Banka İşlemleri

Banka Batarsa Devlet Garantisi Ne Kadar?

Türkiye’de milyonlarca insanın birçok bankada bulunan hesapları dahilinde, merak edilen en çok konulardan biri de banka batarsa paralar ne olur? Konusudur. Günümüzde bankada parası, kiralık kasası bulunan insanların en çok merak ettiği konu olan bu parasal işlemler hakkında devlet desteği olup olmadığını merak ediliyor.

Eğer batan bir banka müşterisi olursanız, bu konuda panik yapmadan gayet kolay bir şekilde bazı imkanlardan faydalanarak, vatandaş olarak nasıl alabileceğinize dair işlemler yürütebilirsiniz. Devletin bankalar konusunda banka müşterileri için sunduğu garanti 100 bin TL tutarında olmaktadır. 100 bin TL ve altında banka hesap bilgilerinde parası olan tüm müşteriler, eğer bir banka batarsa bu durumda devletten bu parayı alabileceklerdir. Eğer 100 bin TL üzerinde bankada parası olan müşteriyseniz, bu konuda devlet desteği sadece 100 bin TL’ye kadar olacağı için sadece 100 bin TL’lik kısmı bankadan alabileceksiniz.

Banka hesabında 250 bin TL parası bulunan bir vatandaş, çalıştığı bankanın batma durumuyla karşı karşıya kalırsa bu durumda devletten alabileceği para sadece 100 bin TL olacaktır. Geriye kalan ne yazık ki batmış banka tarafından gitmiş olacak, devlet desteği de olamayacağı için kurtulamamış olacaktır.

 

Banka Batarsa Kiralık Kasalar Ne Oluyor?

kiralik kasa
banka batarsa kiralık kasa ne olur?

Kasalarda bir adet size sunulan banka kasa anahtarı bulunur. Ancak bunun dışında var olan kasa anahtarı, hiçbir şekilde bir başka kişi tarafından arama mirleri çıksa dahi açılamaz. Herhangi bir şekilde yasa dışı ürün bulundurma dışında hiçbir şekilde kasanızın açılması, aranması mümkün olmamaktadır.  Buna göre kiraladığınız kasa ile ilgili bağlı olunan banka batarsa bu konuda bazı prosedür bulunmaktadır.

Eğer bir banka batarsa, banka battıktan sonra en çok merak edilen konulardan biri de kiralık kasalar ne oluyor sorusu olmaktadır. Bu tip durumlarda kiralık kasalar için banka hesapları gibi işlem durumu mevcut olur. Devlet destekli olan limit 100 bin TL‘dir. Kiralık kasada değerli ve kıymetli eşyalar tutan banka müşterilerine devlet tarafından sadece 100 bin TL geri ödeme yapılabilecektir. Bu yazımız hakkında daha detaylı geniş bilgilendirme içeren Banka Batarsa Kiralık Kasa Ne Olur?  adlı makalemizi yayınladık. Dilerseniz göz atabilirsiniz.

 

Banka Batarsa Kredi ve Kredi Kartı Borçları Silinir mi?

Banka battığında eğer kredi borcunuz, kredi kartı borcunuz varsa banka iflas durumlarında borçlarınız silinmemektedir. Bankaların alacaklı olduğu borçluları ile alakalı olarak görüşmeler yapar ve ödeme planı oluşturarak bu noktada alacaklarını tahsis etmek için birebir görüşmek ister. Bu konuda alacaklı olduğu müşterilerinden ödeme planı çıkartarak tahsil edilmesi konusunda da taksitlendirme, ödeme planı oluşturması ve ödeme yapacağı tutara göre revize eder.

 

Bireysel Emeklilik Yaptırdığınız Banka Batarsa Ne Yapılmalıdır?

BES sistemiyle beraber eğer Bireysel Emeklilik Sistemi içinde birikim yaptığınız paranızın bulunduğu bankada iflas ya da batma durumu söz konusu olursa, bu konuda devlet tarafından güvence altında birikiminiz korunur. İstanbul Takas ve Saklama Bankas AŞ ile yapılan sözleşme dahilinde saklama ve takas hizmetlerine dair birikimlerinizi en iyi şekilde görebilir, toplayabilirsiniz. Takasbank ile yapılan anlaşmalarda, dilediğiniz her zaman birikiminizi transfer ederek başka bankanın emeklilik sistemini de kullanabilirsiniz.

 

Kiralık Kasanıza Sigorta Yaptırabilir misiniz?

Bankalarda kiralanan kasalar için doğrudan kuyumcu sigortası gibi sigorta istenirse eğer yaptırılabiliyor. Kişisel ya da kurumsal kasası durumlarına karşılık kasa yapısı gereği tüm özel eşyaları kamuya açık şekilde olmadan sigortalama genel olarak mümkün olmamaktadır.

Bu nedenle sigortalı kiralık kasa modellerinde genelde sigortacı ile beraber kasanızın açılması, işlem yapmanız ve buna göre kayıt tutmanız gerekmektedir. Sigortacı tarafından poliçe düzenleme yapıldığı için, her kasa açılışta sayım yapılmasıyla beraber poliçe güncellemeleri de bu durumda gerekmektedir. Bankalar, kiralık kasalar için sigortalama yapmamaktadır. Bununla beraber birçok sigorta şirketi ise, belirtilen şekilde meşakkatli olması sebebiyle sigortalama kasalar için gerçekleştirmiyorlar.

 

Bir diğer aynı kategori de ki yazılarımıza göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu