Banka İşlemleriKredi ve Kredi Kartı

Kredi Kartı Aidatı Geri Alma

Kredi kartları dünya üzerinde bulunan insanlar tarafından yoğun olarak kullanılmaktadır. Bu da insanların acil nakit ihtiyaçlarının ortaya çıktığı durumlarda adeta ilaç gibi gelerek bu ihtiyaçlarını karşılamalarını sağlıyor. Bu durum her ne kadar mükemmel olsa da bankaların aldığı kart aidatları bazen can sıkıcı miktarlarda olabiliyor. Birçok banka kendine göre fiyatlandırma politikası oluşturmuş olsa da genel olarak alınan kart aidatı miktarı 70 lira ve 200 lira arasında değişkenlik gösteriyor. Bu durum can alıcı noktalara geldiği için devlet nezdinde yeni bir düzenleme getirilerek bankanın sizden talep ettiği aidat miktarını geri alma yolu açıldı. Bu sayede ödemiş olduğunuz kart aidatını geri talep edebiliyorsunuz. Bu işlemi gerçekleştirmek için yapmanız gereken şey nedir diye soracak olursanız ilk olarak bankanıza başvuru yapmalısınız. Bu başvuru neticesinde herhangi bir sonuç alamazsanız doğrudan tüketici hakem heyetine gidebilirsiniz. Bu sizin için kesin bir çözüm olacaktır.

Kredi aidatı geri alma 2021 yılında geri almak istiyorsanız dilekçe ile başvurmanız gerekiyor. Tabi ki e devlet ile de geri alabilirsiniz, şimdi bu yazının tamamını okuduğunuz vakit aidat geri almayla ilgili tüm bilgilere ulaşabilecek ve kredi aidatınızı geri alabiliceksiniz.

E – Devlet ile Kart Aidatını Geri Almak

Son zamanlarda devletimizin kredi kartı kullanan kişilerin haklarını korumak amaçlı çıkardığı yasalar ile birlikte müşteri bankaya karşı değil banka müşteriye karşı bazı sorumluluklar kazandı. Bu doğrultuda kart aidatını geri almak adına başvurduğunuz yollardan rahatlıkla sonuç alabiliyorsunuz.  Bu yollardan en önemlisi e – devlet aracılığıyla kart aidatını geri almaktır. Eğer ki bu parayı geri almak istiyorsanız direkt olarak e – devlet girişi yaparak tüketici hakem heyeti başvurunuzu yapmalısınız. Bu iade işlemini gerçekleştirmek için aşağıda bulunan adımları eksiksiz olarak yerine getirmelisiniz. Bunun öncesinde parayı ödediğinize dair bir dekont, aktif kullanılan mail adresi gibi bilgilere sahip olmanız gerekiyor.

  • E – Devlet’e kimlik numaranız ve şifrenizi kullanarak giriş yapın.
  • Bu işlemin ardından karşınıza çıkan menüde “Türkiye Bankalar Birliği Bireysel Müşteri Hakem Heyeti” bölümüne gidin.
  • Bu bölümde yeni bir başvuru oluşturmak için “Yeni Başvuru” butonuna tıklayın.
  • İleri doğru gittikten sonra Türkiye’de bulunan bankaların listesi karşınıza çıkacaktır.
  • Bu sayfada aidat kesintisi yapılan kartınızın hangi bankaya ait olduğunu seçin.
  • Girmiş olduğunuz bilgilerin doğruluğunu kontrol ettikten sonra başvurunuzu tamamlayın.

Bu adımları eksiksiz olarak yerine getirdiğiniz durumda minimum 30 günlük süre çerçevesinde iletişim için verdiğiniz e – posta adresine bilgilendirme metni gelecektir. Bu metnin çıktısını alarak bankaya götürmeniz durumunda sizden alınan kart aidatının geri ödemesi ivedili olarak tarafınıza yapılacaktır.

dilekçe yoluyla kart aidatını geri almak
dilekçe yoluyla kart aidatını geri almak

Dilekçe Yoluyla Kart Aidatını Geri Almak

Kredi kartı aidatını geri alma konusunda dikkat edilmesi gereken bir husus bulunuyor. Bu husus kredi kartı size verilirken kart aidatı kesileceğini sizlere beyan ettilerse bu parayı geri alma şansınızın olmadığını bilmelisiniz. Bu durumu kısaca anlatmak gerekirse sizin izniniz durumunda kart aidatı kesintisi yapılacağına dair bir imzanız bulunuyorsa isterseniz en yüksek mahkemeye gidin yine de bir sonuç alamazsınız. Tabii ki her zaman durum böyle olmamakla beraber hiçbir bilgilendirme yapılmadan bankalar tarafından kart aidatları sizden talep ediliyor hatta bazı durumlarda bilginiz olmadan direkt olarak çekiliyor. Bu gibi durumlarda Yargıtay kararlarını baz alarak aşağıda bulunan dilekçe örneğini eksiksiz bir şekilde doldurarak Tüketici Hakem Heyeti’ne gönderebilirsiniz.

Kredi Kartı Aidatı İadesi Dilekçe Örneği

Ziraat Bankası Müdürlüğü’ne

7755 4400 1108 0000 0000 numaralı bankanıza ait kredi kartımdan 02.01.2021 tarihinde kesilen kredi kartı aidatı altındaki 190 TL tutarın kartımın hesabına iadesini arz ederim.

İsim / Soyisim

İmza

Kredi Kartı Aidatını Geri Alma 2021

Kredi kartınızdan herhangi bir şekilde kart aidatı çekildiyse bu durumun önüne geçmek için gerçekleştirmeniz gereken bir yöntem daha var. Bu yöntem sayesinde direkt olarak bankalar mecburi olarak kesilen miktarın iadesini sağlıyorlar. Kredi kartınız hangi bankaya aitse o bankanın müşteri hizmetlerini arayarak kredi kartınızdan alınan aidatın geri iade edilmesini eğer ki edilmezse direkt olarak kredi kartınızı iptal etmelerini isteyin. Bu durumda bankalar size kredi kartı kapatmama sözleşmesi niteliğinde bir fırsat tanıyacak ve onaylamanız durumunda parayı geri iade edeceklerdir. Tabii ki yatırdıkları parayı da 30 günlük bir süre içerisinde muhakkak harcamanız gerekiyor aksi halde o bakiyeniz yanıyor. Kredi kartı aidatı geri alma 2021 yılında en etkili yollardan biri budur. Uzun süreler boyunca beklemek istemiyorsanız bu yolu denemenizi öneriyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu