Gündem

PTT Kargo Zimmet Alındı Ne Demek?

İnternet üzerinden çokça şikâyetin dolaştığı, kargo süreçlerinde çoğu zaman bazı anlaşılmayan cümleler ile karşınıza uyarı niteliğinde PTT kargo süreçlerinde, zimmet alındı ne demek? PTT kargo zimmet alındı ne anlama geliyor? Ya da doğrudan zimmete alınan mallar ne zaman geliyor? Konuları çokça merak ediliyor. Çok fazla kargo sürelerinde gecikmeler yaşandığına dair şikayetler okunuyor. Peki doğrusu nedir, anlamı nedir?

Yurtdışından gelen kargolar, genel olarak devlet posta ve kargo yoluyla sizlere ulaştırılır. Bunun içinde doğrudan PTT aracılığıyla yurtdışından gelecek olan kargolar için yapılan kargo takiplerinde, sorgulamalarda insanların karşısına çıkan “PTT zimmet alındı” ibaresi çokça merak ediliyor. Uyarının karşılığı, ürün ya gümrükte ya da IKİM’de takıldığı için uyarı göstermektedir. Hal böyle olunca da ürün dağıtım öncesi doğrudan zimmet alınabilir durumu söz konusu ve ürün en kısa süre içerisinde alıcısına ulaştırılacaktır anlamını taşır.

PTT Zimmet Alındı Ne Anlama Geliyor?

PTT ürünlerinde kargo süreçlerinde zimmete alındı ne demek diye merak ediyorsanız eğer, ilgili firma ya da kargo zimmete alması anlamını taşır. Bu gibi durumların anlamı, kısa zamanda dağıtım için hazırlanarak dağıtımcıya verilecek ve alıcısı kim ise kargo ulaştırılacaktır anlamına geliyor.

PTT kargo aracılığıyla gelecek bir kargoyu beklerken, bazı zamanlarda böyle bir uyarı görebilirsiniz. Bu uyarının karşılığı direkt olarak yurtiçi ya da yurtdışı kargo servislerinde firmaların, zimmet alındı yazısı kargonuzun kısa zamanda yola çıkacak olmasıdır. Ancak bu uyarı genel olarak yurtdışından gelen kargolarda görülen bir uyarıdır.

Ürün bazen ülkeye giriş yapar ancak size ulaşması zaman alır. Bunun nedeni ise, gönderi takibinde gönderinin durumuna bakarak, sebebini PTT kargo giriş bilgisiyle öğrenebilirsiniz. Doğrudan bilgi ise genelde UKİM’de olan kargonuz için zimmet alındı yazısıdır. Alışmadıkları bu uyarı hakkında yurtdışından gelen ürünler için genelde ilk akla gelen şey, iptal edildi mi, gümrüğe mi takıldı gibi konular olmaktadır. PTT zimmete alındı ibaresinde ürünün kısa süre önce geldiğini, 1-2 gün içerisinde de dağıtıcıya sunularak ürünün sizlere ulaşacağını belirtir. Bir problem ya da sorun bulunmamaktadır.

Zimmete Alınan Kargo Ne Zaman Ulaştırılır?

Her kargoda olmayan, ara sıra kargolarda görülen zimmete alındı uyarısı, bazen insanların akıllarında farklı şekilde yankı uyandırır. Tedirgin eder ve bu durumda da acaba ürün kişiye ulaşmayacak mı diye düşüncelere sokar. Hal böyle olunca da merak edilen konu, doğrudan yurtdışından sipariş verilen ürünlerin korkutmasıdır. Gümrüğe takılması, iptal edilmesi gibi noktalar merak edilir.

Ancak PTT zimmete alındı diye bir uyarı gösterdiğinde, ürün zimmette ve kısa zaman içerisinde siparişiniz sizlere ulaştırılacaktır anlamını taşır. Gümrükte ki süreçtedir ve birkaç gün içerisinde ya da 1-2 gün gecikmeli olarak dağıtıcı firmaya verilerek, ürün sahibine gönderilmesi için yola çıkacaktır anlamına gelmektedir. Bazı zamanlarda, zimmette olan kargonuz, gümrük ücreti belirlenmesi için zimmete çekilerek de fiyat biçildikten sonra kargo sürecine devam eder.

Gümrük Ücreti Belirlenme Ne Zaman Gerçekleşir?

PTT gümrük ücretleri belirleme sürecinde, takip edilen alan üzerinden çıkacaktır. Her ne kadar daha önce bir ürün alıp gümrük ücreti ödemiş olsanız da, yeni alacağınız bir satın alım konusunda da gümrük ücretlerini hemen bilemiyorsunuz.

Ürün eğer ki gümrük tarafından zimmete alındı şeklinde bir ibare görürseniz, bu ürünün değeri biçilmek adına zimmete çekildiğini düşünmelisiniz. Şekli, değeri, ağırlığı gibi kriterlerle beraber ürün değerlendirmeye koyulup gümrük ücreti belirlenir. Sonrasında ise PTT zimmete alındı ibaresinden çıkartılıp dağıtıma alınır ve dağıtım için kargonuz yola çıkar. Burada ise, torba kapandı yazısı görürsünüz ve bu da hem gümrük ücreti belirlendi hem de gümrükten geçen kargonuz kısa sürede sizlere ulaştırılacaktır anlamına gelir.

Gümrük Ücreti Ödenmezse Ne Olur?

Gümrük ücretleri, yurtdışından gelen ürünlerin fiyatlarına bakılmaksızın direkt olarak gümrükten geçmesi ile ilgili bedel olarak alınan bir bedeldir. Gümrük bedelleri, bir süre sonrasında PTT sorgulama sayfasında ekranda karşınıza çıkabilecek tutar olur.

Satın alırken bu bilgileri görememektesiniz. Bunun dışında ise, gümrük ücreti şayet bir itiraz ya da benzer şekilde ödememe hakkınız bulunmadığı için, gümrük ücreti ödemek istemediğinizde, ürün teslimatı gerçekleşmeyecektir. Bu durumda ise, ürün iadeye gider ve iade süreci başlatılır.

Benzer içeriklere göz atmanızda fayda var:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu