Gündem

PTT Kargo Torba Kapandı Ne Demek?

PTT kargo yoluyla gönderilen kargo durumlarında bazı zamanlarda sorgulama yapıldığında, bir anda uyarı veya durum olarak “torba kapandı” şeklinde bir uyarı görürsünüz. Peki PTT kargolarda torba kapandı ne demek? PTT kargo aracılığı ile yollanan kargolarda, takip ettiğiniz kargolarla ilgili sorgulamalar yapılırken bu uyarının ne anlama geldiğini öğrenmek ister misiniz?

PTT kargosunu kullanan vatandaşlar, torba kapandı uyarısını hem merak ediyor hem de ne demek olduğu hakkında bilgi sahibi olmak istiyorlar. PTT kargosu, resmi site üzerinden yapılan kargo sorgulama durumlarında çoğu zaman göreceğiniz bu uyarının ne anlama geldiği aşağıda ki rehberde detaylıca bildirilmiştir.

PTT Kargo Torba Kapandı Ne Demek?

PTT kargo kullanarak kargo yollamak istediğinizde, torba kapandı yazısı, kargonuzun doğrudan yola çıktığı ve artık alıcıya ulaştırmak adına kargo yolda olduğunu belirten bir uyarıdır. Aynı zamanda bu uyarı kargolarınızın artık iptal edilemez ya da kargonun geri çekilme durumu yapılamaz anlamına da gelir.

Kargolarınızı göndermek istediğinizde, PTT kargo yolu ile işlem yapmak istediğinizde, PTT biriminden alıcıya gönderilecek kargolarda torba kapandı denilerek kargo yola çıktı demektir. Yola çıkan bu kargolar, kargonun iptal edilemez durumda olduğu anlarda “torba kapandı” olarak sorgulama için sunulur. PTT, kargonuzla ilgili iptal edilemez uyarısı olan bu uyarıyla ilgili olarak, doğrudan devlete ait kargolarda da bu kargo yolu ile gönderimler olmasından kaynaklıdır.

PTT Kargo, sadece vatandaşların değil aynı zamanda devletin de kullandığı kargo yoludur. Hal böyle olunca, devlete ait tüm kargo firmalarında göreceğiniz bu uyarı, devlete ait belgelerin gönderimlerinde, önemli evraklarda mühürlü ve kargo torbaları ile beraber kargolar ilgili merkezlere ve transferler yapılması için gerekli şehirlere yola çıkar. Bu sayede herhangi bir şekilde kargonun açılması, mühür bozulmasını da yoldayken yapabilmek mümkün olamayacaktır.

Eğer torba kapandı uyarısı varsa, artık bu kargonun bulunduğu kargo torbası hem mühürlendi hem de ağzı kapatıldığı için adres değişikliği ya da kargo iptalini yapmak gerektiğinde sadece kargonun ilgili şubeye gitmesinden sonra yaptırabilir olursunuz. Aksi durumda torba kapandı diyerek sistem sizlere, kargonun PTT birimi tarafından gönderimi onaylandı ve artık yola çıkacaktır. Bu durumda kargonuz mühürlenen çuvallar ile beraber yola çıkar. Bu şekilde devlete ait belgelerle beraber kendi kargolarınızda güvenli şekilde karşı şubeye ulaştırılır.

PTT Kargo Sorgulama Nasıl Yapılır?

PTT, kargo hizmetlerini de sunan bir devlete ait kurum olurken günümüzde kaliteli kargo süreçlerini işleyen bir hizmet sunar. Devletin önemli belgelerinin tamamını taşıyan, kargo süreçlerinde torbaya koyarak mühürleyip gönderen PTT ile beraber güvenilir kargo imkanlarından faydalanabilirsiniz. PTT kargoyla beraber bir kargo yolladığınızda, kargonuz birkaç gün içerisinde her an nerede nasıl süreç işlenmekte bunları direkt sorgulama yaparak öğrenebilirsiniz.

Kargolarınızı PTT kargo ile gönderimi yapıldığında PTT kargo sorgulama için ilk olarak internet sitesi üzerinden kargonuzu sorgulayabilirsiniz. PTT internet sitesinde sorgulama yapabilir ve bilgi sahibi olabilirsiniz. İkinci olarak da çağrı merkezini arayıp bilgi alabilir, kargo sorgulaması yapabilirsiniz.

Bir başka yöntem olarak, son durumu öğrenmek için eğer PTT şubesi yakınsa, PTT şubesine giderek kargo son durum nedir hemen öğrenebilirsiniz. E-Devlet üzerinden de kargonuzu sorgulamak mümkündür. Dilerseniz E-Devlet üzerinden de kargolarınızı sorgulayabilirsiniz.

 

PTT Kargo İnternetten Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Eğer PTT kargo ile gönderimleri basit ve hızlı şekilde internetten kontrol edecekseniz, PTT resmi internet sitesini açın. Burada kargonuza ait kargo numarası girişi yaparak, direkt kargonuzun son durumunu sorgulayabilirsiniz. Burada son adımda ise, sizlere çeşitli gerekli bilgiler sunulur. Gerekli bilgiler içerisinde yazan sorgula kısmına tıklayıp kargonuzun detayları ekranınıza gelir.

Sorgulamak için buraya tıklayabilirsiniz.

 

E-Devletten Kargo Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Eğer E-devlet ile beraber kargo sorgulaması yapmayı isterseniz, doğrudan PTT kargo ile sorgulama yapabilirsiniz. Bunun için yapacağınız şey, TC kimlik NO ve şifrenizi yazarak E-Devlet hesabınıza giriş yapabilmektir. Şayet şifreniz yoksa, direkt E-Devlet şifresi almak için PTT’ye başvurarak 2 TL’ye satın alabilirsiniz.

Sistem giriş yaptıktan sonra, doğrudan arama kısmında “PTT kargo” yazıp direkt sorgulama yapabilirsiniz. Bu sayede kargonuzun şu anda hangi durumda nerede olduğunu görebilir ve istediğiniz gibi tabloyu inceleyerek karşınıza bilgileri detaylı şekilde görebilirsiniz.

3 Yorum

  1. Bu pttden illalah ettim valla arkadaşlar ptt kargo torba kapandı diyor. ne gelen var nede giden var yeter artık 25 gündür yurt dışı aliexpressten ürün aldım türkiyeye gelmesi 1 hafta sürdü 25 gündür bunlar dağıtım yapamadı kafayı yemek üzereyimmm

  2. Ptt kargo kapandı yazıyor, kendi orjinal ptt kargo takip sitesinde. Arıyorum şubeyi arayın diyorlar. 1 ay oldu ptt kargom ortada yok gerçekten rezalet bi durum… yarın savcılıga sikayet dilekçemi veriyorum.

  3. Ptt kargo kapandı yazısı gerçekten çileden çıkarıyor beni. Ortada bi kargo margo yok ulaşım yok !!!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu