Banka İşlemleri

Emekli Maaşı Banka Değişikliği Ne Kadar Sürer?

Emekli maaşı banka değişikliği, genel olarak farklı bankaların emekli maaşları ile ilgili daha iyi kampanya ve fırsatlar sunması sonucunda gündeme gelen bir durumdur.

Emekliler, genel olarak ilk maaşlarını SGK’nın belirlemiş ve anlaşma yapmış olduğu herhangi bir bankadan almaktadırlar. Ancak bu bankadan maaş almak istemeyen emekli kişiler için, maaş taşıma durumu gündeme gelmektedir.

Özel bankaların daha iyi kampanyalar vermesi, maaş taşıma promosyonları, ikincil emeklilik şansı gibi cazip teklifler genel olarak her emekli için emekli maaşı banka değişikliği konusunu gündeme getirmektedir. Bu hem devlet hem de özel sektör emeklileri için aynı şartlara bağlı gelişen bir durum olmakla birlikte, kendi emeklilik ücretini dış primler ile ödeyerek kendi emekliliğini hazırlayan kişiler için söz konusu değildir.

Dış Ödemeler ile Emekli Olunması Durumunda Banka Değişikliği

Emekli maaşı banka değişikliği maalesef ki dış primler ile ödeme yaparak kendi emeklilik geleceğini hazırlayan emekli adayları ya da bu yolla emekli olmuş kişiler için, sigorta şirketlerinin ya da bankaların belirlemiş olduğu sözleşme süreci bitmeden mümkün değildir.

Genel olarak bireysel emeklilik sistemi olarak adlandırılan durumdan yararlanarak ikincil bir emeklilik maaşı almaya hak kazanmak için bankaların ya da sigorta şirketlerinin oluşturmuş olduğu sisteme giren kişiler, sözleşme süreci bitmeden sistemden çıkamamakla birlikte, genel olarak maaş almaya başladıklarında, yararlandıkları kampanyalarda kayıp yaşamamak adına banka değişikliği yapma durumuna gitmemektedirler.

Bununla birlikte, banka ya da sigorta şirketlerinin belirlemiş olduğu sürelerden önce sözleşmeden çıkmak isteyen kişiler için ise sert yaptırımlar uygulanmakta ve kişilerden cayma bedeli olarak yüklü tazminatlar talep edilmektedir.

SGK Ödemelerinde Banka Değişikliği

Emekli maaşı banka değişikliği konusu, genel olarak ilk etapta maaş bankasının değişmesi ile başlayan bir süreçtir. SGK kuruluşunun anlaşmalı olduğu banka aracılığı ile maaşları ödenen banka müşterileri, genel olarak emeklilik için daha iyi fırsatlar sunan bankalara yönelim gösterebilmektedir.

Bu noktada, kişilerin genel olarak çalıştıkları kurumu değiştirmedikleri sürece maaş bankasını değiştirme şansı yoktur ancak, emekli olunduktan sonra, SGK ilk emekli maaşını yatırdığı andan itibaren, banka değişikliği süreci, tercih eden kişiler tarafından başlatılabilmektedir.

Bunun için kişilerin öncelikle SGK kuruluşunun, emekli maaşı ödemesini hangi anlaşmalı banka üzerinden yapacağını bilmeleri gerekmektedir. Bundan sonra, emeklilik kampanyaları hakkında bankalar üzerinde araştırma yapılmalıdır. Her banka, hemen her emekli maaşı için farklı kampanyalar ve promosyonları müşterilerin kullanımına sunmaktadır.

Kişilerin tercih ettikleri bankaya T.C. nüfus cüzdanı ile giderek başvuruda bulunmaları ve bankanın önerdiği promosyon, teklif ve kampanyaları değerlendirmeleri yeterlidir. Ardından, süreç işlemeye başlayacaktır.

Genel Olarak Banka Değişikliği Süreci

Emekli maaş banka değişikliği söz konusu olduğu durumlarda, kişilerin öncelikli olarak başvuruda bulunacakları bankadan bilgi almaları gerekmektedir.

Bundan sonra, maaşın alındığı banka ile emekli maaşının farklı bir bankaya taşınması konusunda konuşulması gerekmektedir. Maaşın ödendiği hali hazırdaki asıl bankaya, maaşını taşımak istediğini talep olarak ileten emekli kişinin bilmesi gereken en önemli şey, bunu iki maaş dönemi arasında yapması gerektiğidir.

Bir maaş alındıktan hemen sonra, diğer maaşın ödenmesi günü gelmeden, maaş değişikliği talebi ana bankaya iletilmeli ve maaşın taşınması söz konusu olan bankayla da aynı tarihlerde iletişime geçilmelidir. İşlem yaklaşık olarak 3 gün ile 1 hafta arasında vakit aldığından dolayı, kişilerin bir maaşı aldıkları ödeme günün hemen ertesinde işlemlere başlamaları, diğer maaşın ödeme günü gelmeden işlemlerin yapılmış olmasını sağlayacaktır.

Bir diğer yazımız olan emekliye faizsiz kredi veren bankalar 2021   adlı makalemizi okuyup bankaların kredi avantajlarından yararlanabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu