Banka İşlemleri

18 Yaşından Küçükler İçin Banka Hesabı Nasıl Açılır?

18 yaşından küçükler banka hesabı açabiliyor mu? Günümüzde hem aileler hem de bireysel olarak 18 yaş altı gençler tarafından merak edilen diğer konular arasında yer alıyor. Günümüzde genç yaşta olup da kendisine banka hesabı açmak isteyen gençler için 18 yaş altında banka hesapları açılabilir olacağını söylemek isteriz. Ancak bu hangi bankalarda geçerlidir, hangi şartlarda geçerlidir? Bazı şartlar ve bankalara göre özellikler ayrılmaktadır.

Kredi kartı, yasal olarak 18 yaş altı gençler için mümkün olmamaktadır. Ancak 18 yaş altı gençlere yönelik ek kart çıkartılabilir ya da ön ödemeli kartlar kullanılabilir. Bunun için yapabilecekleri bazı hususlara önem vererek, bankaya gidip hemen kart açılabilir. Gençlere yönelik bankalar, Banka Hesabı açımı konusunda ailelerinin de izniyle işlem yapmaya izin veriyor. Bu konuda 18 yaş altında kişiler için hesap açmanın doğru yolu da aile izniyle gerçekleşmektedir.

Banka Hesabımda Bloke Var Mı Nasıl Öğrenebilirim? <— Yazıya Git

Banka Batarsa Devlet Garantisi Ne Kadar? <— Yazıya Git

Banka Bireysel Satış Temsilcisi Ne İş Yapar? <— Yazıya Git

Banka Müdürü Nasıl Olunur? <— Yazıya Git

18 Yaş Altındakiler Banka Hesabı Nasıl Açar?

Eğer 18 yaş altındaysanız ve banka hesabı almak istiyorsanız, velilerin de izniyle beraber banka hesabı gidilerek açılır. Bu konuda hem vadeli hem de vadesiz banka hesabı açılabilir. Bunun için son dönemlerde aileler, gerçekten de yoğun şekilde yatırım yapıyor ve çocuklarına yönelik oldukça banka aracılığı ile yardımcı olunuyor. Hangi banka 18 yaş altındakilere hesap açıyor? Konusunda detaylı bilgi sahibi olmak için bankalara göre kategorilere ayrılmış şekilde sizlere bilgi sağlanacaktır.

Ziraat Bankası

Devlet banaksı olduğu kadar gençlere yönelik destekleyici olarak bilinen bankalardan biri de Ziraat Bankasıdır. 18 yaş altı kişiler için büyüyen çocuk fonu değerlendirmelerinde hesap açılması için yardımcı olan Ziraat Bankası, ister internet bankacılığı isterseniz de bankamatik işlemlerini ATM ile yapabilme olanakları sunuyor.

TEB Global Genç Hesap

TEB’de bulunan Marifetli Hesap türünün bir farklı türü olan Global Genç Hesap ile birlikte 25 yaş ve altı kişiler için oluşturulan tüm günlük vadeli mevduat özellikler için tasarruf hesabı türüdür. Bu hesap türünde kendi yaş gruplarına göre çeşitli hesaplar ayrılmıştır.

Buna göre Global Genç Hesap kapsayan yaş grubu; 12 ile 15 yaş, 16 ile 17 yaş, 18 ile 25 yaş grubu olmaktadır. Bu 3 ayrı yaş grubu ile beraber TEB Bankası ayrıcalıklarından biri de, bu hesaplarınızla beraber yurtdışında 50 farklı ülkeden de para çekme imkanı sunuyor olmasıdır.

İş Bankası

İş Bankası da genç yatırımcılar için ilk akla gelen hesap açma imkanı yaratan bankalardan biridir. Bu bankada ise 12 ile 18 yaş aralığında gençlere hesap açılabilir imkanlar sunuluyor. İlk İmza Hesabı adında, gençlere gerçekten Türkiye’de değer veren bir banka olduğunu da fark yaratarak gösteriyor. 1987 yılından bu yana yapılan bu hesap türüyle beraber nakit para taşımadan çocuklarınızın en iyi şekilde yatırımlarını da bankalarda yapabilecekleri bir yapı kurabilirsiniz. 18 yaş geldiği zamanda da İş Bankası tarafından İlk İmza hesapları otomatik şekilde normal hesaba çevrilmektedir.

Kuveyt Türk

18 yaş altı gençlere Kuveyt Türk olarak hesap açma seçenekleri vardır. Bunun yanında internetten de alışveriş yapacağınız şekilde bu kart ile bir ücret ödemeden de imkanlardan en iyi şekilde yararlanabilirsiniz.

Vakıfbank

Bankomat Kart adı altında Vakıfbank, 24 yaş altındaki kişilere özel olarak alışveriş imkanı yaratan kartlar veriyorlar. 24 yaşının altındaki gençler, bu kart imkanından yararlanabilirler. Bu kart ile beraber içerisinde ne kadar yüklü miktarda TL olursa, o kadar harcama yapılabilir olacaktır. Nakit para çekebilir ya da bu şekilde alışverişlerinizi de internetten yapabilirsiniz.

<Çocuğum İçin Banka Hesabı Nasıl Açabilirim?

Bir ebeveyn olarak bu gibi durumları düşündüğünüzde, çocuğunuza yönelik banka şubesine giderek çocuğunuza banka hesabı açtırabilirsiniz. Kişiye özel olacak bu banka hesabında ana yetkili kişi siz olursunuz. Yanınızda banka hesap bilgileri şu şekilde olmalıdır:

  • Nüfus cüzdanı
  • Telefon numaranız
  • Çocuğunuza ait nüfus cüzdanı
  • Adres, ikametgâh bilgisi gerekmektedir.

Çocuklar, banka hesabı açtırırken yasal varisi ya da ebeveyn olarak sizin olmanız zorunludur. Anne veya babanın beraberinde çocuklar bankaya ulaşabilir ve yasal belgeleri imzaladıktan sonra hesaplarını açtırabilirler. Birikimlerin nasıl yapılacağı hakkında bilgi vermek ve internet şubesinden banka hesap bilgilerini takip ederek, aylık olarak ne kadar harcadığını ya da harcama yapabilecek planlamasını, eğlenceli bir şekilde aylık birikim yapabilme olanaklarını çocuklarınıza siz de istediğiniz gibi öğretebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu