Kredi ve Kredi Kartı

Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Pek çok zaman nakit ihtiyacımız için kredi yoluna başvuruyoruz. Bankalarda limitimiz dahilinde kredi çekerek bunu bireysel, borç ödeme, tatil, ev veya taşıt için kullanabiliyoruz. Hatta eğitim için de kullanılabilyor.

Peki 2021 güncel bilgiler ile birlikte kredi borcu ödenmezse ne olur? Gelin hep birlikte bankaların güncel mevzuatları üzerinden değerlendirelim.Baştan söylemek gerekirse kredi borcunuzu 2021’de ödeyemez veya geciktirirseniz kredi notunuzu negatif şekilde mutlaka ama mutlaka etkiliyor.

Kredi borcu ödenmezse ne olur?

Bankalardan kullandığınız kredi için belirlenen belirli ödeme tarihleri vardır. Bu son ödeme tarihidir. Son ödeme tarihini geciktirdiğinizde borcunuz “gecikmeye” girer.

Kredi borcu bir gün ödenmezse, bir gün gecikirse ne olur?

Kredi borcunuzun son ödeme tarihlerinin resmi bayramlara veya tatillere denk gelmesi durumunda o günü izleyen günün ertesinde ödeme yapabilirsiniz. Bankalar zaten açık olmadığı için bu şekildeki bir günlük aralarda sorun olmaz. Normal hafta içine denk gelen ödemelerde bir günlük gecikmelerde de sorun yaşamazsınız. Pek çok banka bu gecikmeyi kendi bünyesinde tutar ve sadece banka içi kayıtlarınız olumsuz etkilenir. Yeni bir kredi, kredi kartı, avans hesap başvurunuz reddedilir.

Kredi borcu iki hafta veya bir ay gecikirse ne olur?

Kredi borcununu iki hafta ve bir aya doğru gecikmesi durumunda bankaların anlaşmalı olduğu call center’lar sizi aramaya başlarlar. Borcunuzun ödenmesi konusunda hatırlatma yaparlar. Süre uzadıkça telefonların sayısı da artacaktır.

Kredi borcu bir aydan daha fazla gecikirse ne olur?

Kredi borcunuzun bir aydan daha fazla gecikmesi durumunda kredi kullanırken size yardımcı olan müşteri temsilciniz veya direkt olarak şube sizi arayabilir ve geciken borç için kesin bir tarih ister. Bu tarihi de geçirmeniz durumunda öncelikle ikametgah adresinize gecikme borcu ile ilgili tebligat yollanır ve belirli bir tarihe kadar geciken borcunuzun ödenmesi istenir. Bu tarihi de geçirirseniz yasal icra işlemleri başlatılır ve yeniden yapılandırma talep edilir. Soruların detaylı cevabı için sayfamızdaki içeriği okumaya devam ediniz.

Kredi borcu ödenmezse karşılaşacağınız problemlerin sayısı da maalesef artacaktır. Özellikle bir ayı geçen gecikmiş ödemelerde diğer bankalarla ilgili kaydınız da sıkıntıya düşer ve KKB tarafından kara listeye alınma olasılığınız artar. Geciken borcu bir ay içerisinde ödemeniz sıkıntı yaratmaz bu nedenle kendinizi bir an önce toparlamalı ve banka ile olan sıkıntılarınızı aşmalısınız. Tam da bu noktada çok fazla borcum var diyerek kesinlikle tefeci veya farklı bir finansman bulma yoluna gitmeyin, aileniz ve yakın arkadaşlarınızdan alacağınız borçlar sizi en iyi kurtaracak yöntem olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu