Kredi ve Kredi Kartı

Kredi Notu Nasıl Yükselir?

Kredi notu, Günlük hayatınızda birçok masraf ile karşılaşmanız olası bir durumdur. Yeni bir araba satın almak, ev almak ve herhangi bir sektöre yatırım yapmak için gerekli olan finansal yükümlülük acil nakit ihtiyaçlarınıda beraberinde getiriyor. Bu vesileyle bankadan kredi çekmek için bankaya müraacat ediyorsunuz ve bankanız çekmek istediğiniz kredi miktarını kredi notunuzun düşük olması sebebiyle sizlere vermiyor. Bu noktada akıllara gelen önemli sorulardan biri kredi notu nasıl yükseltilir oluyor ve insanlar bu notu yükseltmek için bazı yöntemlerin arayışına giriyor. Bu içeriğimizde kredi notuna dair birçok bilgiyi kolayca bulabilirsiniz. 1 Seferlik bile kredi başvurusu yapmak mevcut puanınızı etkileyeceğini unutmayın. 2021 kredi notu yükseltme rehberininin tamamını okuyun.

Kredi Notu Nedir?

İnsanların finansal yükümlülükleri eğitim öğretim hayatının bitişiyle beraber ortaya çıkıyor. Yeni bir işe girdikten sonra para kazanmaya başlamak finansal durumu daha iyi yönetmek için kredi kartı kullanmaya sebep oluyor. Aslında bu durum kişilerin kendi bütçelerinin kontrollerini daha rahat yapmalarını sağlıyor. Bu kredi kartı ile birçok harcama yaptınız ve ödemelerinizde bazen düzensizlikler bazen de gününden önce ödemeler gerçekleşti.

Ardından yaşınız biraz daha ilerlediğinde kendinize ait bir eviniz olmasını istediğiniz için bankadan konut kredisi için talepte bulundunuz. Bu durumda bankalar sizler hakkında bilgi sahibi olmak için tüm bankalar nezdinde bir araştırmaya kalkışıyor. Bu araştırmanın içeriğinde tüm bankalara olan borçlarınızın ödeme düzeni ve herhangi bir düzensizliği bulunuyor. Oluşan tüm aksiyonlar bankanın size olan güveninin bir göstergesi olan kredi puanını ortaya çıkarıyor.

Ancak profesyonel bir destek almadan sicilinize ait olan kredi notu yükseltme imkanından faydalanabiliyorsunuz. İşlemlere başlamadan önce yapmanız gereken en önemli şey kredi notu ile ilgili araştırmaları yapmak ve bu notun nasıl yükseltileceğine karar vermektir.

Kredi Notu Nasıl Belirlenir, Puanlama Sistemi Neyi İfade Eder?

Kredi notu aslında bir nevi insanlara finansal anlamda bankalar tarafından verilen karne olarak nitelendirilebilir. Bu puanlama sisteminde 1’den 1900 puana kadar derecelendirme bulunuyor. Bu sistemin içerisinde herhangi bir şekilde kredi alamayacak kişiler yani en çok risk taşıyan kişiler 1, en az risk taşıyan kişiler ise 1900 puan üzerinden değerlendirilmektedir.

Türkiye ortalaması yaklaşık olarak 1300 puan civarında olduğu için bu puanın altında bir puana sahipseniz çekmek istediğiniz kredi için olumsuz geri dönüş almanız çok olası bir durumdur. Eğer kredi notunuz Türkiye ortalamasının altındaysa kredi notunu etkileyen faktörler ile ilgili bilgi sahibi olup bu bilgiler neticesinde kredi puanınızı arttırmaya yönelik işlemler yapabilirsiniz. Bu faktörler;

  1. Bankalardan kullanmış olduğunuz kredi veya kredi kartlarınızın ödemelerinin zamanında yapılması,
  2. Banka ürünlerini kullanma yoğunluğunuz,
  3. Kredili ürün açılışlarının aktif olarak yapılması,
  4. Bankada bulunan hesabınızı kullanım aktifliğiniz

Bu husulara dikkat edilmesi durumunda kredi notunuz yükselişe geçecek ve gelecekte kredi kullanımlarınızda daha fazla olumlu sonuçlar alabileceksiniz.

Yazımıza Mutlaka Göz Atın : 2021 Güncel: Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Para ihtiyaçlarınızda bankalardan kredi talep etmeden önce kredi notunu öğrenmek sizler için oldukça faydalı olacaktır. Bu sayede tek bir bankaya bağlı kalmadan kredi talebinizin sonucu hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Kredi notu öğrenme işlemini gerçekleştirmek için internet üzerinden hizmet veren Findeks gibi araçları kullanabilirsiniz. Aynı zamanda kredi çekmek istediğiniz bankalar bu konuda sizlere gerekli bilgileri ücretsiz olarak verecektir.

Kredi Notu Yükseltme Yolları

Acil ihtiyaçlarınızı karşılamak için çekmek istediğiniz krediyi rahat bir şekilde almak için sizlere anlatacağımız kredi notu yükseltme yolları ile işleme başlayabilirsiniz.

Ek Hesap Kullanmayı Alışkanlık Haline Getirin

Ödenme günü gelen faturalarınızı hızlı bir şekilde ödemek için bankalar nezdinde kullanmış olduğunuz banka hesabına ek hesaplar açabilirsiniz. Bu sayede acil nakit ihtiyacınızı bankaya geri ödemek şartıyla karşılayabiliyorsunuz. Tabii ki bu hizmetten faydalanırken almış olduğunuz borcu zamanında geri ödemek çok önemlidir. Bu sayede kredi notunuzda yükselişe geçecektir. Ancak düzensiz ödemeler kredi notunun düşmesine sebep olacaktır.

Düzenli Ödemelere Devam Edin

Hergün karşınıza farklı farklı ödemeler çıkıyor olsa bile kredi notu nasıl arttırılır sorusunun en net cevabı bankalara olan ödemelerin düzenli bir şekilde yapılmasıdır. Bu konuya her şeyden daha fazla dikkat etmelisiniz. Kredi Kayıt Bürosu tarafından yapılan açıklama doğrultusunda kişilerin kredi notunun %35’lik bir kısmını bankalara olan ödemeler etkilemektedir.

Borçlarınızı Kontrol Edin

Günlük hayatta olduğu gibi kişiler arasında borçların zamanında ödenmesi iki taraf içinde güven oluşturuyor. Bu durum aynı şekilde banka ve kişiler arasındaki ilişkilerde de aynıdır. Eğer bankaya ufacık bir gecikmiş borcunuz bulunuyorsa bu borcu kapatın. Eğer düzenli bir ödeme alışkanlığı kazanırsanız kredi notunuz yükselişe geçecektir.

Kredi Kartlı Kullanma Alışkanlığı Çok Önemli

Bankalar kendi ürünlerini aktif olarak kullanıcıları daha çok sever. Birde ödemeler zamanında gerçekleştiriliyorsa bu kişiye banka tarafından ürün satılması kaçınılmazdır. Acil nakit ihtiyaçlarında bankanız her daim yanınızda olacaktır. Bu sebeple bankalara ait olan kredi kartlarınız ile alışveriş yapmak bankanın sizi sevmesine sebep olacaktır.

Kredi Kartı Kullanım Süresi

Kredi kartını yeni almış kişilerin kredi notu genel olarak en tepeden başlamaktadır. Bu not zaman geçtikçe ödemelerin düzenine göre aşağı yöne veya yukarı yöne hareket eder. Bu sebeple kredi kartını yeni aldığınız zamanlarda kredi notunuzu yükseltmek için herhangi bir şekilde bir şey yapmanıza gerek yoktur.

Sürekli Olarak Kredi Notunu Sorgulamak Kredi Notunu Düşürür mü?

Kredi notu sorgulama işlemi kişilerin kredi kullanabilmesi veya kullanamaması adına fikir sahibi olmalarını sağlamaktadır. Bu sebeple herkes tarafından bilinen kredi notunu sürekli olarak sorguladığında kredi notunun düşeceği yargısı kesinlikle yanlıştır. Bu hak sizin en doğal hakkınız olarak sizlere verilmiştir.

Kredi notumu nasıl yükseltirim?

Kredi notunuzu yükseltmek istiyorsanız öncelikle belirli birkaç kriter olduğunu unutmayın. Bunun en başında, banka hesaplarınızda düzenli ödeme alın ve gönderin. Ayrıca kredi borçları, faturalarınız gibi kritik detaylara özen gösterin ve zamanında ödeyin.

Kredi notumu nasıl öğrenirim?

Findeks gibi ücretli sorgulama yapan sitelerden öğrenebilirsiniz.

Kredi notunu sorgulamak, puanı düşür mü?

Cevap evet. Sürekli olarak kredi notunu sorgularsanız var olan puanınızı düşürürsünüz. Sırf merak sorguluyorsanız bir müddet sonra kredi kartı alamayabilir, kredi çekemeyebilirsiniz.

Kredi notumu nasıl hesaplarım?

Kredi notunuzu hesaplamak için ücretli uygulamaları deneyebilir daha net sonuç alabilirsiniz. Ancak her seferinde hesaplamanız sizin puanınızı düşürecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu