Gündem

Doğum Yardımı Ne Kadar, Nasıl Alınır?

Kişilere verilen doğum yardımı, halk arasında çocuk parası olarak geçmektedir. Anne adaylarının canlı olarak doğumu gerçekleştirdikten sonra Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına ait Doğum Yardımı Sistemi üzerinden yapılan başvurular değerlendirmeye alınıyor ve bu başvuruların neticesinde başvurusu onaylanan kişilere doğumdan sonra her ay belirli miktarlarda ödenek veriliyor. Annelerin bu yardımdan faydalanması için muhakkak karşılaması gereken iki farklı şart bulunuyor. Bu şartlar Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak ve Mavi Kart sahibi olmaktır. Herkesin merak ettiği sistem hakkında detaylı bilgilendirmeler bu içeriğimizde sizlere sunulacaktır.

2021 Doğum yardımı (Çocuk Parası) almak için karşınlanması gereken 2 adet şart var. Bunları karşılamadığınız taktirde hiçbir şekilde çocuk parasından yararlanamıyorsunuz. Tüm bunların detayını anlattık, şimdi okumaya devam edebilirsiniz.

Doğum Yardımı (Çocuk Parası) Nedir?

2015 yılında kanunlar neticesinde ortaya koyulan ve bu tarihten itibaren yapılan doğumlara karşılık olarak verilen ödeneğe doğum yardımı adı veriliyor. Bu yardım Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından verilirken kişilerin yardımdan faydalanması için muhakkak doğum gerçekleştikten sonra çocuğun kimlik kayıtlarını yaptırmaları gerekiyor. Bu işlemi de tamamladıktan sonra posta yoluyla gerekli birimlere çocuk parası nasıl alınır almak için başvurular yapılıyor. Başvuruda birimlere iletmeniz gereken doğum yardımı dilekçesi bakanlık tarafından şekillendirilmiş ve kişilerin taleplerine açılmıştır.

Çocuk Parası (Doğum Yardımı) Ödemeleri Nereden Yapılıyor?

Bu aylığın ödemeleri PTT aracılığıyla anne adaylarına ulaştırılmaktadır. Ödenekler doğrudan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından hesaplara yatırılıyor. Yeni doğan çocuğun nüfus kaydı yapıldıktan sonra sistemlerde yeni doğan olarak görünmesinin ardından direkt olarak para ilgili hesaba yatırılacaktır. Bu yardım çocuk parası olarak nitelendiriliyor olsa da bir kereliğine mahsus çocuğun doğduktan sonraki ihtiyaçlarını karşılamak için ödenmektedir.

Çocuk Parası Yardımından Kimler Faydalanabilir?

Yazımızın içeriğinin her kısmında bahsettiğimiz gibi doğum yardımı parasından faydalanmak için gerekli olan şartlar neticesinde doğumun canlı olarak yapılması gerekiyor. Aynı zamanda ebeveynlerden sadece bir tanesinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması büyük önem arz ediyor. Aksi halde bu ödenekten faydalanmak neredeyse imkansız olacaktır. Bu yardım ile ilgili kanunlar 2015 yılında çıktığı için bu yıldan itibaren doğmuş çocuklar yardım alabiliyor. Bu yıldan önceki tarihlerde doğumu gerçekleşmiş olan çocuklar için geriye dönük ödemeler yapılmıyor.

 1. Türk vatandaşı olmak,
 2. Mavi kart sahibi olmak,
 3. Yurtdışında yaşayan türk vatandaşı olmak,

Yukarıda belirtilen üç şarttan herhangi birini yerine getiriyorsanız yardımdan direkt olarak faydalanabilirsiniz.

Çocuk Parası Ödemeleri 2021 Yılında Ne Kadar Yapılıyor?

Bu yardım devlet tarafından yapıldığı için 2021 yılı çocuk parası miktarı ailenin sahip olduğu çocuk sırasına göre değişkenlik göstermektedir. Bu kapsamda;

 1. İlk çocuk : 300 Türk lirası
 2. İkinci çocuk : 400 Türk lirası
 3. Üçüncü ve bunu takip eden sıradaki çocuklar : 600 TL

Bu ücretler kamu personeli olmayan kişiler için geçerlidir. Bunun sebebi ise memurlara doğum yardımını veren kuruluşun çalıştıkları yer olmasıdır. Eğer kurum farklı miktarlarda ödeme yapmak istiyorsa verilen ücretler bu miktarların altına düşebilmektedir. Eğer kurumunuz daha düşük bir miktar ödemeyi uygun gördüyse direkt olarak Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na başvuru yapabilir arada ne kadar fark bulunuyorsa bu farkın ödenmesini sağlayabilirsiniz.

Hamilelik Döneminde Süreci Hızlandırmak için Çocuk Parası Başvurusu Yapmak

Bu işlem kesinlikle mümkün olmayıp çocuk parası ödemelerin yapılması için gerekli zaman dilimi yasalarca belirlenmiştir. Bu dönemde çocuğun ölü veya canlı olarak doğup doğmayacağı belli olmadığı için başvurunuz onaylanmayacaktır. Eğer başvurunuzu çocuk doğduktan sonra direkt olarak nüfus kaydını yaptırarak yaparsanız doğru bir yol izlemiş olacaksınız. Kısacası bu dönemde doğum yardımı başvurusu yapamamanın temel nedeni çocuğun canlı olarak doğup doğmayacağının bilinmemesidir.

Çocuk Parası Yardımından Anne mi?  Baba mı? Faydalanır

Bu yardımın genel amacı ailenin çocuk doğduktan sonraki ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik olmasıdır. Her ne kadar ödemeler anneye yapılıyor olsa da bu para çocuk için anne ve baba tarafından kullanılacaktır. Eğer herhangi bir istisnai durum ortaya çıktıysa anne ödemeyi baba tarafından alınmasını isteyebilir. Bu durumda ödemeler direkt olarak babanın adına yapılacak ve bu yardım babanın ptt hesabına yatırılacaktır. Ancak anne ve baba dışında herhangi bir kişinin adına ödeme yapılmamaktadır. Bu konu hakkında detaylı bilgilendirmeler için direkt olarak oturduğunuz bölgede bulunan Sosyal Yardımlaşma Vakıflarını ziyaret edebilirsiniz.

doğum yardımı nasıl alınır?
Doğum Yardımı Nasıl Alınır?

Doğum Yardımı Alacak Kişilerin Hangi Şartları Karşılaması Gerekiyor?

2021 doğum yardımı alma şartları bu yardımın ödenmeye başlandığı ilk zamanlarda belirlenen şartlar neticesinde oluşmuştur. Bu şartlar;

 1. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
 2. Mavi kart sahibi olmak,
 3. Çocuğun canlı olarak doğması,
 4. 2015 tarihi ve sonrasında doğum yapmak,
 5. Doğumun ardından doğru bir şekilde başvuru sürecinin takip edilmesi

Bu şartlar yerine getirildiği zaman çocuk parası ödemeleri annenin hesabına direkt olarak yatırılacaktır.

Doğum Yardımı Başvurusu Nereye Yapılıyor?

Doğum yardımı başvurusu nereye yapılır diye merak edenler için bu sorunun cevabı birden çok kurum olarak değişkenlik göstermektedir. Ancak eğer yurtdışında yaşayan bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı iseniz başvurularınızı büyükelçilikler aracılığıyla yapabilirsiniz. Doğum yardımı başvurusu yapılan yerler aşağıda listelenmiştir.

 1. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı
 2. Sosyal Hizmetler Genel Müdürlüğü
 3. Büyükelçilikler
 4. Aktif olarak hizmet verilen kurum

Çalıştığı kuruma başvuru yapmak isteyen kişiler aktif olarak memuriyet görevinde çalışıyor olmalıdır. Eğer bu durum yerine getiriliyorsa direkt olarak kuruma çocuk yardımı almak için başvuru yapabilirler. Yukarıda belirttiğimiz gibi eğer kurum tarafından yapılan ödemeler kanunlarca belirlenen ödeme miktarlarının altındaysa tekrar olarak Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na başvuru yapmanız gerekmektedir. Eğer bu başvuruyu yaptıysanız arada bulunan fark sizlere ödenecektir.

Hastane Dışında Yapılan Doğumlar için Çocuk Parası Alınır mı?

Bu yardımın verilmesi için istenen şartlar arasında doğumun hastanede gerçekleşmesi gerektiğine dair bir madde bulunmuyor. Eğer doğum 15.2015 tarihinin ardından gerçekleşmişse doğum evde de yapılsa hastanede de yapılsa direkt olarak ödemeler başvurulması halinde alınacaktır. Her fırsatta söylediğimiz gibi yardımdan faydalanmak için çocuğun canlı doğması ve nüfus kaydının yapılması gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu