Banka İşlemleri

İş Bankası Mevduat Faizi Hesaplama 2021

İş Bankası mevduat faizi hesaplama 2021 yılında çok daha heyecanlı hale geldi. Zira Korona virüs sebebi ile bankaların ve şahısların maddi ihtiyaçları sebebi ile hızlı para girişi ve çıkışına ihtiyaç duyuldu. Bu sebeple Kâr payı sistemine ihtiyaç duyuldu. Kâr payı sisteminin ana temellerinde ise mevcut mevduat hesaplarından yüksek faiz kazanabilmektir. Örnek vermek gerekirse TL cinsinden paranızı mevduat hesabınıza minimum 32 günlük vadeye yatırmanız halinde kazanabileceğiniz miktar. Vade bitiminde hesabınıza yansıtılacak olan tutar anapara ile beraber faizden kazanılacak olan miktar. İş bankası mevduat faizi hesaplama sorusu her türden insanın merak ettiği bir konu olunca web sitemizde mutlaka yer vermemiz gereken bir konu haline geldi. Özellikle İş Bankası ve mevduat işlemleri ile alakalı web sitemizin verdiği değerli bilgiler doğrultusunda pek çok kullanıcı yüksek kâr elde etti. O halde gelin hep beraber nasıl kâr elde edebileceğinizi öğrenin.

İş Bankası Mevduat Faizi Nasıl Hesaplanır?

İş Bankası mevduat faizi nasıl hesaplanır konusuna geçmeden önce dikkat etmeniz gereken en önemli durum; Aşağıda verilen kur bilgisi örnek işlenmiştir. Bankaların günlük olarak faiz oranlarını güncelleme hakkı saklı bulunduğu için yanlışlık yapmamak adına bankaların anlık verilerine ihtiyaç var. Bu sebeple lütfen bu hesaplama formülü ile güncel faiz kurlarını kullanın.

“Anapara + banka günlük, haftalık, aylık ve yıllık faiz oranı + vade (Gün cinsinden sayılacak)/36500” Ana formülümüz her zaman bu olmalıdır. Bu formül ile beraber faiz tutarını size vermeyen bankaların bilgileri ile beraber kullanabilirsiniz. Siz değerli kullanıcılarımıza verilmiş olan bu formül ile beraber vade sonucunda kazanacağınız net miktarı ölçmüş olabilirsiniz.

Formüle örnek vermek gerekir ise (Banka Faizi Örnek olarak %8 verilsin) : 10.000 TL anaparayı 32 günlük mevduat faizine yatırdığımızı düşünürsek hesap aynen şu şekilde olmalıdır: 10.000*8*32/36500=70,1369 TL olacaktır.

Bu mevduat faizi hesaplama formülünde kesinlikle stopaj dahil edilmediği için brüt kazanç verilmiştir. Her mevduatın vade sonunda %15 stopaj kesintisi olmaktadır. Bu nedenle %15 stopaj kesintisi ile beraber hesaplayabilmek için ise şu formüle ihtiyaç var.

70,1369*%15-= 59,616365 TL sonucuna ulaşmalısınız. Bu formül ile beraber en doğru mevduat faizi kazancına ulaşabilirsiniz. Zira bankaların günlük ve aylık olarak verecekleri mevduat faizleri değişiklik gösterebileceği için en doğru güncel faiz kuruna ulaşmalısınız.

Mevduat Hesap Türleri Nelerdir?

Bankaların her birinde eşit surette olmak üzere mevduat hesapları mevcuttur. Paramızın en güvenli saklanacağı yer olarak görülen mevduat hesapları, gerçek manada paramızın en güvenilir şekilde muhafaza edilmesine olanak sağlamaktadır. Paramızı muhafaza etmeyle beraber ekstra verilen hizmetlerde vardır. Bu hizmetlerle beraber kazanç elde edebilir ve hesap türleri arasında mevduatımızı güncelleyebiliriz.

  1. Vadesiz Mevduat Hesabı

Vadesiz mevduat hesabı adı üzerinde vadesiz olduğu için bizlere herhangi bir kazanç getirisi sağlayamaz. Vadesiz mevduat hesapları sadece paramızı muhafaza etmemize yarar. Hem döviz hem altın hem de TL cinsinden mevduatlarımızı bu hesaplarda muhafaza edebiliriz.

  1. Vadeli Mevduat Hesabı

Vadesiz mevduat hesabının bütün özelliklerini beraberinde bulundurur. Ancak vadeli mevduat hesabının bir farkı bizlere kazanç sağlayabilir. Yukarıda hesaplama için formülünü verdiğimiz işlem vadeli mevduat hesabı içindir. Vadeli mevduat hesabında altın, döviz ve TL cinsinden mevduatları bulundurabilir ve bunları belirli bir süre kullanmamak şartıyla mevduata bırakırsak bu mevduat bizlere getiri sağlar.

  1. Vadeli ve Vadesiz Altın Hesapları

Altın hesapları, eskiden yastık altı zihniyetinin yeni ürünüdür. Çalınmaya karşı alınabilecek en güvenli tercih kesinlikle altın hesaplarıdır. Ancak dışarıdan satın almış olduğunuz altınları getirip bu hesaba bırakamazsınız. Altın mevduatınızı kesinlikle ilgili bankadan satın almak zorundasınız. Yine aynı şekilde vadeli altın hesabı ile getiri sağlayabilirsiniz.

  1. Birikim Hesapları

Birikim hesapları adı üzerinde tasarruflarımızı uzun vadede içinde bulundurabileceğimiz bir hesap türüdür. Birikim hesapları bizlere aynı şekilde gecelik, aylık ve yıllık olarak kazanç getirebilir.

Mevduat hesapları ile alakalı en kaliteli bilgiyi aldığınıza göre artık hangi bankanın en yüksek mevduat faizi verdiğini öğrenebilirsiniz. O halde sizi hemen “32 Günlük En Yüksek Faiz Veren Bankalar” adlı makalemize alabiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu