Gündem

Vakıfbank SRC Ödemesi Nasıl Yapılır?

Vakıfbank SRC ödemesi belgesi, Türkiye’de yük ve yolcu taşımacılığı alanında sorunsuz bir şekilde taşımanın yapılması, sürücü belgesi olarak yeterlilik noktasına sahip olunması konusunda hem yolcu hem de yük sahipleri için önemli bir belgedir. SRC, sürücü teriminin kısaltılmışıdır ve günümüzde hem yurtiçi hem de yurtdışında karayolu üzerinde bulunan birçok güvenli taşımacılık standartlarına uygun olan sürücülerden bu belgeler istenmektedir.

 

Mesleki yeterlilik belgesi ya da SRC belgesi olarak da tanımlanan bu belgelerin olması gerektiği gibi, sürücü belgesi (ehliyet) ve psikoteknik raporu olmazsa olmaz belgeler arasındadır. Bu belgelerden bir ya da birkaçı eksik olursa, güvenlik ihlali olmuş olur ve cezai işlem uygulanması zorunludur.

 

SRC Belgesini Kimler Alabilir?

Ticari araçlar ile birlikte yük taşıma, yolcu taşıma yapan tüm araç sahipleri veya sürücülerinin SRC belgesi alması zorunludur. Kamyonet, minibüs, kamyon, otobüs, çekici veya panelvan gibi ticari araçların tamamında sürüş için SRC belgesi zorunlu olmaktadır. SRC belgesi olması, bu alanda taşımacılık hizmeti veren yolcuların kayıt altında tutulması ve gerektiğinde eğitim verilmesiyle ilgili standartların üzerinde hizmet vermeyi amaçlar. Bu nedenle de 2007 yıllarından bu yana SRC belgesi, zorunlu bir belge olarak kullanılır.

SRC Belgesi Nasıl Alınır?

SRC Belgesi doğrudan Ulaştırma Bakanlığı tarafına verilmekte olan belgelerdir. Bu belgeleri almak isteyen kişiler, SRC belgesi eğitimi sürecine dahil olurlar. Bu konuda MEB tarafından onaylı kurs yerlerinde eğitim alan kişiler, yurt içi taşımacılık alanında 36 saatlik bir eğitimi tamamlayıp ardından yurtdışı taşımacılık alanında da 41 saatlik bir eğitimi tamamlamaları beklenir. Bununla beraber SRC belgeleri SRC 1-2-3-4 olarak farklı şekilde seviyelere ayrılmıştır ve 50 soruluk bir sınava giriş yaparak, bu sınavı başarıyla geçmeleri beklenir.

Uluslararası SRC belgeleri, yurt içi olarak kapsamakta olup SRC1 belgesine sahip olunduğunda, SRC3 Belgesinin de sahibi olarak kabul görülür. Ayriyeten SRC2 belgesi sahibi olanlar da SRC4 belgesi sahibi olarak kabul görürler.

SRC Belgesi için Gerekli Evraklar Hangileridir?

SRC belgesi almak isteyenler diploma örneği, 4 vesikalık fotoğraf, nüfus cüzdanı fotokopisi ve ehliyet fotokopisiyle beraber başvurularını yapabilirler. Bununla beraber SRC belgesi sınav başvurusu yaprak, yurtiçi veya yurtdışı taşımacılık alanında hangisi için SRC belgesine ihtiyaç duyuyorlarsa, buna göre SRC belgelerine sahip olabilirler. Başvuruyla beraber kişilerin en doğru şekilde de harç ücretlerini yatırması beklenir.

 

SRC Belgesi Fiyatları

Sınava girerek alınacak SRC 1 belgesi için ücretlendirme saat başına 26 TL olup, 40 saat eğitim doğrultusunda da 1040 TL bedele sahiptir. SRC 2 belgesi için bu fiyatlandırma 36 saat eğitimle sınırlıdır ve 936 TL’dir. SRC 3 belgesi için 41 saat geçerli ve 1066 TL’dir. SRC 4 belgesi içinse bu bedel 36 saat eğitim karşılığında 936 TL’dir. Tüm SRC seviyelerinde saat başı ücret 26 TL olarak kabul edilmiştir.

Ek olarak kart basım ücretlendirmesi de sınavı geçtikten sonra alınması gereken belgelerden biridir. Bu bedel ise 24 TL’dir. Aynı zamanda psikoteknik belgesi 150 TL, SRC Temel + Tanker belgesi 750 TL, SRC5 ve ADR tehlikeli madde taşıyıcı belgesi 750 TL olarak ek ücretlere tabidir.

SRC Sınav Harcı Hangi Bankalara Yatırılır?

Halbank ya da Vakıfbank bankalarına SRC sınav harcı ücretlerini yatırabilirsiniz. Harç ücretlerini bu bankalar almaktadır. SRC sınav harcı ücreti yatırmak istiyorsanız eğer, TC kimlik numarasıyla beraber nüfus cüzdanının aslı yeterlidir.

Herhangi bir şekilde ATM süreci işlemeden, direkt olarak SRC sınav harcı yatırmak istediğinize dair vezne ile görüşme yaptığınızda, sizi yönlendirecek olan vezne yardımıyla tüm harçlarınızın ödemelerini anında yapabilir ve tek seferde birkaç makbuz alarak bunların kaydını tamamlamış olabilirsiniz.

ATM’den SRC Sınav Harcı Nasıl Yatırılır?
Vakıfbank internet bankacılığı ya da Vakıfbank bankamatik üzerinden SRC belgesi sınav harcı yatırma şu anda entegre edilmemiş durumdadır. Bu nedenle eğer para yatırmak istiyorsanız, doğrudan Halkbank ATM ya da Halkbank internet bankacılığı üzerinden SRC belgesi harcını yatırabilirsiniz.

Halkbankası ATM üzerinden işlemlerinizi şu aşamada yapabilirsiniz:

  • Fatura ve kurum menüsü,
  • Harç Menüsünü açın.
  • İl Plaka Kodu girin, İstanbul: 34,
  • Kara Yolu SRC menüsü seçin,
  • C. NO girin,
  • Harç ücretini yatırın,
  • Harç ücreti makbuzu alarak siz de Halkbank ATM üzerinden herhangi bir sıra ya da karmaşıklık olmadan çok hızlı şekilde sınav harcı ücretini yatırmış olabilirsiniz.

Vakıfbank ATM SRC Belgesi Sınav Harcı Yatırma
Şu anda Vakıfbank bankamatik şubeleri üzerinden SRC belgesi harcı yatırmaya izin vermemektedir. Bu menüyü şu anda eklememiş durumdalar. Harç yatırma menüleri üzerinde kontrol edildiğinde, ilgili menü gelmemiş durumdadır. Bununla beraber E-Devlet üzerinden Vakıfbank ile harç kabul etmekte yazısı bulunsa da, şu anda Halkbank üzerinden yatırma işlemleri yapabilirsiniz.

Bu nedenle Vakıfbank’ın hem internet bankacılığı entegre edilmemiş hem de ATM şubeleri SRC belgesi harç yatırmayı desteklemiyor. Buna istinaden de vakit kaybetmeden direkt olarak Halkbank ATM üzerinden işlemleri yapabilir ya da Vakıfbank’tan yatıracaksanız, vezne üzerinden işlemlerinizi de yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu