Sigorta

SSK İntibak Sorgulama Nasıl Yapılır?

SSK intibak sorgulaması yapabilmek için kullanılabilecek 3 farklı yöntem vardır. E-devlet üzerinden gerekli bilgiler elde edilebilmektedir. Ancak Alo 170 hattı aranarak SSK intibak sorgulaması yapabilmek de mümkündür. Ayrıca Alo 170 web sitesi üzerinden canlı destek aracılığı ile intibak sorgulaması konusunda yardım alınabilmesi mümkündür. İntibak yasasından emekli maaşı alanlar faydalanabilmektedir. 2000 yılı ve öncesinde emekli olanlara emekli maaşlarının eşitlenebilmesi adına bu yasadan faydalanabilme olanağı tanınmıştır. 355 TL’ye varan zam ile yararlanmışlardır. Ancak 2000 yılı ve sonrasında emekli olanların da bu yasadan faydalanabilmesi için gerekli çalışmalar sürdürülmektedir.

E-Devlet Üzerinden SSK İntibak Sorgulaması Nasıl Yapılır?

E-devlet üzerinden SSK intibak sorgulaması yapmak için izlenmesi gereken adımlar şunlardır:

 • Öncelikle https://www.turkiye.gov.tr adresi üzerinden e-devlet sistemine erişim sağlanmalıdır.
 • Ana sayfanın sağ üst bölümündeki giriş yap butonuna tıklanmalıdır.
 • Açılan sayfadan kimlik doğrulaması yapılarak sisteme giriş yapılması istenmektedir. Bunun için T.C. kimlik numarası ve e-devlet şifresi ile sisteme giriş yapılabilmektedir. Ayrıca mobil imza gibi farklı seçenekler ile de giriş yapabilmek mümkündür.
 • E-hizmetler menüsü üzerinden Sosyal Güvenlik Kurumu’nun seçilmesi gereklidir.
 • Ardından işlem listesinden emekli aylığı bilgisi seçeneğinin seçilmesi gereklidir. 4A, +B ve 4C için ayrı başlıklar altında verilmektedir.
 • Hangi kurum üzerinden intibak sorgulaması yapılacak ise o seçilmelidir ve açılan sayfadan intibak bilgileri görülebilmektedir.

Telefon Aracılığı İle SSK İntibak Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Telefon aracılığı ile SSK intibak sorgulaması yapmak için yapılması gerekenler şunlardır:

 • Telefondan 170 tuşlanarak Alo 170 hattı aranmalıdır.
 • Telefon aracılığı ile SSK intibak sorgulaması yapabilmek için T.C. kimlik numarası bilgisi gereklidir.
 • Öncelikle SSK intibak sorgulaması yapmak istenildiği söylenmelidir ve sonrasında T.C. kimlik numarası tuşlanmalıdır. Ardından intibak durumu ile ilgili gerekli bilgiler alınabilmektedir.
 • Verilen bilgiler; emekli maaşı için intibak hakkının kazanılıp kazanılmadığı, emekli maaşına yapılacak intibak zammının ne kadar olduğu, emeklilik hakkı ile ilgili son durumun ne olduğu gibi bilgilerdir.

Alo 170 Web Sitesi Üzerinden SSK İntibak Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Alo 170 web sitesi üzerinden SSK intibak sorgulaması yapabilmek için izlenmesi gereken adımlar şunlardır:

 • http://www.alo170.gov.tr web sitesine giriş yapılmalıdır.
 • Ana sayfanın alt bölümünde bulunan canlı destek butonuna tıklanması gereklidir.
 • İntibak sorgulamasının gerçekleştirilebilmesi için bir form üzerinden birkaç bilgi talep edilmektedir. Talep edilen bilgiler; ad, soyad, T.C. kimlik numarası, cep telefonu numarası, e-posta adresi ve görüşme sebebidir. Görüşme sebebi kısmına intibak sorgulaması yapmak istenildiği yazılmalıdır.
 • Gerekli bilgiler doldurulduktan sonra konuşmayı başlat butonuna tıklanmalıdır.
 • Kısa süre içerisinde Alo 170 hattının canlı destek görevlilerinden müsait olan biri yazılı olarak işlemi sürdürmektedir. Yazılı olarak birtakım bilgiler istemektedir ve ardından yine yazılı olarak istenen intibak bilgilerini aktarmaktadır.

İntibak Yasası Ne İçin Çıkarılmıştır?

İntibak yasasının çıkarılma amacı; emekli maaşları arasında bir denge sağlamaktır. İntibak kelime anlamı olarak da denge anlamına gelen bir kelimedir ve emekli maaşlarını dengelemek için yapılan düzenlemeleri içeren bir yasadır. Emekli aylıkları hesaplanırken emekli olunan tarihe göre farklılıklar oluşmaktadır. Prim ödeme gün sayısı ve prim kazançları aynı olan iki emekli, farklı tarihlerde emekli olarak oldukça farklı miktarda emekli maaşı almaya hak kazanabilmektedir. Dolayısı ile intibak yasası ile ortadan kaldırılması amaçlanan bu durumundan yararlanıp yararlanılamayacağını ve ne kadar alınabileceğini öğrenmek için SSK intibak sorgulaması yapılması gereklidir.

 1. https://www.metfinans.com/sicilim-bozuk-hangi-banka-kredi-verir
 2. https://www.metfinans.com/issizlere-kredi-karti-veren-bankalar
 3. https://www.metfinans.com/issizlere-kredi-veren-bankala

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu