Kredi ve Kredi Kartı

Evlilik Kredisi Nasıl Alınır?

Devlet Destekli Evlilik Kredisi Nasıl Alınır?

Bankalar tarafından yeni evlenecek olan çiftlere sunulan imkanlardan en önemlisi faizsiz evlilik kredileridir. Bu krediler sayesinde evlilik kararı alan çiftler düğünde yapılacak harcamaların yükünü kolay bir şekilde azaltabilirler. Türkiye’de son dönemlerde ekonominin çok kötü bir hal alması ev almak isteyenden, evlenmek isteyenlere kadar birçok insana kredi çekme zorunluluğu hissettirmektedir. Bu sayede yapılacak olan masraflar nakit olarak ödenerek ardından ömür boyu düğünde yapılan harcamaların kredisi ödenmektedir.

Ancak bankaların yapmış olduğu faizsiz evlilik kredisi kampanyaları sayesinde bu yükler en azından faiz tarafından azaltılmış oluyor. Bu konu hakkında daha detaylı bilgiler yazımızın devamında sizlerle paylaşılacak ve evlilik kredisi adına her şeyi detaylıca öğreneceksiniz.

2021 yılında dünya evine girecekseniz devletimiz her zaman ki gibi evlenen vatandaşlara destek veriyor. Bankaların bir çoğu ise faizsiz 2021 evlilik kredisi devlet destekli adı altında kredi veriyor. Güncel bilgi edinmek için tamamını okuyabilirsiniz.

Faizsiz Evlilik Kredisi Nedir?

Evlenmek isteyen çiftlere çekmiş oldukları kredi miktarına ek olarak ödemeler sunmamak amaçlı bankalar tarafından kullandırılan kredi türü olarak karşımıza çıkıyor. Denizbank, İş Bankası, Akbank, QNB Finansbank ve Fibabanka tarafından bu kredi türü çifte kumruların taleplerine cevap verecektir. Ancak faizsiz evlilik kredisi almak için bazı şartları yerine getiriyor olmak gerekiyor.

Evlilik Kredisi Hangi Bankalardan Alınır?

Türkiye’de müşterilerine hizmet veren bankaların sürekli olarak yaptığı kampanyalardan biri olan faizsiz evlilik kredisi aşağıda listelenen bankalar tarafından verilmektedir.

1. Garanti Bankası Evlilik Kredisi

Garanti Bankası evlilik kredisi yeni evlenmek üzere olan çiftlerin bankaya başvuru yapmasının ardından verilmektedir. Bu krediye başvuru yapmak isteyen kişilerin bankaya bizzat başvurmaları  ve aynı zamanda yanında tc kimlik numaralarını gösteren kimliklerini bulundurmalıdır.

2. Akbank Evlilik Kredisi

Akbank tarafından verilen kredi hizmeti ile birlikte belki de hayatınızda bir kere yaşayacağınız düğününüzde herhangi bir şekilde masraflarınızı düşünmenize gerek kalmıyor. Aynı şekilde Akbank’tan kredi almak için nüfus cüzdanınız ile birlikte bankaya başvuru yapmanız yeterli olacaktır.

3. Finansbank Evlilik Kredisi

Türkiye’nin en çok tercih edilen bankalarından biri olan Finansbank her müşterisine uygun bir şekilde kredisi sağladığı gibi düğün hazırlığı yapan müşterilerine de uygun fiyatlar karşılığında evlilik kredisi imkanı sunuyor. Bu kredinin başvurusunu telefonunuzdan sms aracılığıyla yapmanız mümkün olmasının yanı sıra fiziksel şubeler aracılığıyla da yapabiliyorsunuz.

Evlilik Kredisi Faiz Oranları Ne Kadardır?

Evlilik kredisi faiz oranları genel olarak bakıldığında tüm bankalarda makul seviyelerde tutulmuştur. Bunun sebebi evlilik hazırlığı içerisinde olan çiftlerin düğün telaşlarının ardından birde çekilen kredinin faiz ödemeleri ile uğraşmamaları gerektiğidir. %1’in altında olan faiz oranları sayesinde devlet destekli evlilik kredisinin yanı sıra bankalardan normal evlilik kredisi de çekebilirsiniz. Bu kredi ile birlikte düğününüzü gönül rahatlığı ile yapabilir ardından ödemelerinizi de belirli taksitler neticesinde gerçekleştirebilirsiniz. Ancak bilmeniz gereken konu kredi ödemelerinizi düzgün bir şekilde gerçekleştirmezseniz bu durum direkt olarak kredi notunuza etki edecektir.

Devlet Destekli Evlilik Kredisi Nedir?

Devlet destekli evlilik kredisi yeni evlenmek üzere olan çiftlere sunulan yardımlardan biridir. Bu yardım neticesinde evlilik planları yapan çiftler evlenmeden önce tasarruf yapmaya teşvik edilir. Bu tasarrufların karşılığında ise devlet tarafından 5.000 TL’ye kadar evlilik yardımı ile ödüllendirilir. Akabinde eğer bu yardımdan faydalanmak istiyorsanız herhangi bir bankadan tasarruf hesabı açtırarak bu hesaba en az 4 yıl olmak üzere kesintisiz yatırım yapmış olmanız gerekiyor. Düzenli yatırım sürenize göre alacağınız yardımın miktarı değişkenlik gösterir.

  • En az 36 en fazla 47 ay aralığında düzenli olarak yatırım yapmış olan evlilik evresindeki çiftler 4.000 TL’ye kadar olmak üzere devlet desteği alır.
  • En az 48 en fazla 59 ay arasında kesintisiz birikim yapmış olan çiftler devletten 4.500 TL’ye kadar destek alabilirler.
  • Eğer yatırımlarını 60 ay ve üzerinde kesintisiz yapan çiftler var ise bu kişiler 5.000 TL’ye kadar devlet yardımı alabiliyorlar.

Devlet destekli evlilik kredisi almak için gerekli şartlar bulunmaktadır. Sadece bu şartları yerine getiren kişiler yukarıda verilen yardımdan faydalanabiliyor. Bu şartlar;

  • Minimum 27 yaşında olmak,
  • İlgili bankaların herhangi birinden çeyiz hesabı açtırarak bu hesapta birikim yapmak,
  • Çeyiz hesabı dahilinde üç yıl boyunca yatırım yapmak gerekiyor.

Eğer bu şartları yerine getirirseniz size devlet tarafından 5.000 TL’ye kadar evlilik faizsiz evlilik kredisi imkanı sunulacaktır.

Devlet Destekli Evlilik Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Devlet destekli evlilik kredisini almak için yukarıdaki şartları yerine getiren kişilerin yapması gereken tek şey Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın bir kolu olan ve her ilçede bulunan Aile ve Toplum Hizmetleri Genel Müdürlüğü’ne başvuru yapmaktır. Bu başvurunun ardından banka yatırımlarınızı inceleyerek sizlere verilecek destek miktarını hesaplayacaktır. Bu hesaplamanın ardından yardım miktarı belirtilen tarihler sonrasında hesabınıza yatırılacaktır.

Aslında bakıldığında bu işlemlerden gördüğünüz gibi bu hesabınızın tamamen devlet kontrolü altında yatırım aldığını bilmeniz gerekiyor. Devlet destekli evlilik kredisi almak isteyen kişiler bu bankada yaptığı yatırımları teminat gösterebiliyorlar. Bu yatırımları düğün tarihinden 6 ay önce başvuru yaparak belirtilen tarihler arasında geri çekme imkanınız bulunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu