31 Aralık 2037 tarihleri arasında işe girişi gözüken kişiler, 7200 prim ödeme süresini doldurdukları andan itibaren 61 yaşında emekli olmaya hak kazanırlar.
  • 1 Ocak 2038 ile 31 Aralık 2039 yılları arasında 7200 prim ödeme süresi dolduranlar, 62 yaşında emekli olurlar.
  • 1 Ocak 2040 ile 31 Aralık 2041 tarihleri arasında 7200 prim ödeme süresini dolduranlar, 63 yaşında emekli olurlar.
  • 1 Ocak 2042 ile 31 Aralık 2043 tarihleri arasında 7200 prim ödeme süresini dolduranlar, 64 yaşında emekli olurlar.
  • 1 Ocak 2044 ile 31 Aralık 2045 tarihleri arasında 7200 prim ödeme süresini dolduranlar, 65 yaşında emekli olurlar.
  • 1 Ocak 2046 ile 31 Aralık 2047 tarihleri arasında 7200 prim ödeme süresini dolduranlar, 65 yaşında emekli olurlar.

Normal Şartlarda Ne Zaman Emekli Olurum?

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılan özel bir hesaplama makinesi ile beraber bazı bilgileri girerek siz de E-Devlet üzerinden ne zaman emekli olacağınız hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Hesaplamanın en doğru şekilde yapılması ve detaylara ulaşabilmeniz için, E-Devlet üzerinden siz de bu hesaplama bilgisine ulaşabilirsiniz. Böylelikle TC No ve e-Devlet şifrenizi girdikten sonra, tüm aşamaları detaylı olarak doldurup sizlerde emeklilik hakkınızın ne zaman olacağına ve hangi koşullar gerektiğine dair bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu