Gündem

PTT Hangi Günler Açık? Ptt Çalışma Saatleri

PTT şubelerinde herhangi bir nedenden dolayı gidecek olan insanlar, günümüzde PTT hangi günler açık ya da hangi günlerde çalışıyor şeklinde merak etmektedirler. Bununla beraber insanların PTT çalışma saatleri konusunda bilmek istedikleri saat aralığı ile kendi günlerini planladığını da biliyoruz. Hal böyle olunca PTT kargo ile bir kargo gönderimi ya da PTT şubelerinde yapılacak bir ödeme alma veya yapma süreçleri hakkında hangi çalışma saatlerinde şubelerde olurlarsa PTT açık mı sorunuyla karşılaşmazlar? İşte bu soruların yanıtını sizlere sunmak istiyoruz.

Her gün milyonlarca insanın işlem yaptığı, eski ismi Posta İşletmesi Genel Müdürlüğü olan ancak yeni ismi T.C. Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü olarak değişen PTT, günümüzde Türkiye’de yaşayan hizmetlere posta hizmetlerinden tebligat, telgraf, havale ve EFT işlemleri, pul ve filateli, HGS, ödeme işlemleri, tahsilat işlemleri, bankacılık işlemleri vb. tüm süreçlerde vatandaşların yanında olan hizmeti sunar.

PTT şubelerinden gerçekleştirilen birçok işlemlerle beraber PTT çalışma saatleri noktasında öğrenilecek birbirinden farklı konular var. Çoğu zaman hafta içi mi yoksa hafta sonu mu kapalı? Yarım gün hangisi diye merak edilen süreçler çok oluyor ve hatta karıştırılıyor. Öncelikle PTT cumartesi günleri çalışıyor mu? Sorusunu yanıtlamak gerekmektedir.

PTT Cumartesi Günleri Açık mı?

Bazı bölgelerde sadece hafta içi çalışan PTT şubeleri, bazı büyük bölgelerde ise cumartesi günleri açıktır. Bu tamamen şubeden şubeye göre değişiklik göstermektedir. Ancak çoğu büyük şubelerde doğrudan PTT cumartesi günleri açık ve yarım gün çalışır. Öğlen saatlerine kadar çalışmakta olup, öğleden sonra herhangi bir cumartesi günü çalışan PTT şubesi bulamazsınız.

PTT Pazar Günleri Açık mı?

Hayır, PTT şubeleri pazar günleri kapalı olur. Hafta içi ve cumartesi günü yarım gün olmak kaidesi ile PTT şubeleri çalışmaktadır. Bu nedenle herhangi bir nedenle, pazar günü için yaptırmak istediğiniz işlemler hakkında şubeye gitmemelisiniz, çünkü kapalı olacaktır.

PTT Hangi Günler Açık?

PTT şubelerinin çalışma günleri sadece hafta içi günleri ile cumartesi günleridir. Bu durumda hafta içi 5 gün tam çalışırlar, hafta sonu 1 gün olan cumartesi günü yarım gün çalışırlar. Bu sayede PTT işlemlerinizi haftanın 5,5 günü istediğiniz her zaman (pazar günü hariç) gidip yapabilir ve tüm işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Tahsilat, ödeme, havale, bankacılık işlemleri dışında da tüm HGS, sigorta işlemleri, PTT hem yurtiçi hem de yurtdışı kargo hizmetleri konularında %100 vatandaşlara destek vermektedir.

2021 PTT Çalışma Saatleri Nedir?

PTT, her resmi kurum gibi belirli çalışma saatlerinde hizmet verir. Devlete ait olan bu kurum, belirli saatler aralığında hizmet verdiği gibi öğlen tatili de yapmaktadır. Buna göre PTT şubelerinin açılış saati sabah saat 08.30’dur. Bu saatten sonra öğlen molası 12.30’a kadar süren PTT’de, 1 saatlik öğlen arası sonrasında 13.30’da tekrardan iş süreci başlar ve sizlere PTT dahilinde tüm hizmetleri sunmaya devam eder.

Akşam saat 17.00 olduğunda ise, tüm çalışmaları kapatan PTT, tüm hizmet verme süreçlerini bitirmiş olur. Merkez PTT şubelerinde ise cumartesi günleri PTT açıktır. Cumartesi günü belirli bölgelerde çalışan PTT şubeleri saat 13.30’a kadar hizmet verir ve daha sonrasında hizmeti kapatarak en erken pazartesi gününe kadar işlem yapılmaksızın şube kapanır.

PTT Kargo Öğle Molası Kaçta?

PTT mesai saatleri yukarıda ki gibi bildirilmiştir. Bununla beraber hafta içi mola saatleri, PTT kargo durumları içinde geçerlidir. Bu durumda, saat 12.30- 13.30 arası, PTT şubeleri 1 saat öğle arası yapar ve bu durumda mesaiye ara verilir. Hal böyle olunca da bu saatler arasında PTT işlemleri gibi herhangi bir PTT kargo işlemlerinizi de yapamazsınız. Saat 12.30’u geçirirseniz, tüm işlemleriniz PTT’nin öğle molası bitmesine, yani saat 13.30’dan sonraya kalmaktadır.

PTT Müşteri Hizmetleri İletişim Bilgileri

PTT müşteri hizmetleriyle görüşme yapmak istediğinizde, Türkiye’nin her yerinden saat 444 1 788 numaralı telefonu tuşlayarak 7 gün 24 saat ulaşabilir ve görüşme yapabilirsiniz. Müşteri temsilcileriyle yapacağınız tüm görüşmelerde istediğiniz gibi soru, sorun, her türlü şikayet ya da önerilerinizi dile getirebilir, bilgilendirme yapabilirsiniz.

Bulunduğunuz yere en yakın PTT şubesini görüntülemek için dilediğiniz her zaman https://enyakinptt.ptt.gov.tr/Enyakinptt/ adresini kullanarak, bu adres üzerinden en yakın şubelere ulaşabilirsiniz.

En yakın PTT şubesi hizmeti, PTT’nin resmi bir hizmeti olup sizlere istediğiniz il ve ilçeye ait en yakın PTT şubesi, PTT matik ya da KargoMat gibi hizmetler anlamında detaylı olarak bilgi vermektedir. Bunların yanı sıra ilgili adreslere en hızlı nasıl ulaşacağınıza dair yol tarifini de yine aynı web sitesi üzerinden alabilir, dilediğiniz filtreleme yöntemiyle beraber ulaşmak istediğiniz şube bilgisine, ulaşmak istediğiniz adres bilgisine ve ulaşmak istediğiniz adres yol tarifine kadar detaylı ulaşım yapabilirsiniz. Türkiye’nin her yerinde bulunan PTT şubelerinin istediğiniz her adreste hangi şubeye ulaşmak isterseniz tek tık ile anında ulaşabilirsiniz.

Bir diğer yazımız olan PTT Personel Alımı 2021 Başvuru ve Şartlar göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu