Gündem

Soyadı Değişikliği Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Günümüzde aktif olarak evli olan kişilerin herhangi bir sebepten dolayı boşanmaları sonucunda karşılarına çıkan en büyük sorunlardan biri soyadı değişikliğidir. Bu durumlarda sgk soyadı değişikliği dilekçesi yazarak ilgili kuruma göndermeniz gerekiyor. Bunun yanı sıra belirli kurumlara başvurularınızı oluşturmanız ve süreci aynı anda takip etmeniz fazlasıyla önemlidir. Bu konuda bilgi sahibi olmadan yanlış yazılan bir dilekçe kuruma ibraz edildiğinde reddedilecek ve sürecin git gide uzamasına sebep olacaktır.

Soyadı değişikliği işlemi 2017 yılından itibaren kurumlar aracılığıyla yapılabiliyorken daha kolay bir yöntem olarak e – devlet aracılığıyla da yapılmaya başlandı. Vatandaşlar bu konuda hakkında bilgi sahibi olmadığı için her ne kadar kolay bir yöntem olsa da bu yolu tercih etmiyorlar. Bu konu hakkında daha detaylı bilgileri yazımızın devamında sizlerle paylaşacağız.

SGK Soyadı Değişikliği İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Soyadı değişikliği için yapacağınız başvuruda hazır bulundurmanız gereken belgeler vardır. Bu belgeler sürecin daha iyi işlemesine ve soyadı değişikliği işleminin yasalar karşısında haklı bir işlem olmasını sağlayacaktır. Soyadı değişikliği için gerekli belgeler maddeler halinde aşağıda belirtilmiştir. Bu belgeleri bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Kurumu’na teslim edeceğinizi unutmayın.

 1. C. Kimlik Kartı
 2. Evlilik Cüzdanı ya da Boşanma Kağıdı
 3. SGK Soyadı Değişikliği Dilekçesi

Bu belgeler aracılığıyla kuruma başvuru yapıldığında süreç hızlı bir şekilde devam edecek ve tamamlandığında e – devlet şifreniz ile portala giriş yaparak soyadının değişip değişmediğini kontrol edebilirsiniz. SGK hizmet dökümü sayfasına girerek sürecin başarıyla tamamlandığını görmeniz mümkün oluyor.

E – Devlet ile Soyadı Değişikliği Nasıl Yapılır?

İnteraktif hizmetlerin mükemmel bir biçimde kullanıcılar ile buluşturulduğu e – devlet sistemi 04.02.2020 tarihi itibariyle verdiği hizmetlere bir yenisini daha ekleyerek kullanıcıların boşanma veya evlilik gibi durumlarda soyadı değişikliğini gerçekleştirmek için kurum kurum gezerek başvuru sürecini takip etmesine gerek kalmayacak. PTT’den 2 Türk lirası karşılığında alacağınız e – devlet şifreniz ile birlikte portala giriş yapabilir ve soyadı değişikliği başvurunuzu yapabilirsiniz. Bu durum gündelik hayatınızda yaşadığınız birçok sorunu sadece birkaç tık ile çözmenize yardımcı olacaktır. Soyadı değişikliği işlemi için giriş yaptıktan sonra arama ekranına  “Evli Kadının Kocasının Soyadı ile Birlikte Önceki Soyadını Kullanması veya Sadece Eşinin Soyadını Kullanmasına İlişkin Nüfus Kayıt Değişiklik Başvurularının Alınması” veya “Boşandığı Eşinin Soyadını Kullanmasına İzin Verilen Kadının, Evlenmeden Önceki Soyadıyla Eşinin Soyadını Birlikte Kullanması veya Sadece Evlenmeden Önceki Soyadını Kullanmasına İlişkin Başvurunun Alınması” yazarak size uygun olan işleme erişebilirsiniz.

soyadı değiştirme dilekçesi nasıl yazılır?
Soyadı Değiştirme Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Soyadı Değiştirme Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Bu işleme karar vermeden önce bilmeniz gereken ilk şey hangi mahkemeye başvuru yapmanız gerektiğidir. Genel olarak büyük şehirlerde Asliye Hukuk Mahkemesi bu sorunun çözümünde sizlere destek olurken başvurular dilekçe ile alınıyor. Bu dilekçe diğer dilekçe türlerinden farklı olarak içerisinde belirli nedenlerin açıkça belirtilmesini gerektirmektedir. Eğer haklı bir neden ile başvuru yapılmıyorsa dilekçeniz reddedilecek ve dava başlamadan düşecektir. Bu bağlamda soyadı değiştirme dilekçesinin eksik bilgi olmadan kusursuz bir şekilde yazılmış olması dava sürecinin mükemmel işlemesine yardımcı olacaktır.

Dilekçede Olması Gereken Bilgiler

Bu dilekçenin içeriği bir önceki paragrafta yazdığımız gibi tamamen açıklayıcı nitelikte olmalıdır. Bu sebeple belirtmeniz gereken bilgilerinde açık açık yazılması gerekiyor. Aşağıda verilen maddeler soyadı değişikliği dilekçesinde bulunması gerekenler adı altında sizlere sunulmuştur.

 1. Davacı Adı – Soyadı ve Avukat Bilgileri
 2. Dava Açılacak Kişi
 3. Konu (Soyadı değişikliğinin sebebi açık ve net bir şekilde belirtilmeli)
 4. Açıklamalar (Soyadını değiştirmek isteyen kişi kendi hakkında bilgiler vermeli ve istediği soyadını yazmalıdır.)
 5. Hukuki Deliller ve Nedenler
 6. Tanık İsim – Soyisim Bilgileri (En az iki kişi olmak zorundadır.)

Bu dilekçe yasalar karşısında soyadı değişikliğinin kabul edilmesi için yazılmaktadır. Eğer sigortalı olarak çalışıyorsanız bu davayı kazandığınızda bağlı olduğunuz güvenlik kurumuna farklı bir dilekçe göndermeniz gerekiyor. Bu işlem özellikle ssk emekli maaşı alan kişiler için büyük önem arz ediyor.

SGK Soyadı Değişikliği Dilekçesi Örneği

Bir önceki paragrafta bahsettiğimiz gibi yasalar karşısında soyad değiştirme işlemini gerçekleştirdiğinize göre son olarak Sosyal Güvenlik Kurumu’na soyadı değişikliği dilekçesi göndermeniz gerekiyor. Bu bağlamda Sgk soyadı değişikliği dilekçesi örneği aşağıda verilmiştir.

Sosyal Güvelik Kurumu Başkanlığı

……. Sosyal Güvenlik İl Müdürülüğü

……. Sosyal Güvenlik Merkez Müdürlüğü

……………………… Sigorta sicil numarası ile çalışıyorum. Evlendiğimden dolayı kimlik bilgilerimde değişiklik olmuştur.

Kimlik bilgilerimle ilgili değişikliğin bilgisayar kayıtlarınızdan düzeltilmesini arz ederim. …/… /2015

Saygılarımla

Ad-Soyad :

TC No:

İmza :

Ek:

 1. Evlenme Cüzdanı fotokopisi
 2. Nüfus Kayıt Örneği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu