Banka İşlemleri

Bankaların Çalışma Saatleri (Açılış ve Kapanış)

ATM’den Nakit Çekim Üst Limiti 2021

ATM’den nakit çekimi 2021, günlük hayatımızda her ne kadar kredi kartı ve banka kartı kullanımı artmakta olsa da bazı durumlarda nakit paraya da ihtiyaç duyduğumuzda bilmemiz gereken şeylerden biridir. Nakit paraya ihtiyaç duyduğumuzda genelde en yakın ATM’den gereken tutarı çekiyoruz. Ancak çok fazla nakit paraya ihtiyacı olan kişilerin karşısına günlük para çekme limiti engel olarak çıkabiliyor.

Bankalar Tarafından Nakit Çekimlerinde Limiti Artışı Gerçekleştirildi Mi?

Bankaların birçoğu 2019 yılında ortalama 1000 ile 2000 TL arasında değişen kredi çekim üst limitlerine sahipti. 2020’nin ilk ayına kadar hesap tipi ve aktivitesine göre değişen bu miktarlar korona virüs kapsamında bankalar tarafından nakit çekimlerinde limit artışı durumuna uğrayarak 5000 TL’ye çıkarılmıştır. Bankaların hepsinde geçerli olmasa da neredeyse hepsinde geçerli olan bu durum müşterilerin nakit ihtiyaçları için sık sık ATM’ye gelmelerini önlemek için yapılmıştır. Ayrıca bu kapsamda bazı bankalar ATM’lerden, mobil uygulamalardan, telefon bankacılığından ve internet şubesinden yapılan havale ve EFT işlemlerini de bir süreliğine ücretsiz yaptığını duyurmuştur.

Daha Fazla Nakit Paraya İhtiyaç Duyulan Durumlarda Ne Yapılabilir?

Eğer bankaların nakit çekimi için koyduğu üst limit kişiye etmiyorsa başka yöntemler de denenebilir. İlk olarak ATM’lerin günlük üst limiti yalnızca ATM’den çekilen paralarda geçerlidir. Bankanın kendi şubesinden daha fazla nakit paraya ihtiyaç duyulan durumlarda para çekebilirsiniz. Diğer bir yol ise bankaları arayarak limitin bir süreliğine arttırılmasını talep etmektir. Çok nadir durumlarda bankalar ekstra ihtiyaçların giderilebilmesi için yardımcı olabilmektedir. Son yöntem ise nakit avans ile ihtiyacı tamamlamak olacaktır. Ancak bu kişilerin genelde en az tercih ettiği yöntemdir. Çünkü nakit avans alımı beraberinde yüksek maliyetleri de getirmektedir.

Güncel Nakit Çekimi İçin Üst Limitleri Nelerdir?

Bazı bankalar limitlerini değiştirmese de değiştiren bankaların güncel nakit çekimi için üst limitleri genellikle 5.000 TL’ye çıkartılmış durumdadır. Bu limit artışının yanında EFT ve havale gibi işlemlerde indirimler ve ücretsiz hizmetler imkanları da sunulmaktadır. Ancak bu durumlar belli bir süre geçerli olup kalıcı değildir.

  • Vakıfbank 15000 TL olan nakit çekim üst limitini 5000 TL’ye çıkaran bankalardan biridir. Ayrıca Vakıfbank ATM’lerden yapılan işlemlerde kartsız para ödeme sınırını kaldırarak ücretsiz hale getirmiş, temassız kredi kartı ödemelerini ise 250 TL’ye çıkartmıştır.
  • Garanti Bankası eskiden 2000 TL olarak sunduğu nakit çekimini 5000 TL’ye çıkarmış ve ATM’lerde yapılan işlemleri bir süreliğine ücretsiz yapmıştır.
  • Halk Bankası ise Banka24’den yapılan çekimlerde limiti 1000 TL’den 5000 TL’ye çıkarmıştır.
  • Kuveyt Türk müşterilerine yalnızca ATM’lerden değil PTT’den de nakit çekme imkânı sunmaktadır. Nakit çekim üst limiti ise 1500 TL’den 5000 TL’ye çıkarılmıştır.
  • Alternatif Bank ise günlük nakit çekim limitini 3000 TL’ye çıkarmış, internet şubesi ve mobil uygulamalardan yapılan EFT ve havale işlemlerinde ücret almayacağını açıklamıştır.
  • Ziraat Bankası önceden 1500 TL olan limitini 5000 TL’ye çıkaran bankalardan biridir.
  • Deniz Bank bir ay süreyle internet şubesi, MobilDeniz uygulaması ve fastPay’dan yapılan EFT ve havale işlemlerinden ücret almamaktadır.
  • Türkiye İş Bankası ATM’lerden bir süreliğine 1500 TL yerine 5000 TL limitle para çekilebilecek bankalar arasındadır. Ayrıca banka İşCep uygulamasından karekod taranarak yapılan nakit taleplerinde üst limiti 3000 TL’den 8000 TL’ye çıkartmıştır.
  • Finansbank ise karekod ve ATM’ler aracılığıyla çekilen paralarda limiti 1500 TL’den 5000 TL’ye yükseltmiştir.
  • Yapı Kredi Bankası ATM’lerden yapılan havale, EFT ve diğer kartsız işlemlerde 1 ay süreyle ücret almayan bankalardan biridir. Ayrıca banka temasız ödeme limitlerini de arttırmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu