Kredi ve Kredi Kartı

Kredi Notu Nedir? Nasıl Öğrenilir?

Banka müşterilerinin daha öncesinde kullandığı banka ürünlerine yönelik geri ödemelerindeki düzen ile belirlenen kredi notu gelecekteki tekrardan banka ürünü kullanma konusunda büyük önem arz etmektedir. Kredi notu bankalar tarafından değil de Kredi Kayıt Bürosu tarafından belirleniyor ancak bankalar bu bilgileri direkt olarak satın alıyor. Bu puanlama sistemi sadece kişiler için değil aynı zamanda şirketler için de geçerlidir. Bu nota göre bankalar ilk olarak müşteriye ürün vereceklerinde risk durumunu analiz ederler.

Eğer kişi çok riskli kategoride bulunuyorsa kredi kullandırma konusunda fazlasıyla titiz davranırlar. Eğer ki puanlama sisteminde bankanın belirlediği puanın altındaysanız banka sizi hiçbir türlü değerlendirmeye almayacaktır.

Kredi Notu Kaç Olmalıdır?

Kredi notu kaç olmalıdır sorusunun cevabı bankadan bankaya değişiklik gösteriyor. Olası ki her bankanın ürün kullandırma politikası da birbirinden farklıdır. Kredi notu, bankalar tarafından kullanıcılara verilen ürünlerin geçmişe dönük sicilinin belli bir noktada toplanarak ayrıştırılması sonunda oluşuyor. Bu konu ile ilgili bilinmesi gerekenler aşağıda verilmiştir.

  1. Kredi notu Türkiye’de 9 bankanın ortaklığı ile kurulmuş olan Kredi Kayıt Bürosu tarafından belirlenir.
  2. Eğer bireysel kullanıcılar kredi notunu öğrenme konusunda meraklıysa KKB’ye bağlı kuruluş olan Findeksten kredi puanı öğrenilebilir.
  3. Kişilerin değerlendirmesinde puanlama 1 ile 1900 puan aralığındadır.
  4. Eğer ki kişi minimum 5 yıldır bankaya ait ürün veya kredi kartı kullanmıyorsa kredi puanı oluşmamaktadır.

Bankadan ürün kullanmak için kredi notum kaç olmalıdır sorusunun cevabına geldiğimizde ise daha önce belirttiğimiz gibi bu durum her bankadan bankaya ve sizin gelir durumunuza göre sürekli değişkenlik göstermektedir. Eğer ki içinizi rahatlatacak bir puanlama istiyorsanız kredi notunuz 1500’ün üzerinde olduğunda çoğu banka sizlere ürün kullanmaya izin verecektir.

Findeks Kredi Notu Nedir?

KKB tarafından kredi notu bilgilerinin son kullanıcıya aktarıldığı hizmet biri olan findesk belirli ücretler karşılığında size hem kredi notunu arttırma konusunda danışmanlık yapar hem de findeks kredi notu ile ilgili bilgiler verir. Bu bilgiler findeks tarafından bir sonraki 12 aylık dilim içerisinde kişinin borçlarını ödeme olasılığını ortaya çıkarmaktadır. Ancak bilinmesi gerekiyor ki bu puanı kontrol etmek sadece kredi kullanırken değil ev ve araba alırken bile geçerlidir.

findeks kredi notu nasıl hesaplanır?
Findeks kredi notu yükseltme rehberi.

Findeks Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

Findeks kredi notu hesaplama işlemi tek kriter değil birçok kriterin yan yana getirilmesi ile oluşmaktadır. Bu kriterlerin etkileyiş oranları yüzdeler halinde belirlenmiştir.

Önceki Kredileri Ödeme Alışkanlıklarınız (%35)

Bankalardan almış olduğunuz kredili ürünlerin geri ödemesinde herhangi bir aksaklığa sebebiyet vermemek findeks kredi notunun artmasına sebep olacaktır. Bu durumdaki düzensizlik kredi notunun düşmesini sağlayacaktır.

Güncel Borç Durumunuz (%35)

Kredi başvurusu yaptığınız dönem içerisinde herhangi bir bankaya borcunuz bulunuyor ve bu borçta düzensiz ödemeler gözlemleniyorsa kredi notunuz hızla düşecektir. Bu kriter findeks kredi notunu en çok etkileyen iki unsurdan biridir.

Kredi Kullanım Yoğunluğu (%10)

Eğer ki banka ürünlerini sık sık kullanan ve ödemelerini düzenli yapan biriyseniz kredi notunuz daha önce hiç kredi kullanmayan kişilere göre daha yüksek olacaktır.

Yeni Alınan Krediler (%11)

Kısa süre önce bankalardan almış olduğunuz kredilere ait borç hükümlülükleriniz yine findeks kredi notunun belirleyicilerinden biridir.

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Kredi notu yükseltme için çabalayan kişilerin yerine getirmesi gereken bazı şartları bulunuyor. Bu şartların yerine getirilmesi sadece bulundurulan kredi veya kredi kartı ödemelerinin düzenli bir şekilde yapılmasından geçiyor. Eğer ki farklı yöntemler arıyorsanız aşağıda maddeler halinde yazanlar sizlere yardımcı olabilir.

  1. Aylık ödemelerinizi daha uygun bir şekilde yapılandırın.
  2. Farklı kredi borçlarınızı yeni bir borç kapatma kredisi alarak tek krediye düşürün.
  3. Kredi kartına ait asgari ödemenin 1 gün bile gecikmemesine özen göstermeye çalışın.

Kredi Notum Düşük Nasıl Kredi Çekebilirim?

Bu durumun tek bir çözümü var o da banka ürün ve kredilerini kullandırırken findeks kredi notunu daha az dikkate alan bankaların bulunmasıdır. Bu bankalar kredi notunuz düşük olsa bile size banka ürünlerini kullanmanız konusunda fayda sağlayabilecektir. Bir başka çare ise kredi ürünü kullanırken ipotek sunma fırsatı veren bankalara yönelmektir. Eğer ki aldığınız krediye karşılık ev, araba ve arsa gibi şeyleri ipotek gösterebilirseniz kredi almanız daha fazla kolaylaşacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu