Gündem

Çiftçi Belgesi Nasıl Alınır? (ÇKS)

Çiftçi belgesi nasıl alınır 2021 çks belgesi almayı sizlere detaylı bir şekilde anlatacağız..

Tarım ve hayvancılık ile uğraşanların devlet desteğinden faydalanmaları için muhakkak çiftçi belgesi alması gerekmektedir. ÇKS belgesi 2015 yılı itibari ile zorunlu hale getirilmiş olup 2021 yılı ve sonraki senelerde de mutlaka geçerlidir. Bu durum sadece devlet desteklerinde zorunlu değil aynı zamanda tarım ve hayvancılık ile uğraşan kişilere kredi veren bankalarda da zorunludur.

Bankalar size kredi vermek için sizlerden çiftçilik belgesi talep edecektir. Resmi gazetede çks belgesi nasıl alınır sorusunun cevabıyla ilgili birçok bilgi bulunuyor. Bu bilgiler doğrultusunda sizleri yönlendirmek için bu yazımızı paylaşıyoruz.

ÇKS Belgesi Nasıl Çıkarılır?

Çiftçi Kayıt Belgesi olarak bilinen resmi evrağa sahip olmak için iki farklı yöntemden herhangi birini uygulamanız ve gerekli noktalara başvurularınızı yapmanız gerekmektedir. Bu belgeye sahip olmak isteyenlerin ilk olarak izleyeceği yol e – devlet aracılığı ile kişiye ait kullanıcı adı ve şifreyi kullanarak başvuru formunu doldurmaktır. Bu yol ile hiç uğraşmak istemezseniz Tarım Müdürlükleri tarafından talep edilen Çiftçi Kayıt Sistemi Başvuru Formu EK1 eksiksiz bir şekilde doldurularak ilgili ilçenin tarım müdürlüğüne teslim edilmesi gerekiyor.

Her iki yoldan birini izliyor olsanız da bu yolların devamın sizden bazı belgelerin istenmesi ve bu belgelerin teslim edilmesinin gerekliliği kaçınılmaz olacaktır. Bu belgeler sizlerin tarım ve hayvancılık ile meşgul olup olmadığınızı kanıtlamanız içindir. ÇKS belgesi nasıl alınır 2021 yılında en çok sorulan sorulardan biri olduğu için bu belgeye sahip olmak için aşağıda listelenen belgeleri eksiksiz bir şekilde hazırlamanız gerekiyor.

Çiftçi kayıt formu nasıl doldurulur sorusuna cevaı vermeye çalıştık. Ayrıca E-tarım destekleri ve çiftçi kayıt sistemi hakkındaki sorularınızı yorum olarak sorabilirsiniz.

ÇKS Belgesi için İstenen Evraklar Nelerdir?

Yukarıda belirtilen başvuru süreçlerinden hangisini uygularsanız uygulayın aşağıda belirtilen belgeleri kesinlikle ilgili yere teslim etmek zorunda olacaksınız.

 1. Kullanmış olduğunuz arazi kime ait ise o kişinin kimlik bilgileri fotokopisi
 2. Arazinin tapu kadastro tarafından tahsis edilmiş tapu kayıt örneği
 3. Eğer araziyi kiralamış iseniz arazi sahibi ile kullanan kişi arasında yapılan kira kontratı örneği
 4. Başvuru kim tarafından yapılıyorsa o kişinin vergi numarasını gösteren resmi belge
 5. Döner sermaye yardım belgesi
 6. Taahhütname
 7. Muhtarlık nezdinde onaylanan C Formu

ÇKS Belgesini Güncellemem Gerekiyor, Hangi Belgelere Sahip Olmalıyım?

Bazı durumlarda devlet erkanları tarafından çks belgesini düzenlemek için gerekli belgeler talep edilmektedir. Bu belgelerin talebi genel olarak devlet destekleri ve yol belgesi almak isteyen kişilerden oluyor. Bu işlem için gerekli belgeler aşağıda verilmiştir.

 1. Çiftçi kayıt sistemi düzenleme belgesi
 2. Döner sermaye makbuzu
 3. Araziye ait kira kontratı
 4. Muvafakatname

Bu evrakların eksiksiz bir şekilde tamamlanması durumunda İlçe Tarım Müdürlüğüne teslim edilmesi çks belgesine ortalama 5 gün içerisinde sahip olmanızı sağlayacaktır. ÇKS belgesi ücreti 2021 yılında 25 TL olarak belirlenmiştir. Bu ücretin ödemesi ilgili bankaya yapılmalıdır.

çiftçi belgesi nasıl alınır
Çiftçi Belgesi Nasıl Alınır

ÇKS Belgesi Ne İşe Yarar?

Çiftçiliğe dair uğraş alanlarınız ne olursa olsun bu alanlarda devletten destek veya kredi imkanlarından yararlanmak istiyorsanız çks belgesine muhakkak sahip olmanız gerekmektedir. Bu belge devlete karşı sizi çiftçi konumunda olduğunuzu kanıtlar nitelikte gösterecektir. Bu belge sayesinde yararlanabileceğiniz imkanlar aşağıda maddeler halinde verilmiştir. Aynı zamanda bu maddeler ile birlikte genç çiftçi belgesi nasıl alınır sorusunun cevabına da rahatlıkla ulaşabileceksiniz.

 1. Devletin genç çiftçi projeleri kapsamında çiftçilere verdikleri desteklerden yararlanabilirsiniz.
 2. Tarım Kredi Kooperatifleri ve Ziraat Bankası tarafından çiftçilere verilen düşük faizli kredilerin tamamından yararlanabilirsiniz.
 3. Devlet veya Özel bankaların tamamından sizlere özel olarak sunulan kredilerden faydalanabilirsiniz.
 4. Çiftçilere özel olarak oluşturulan kredi kartlarına sahip olabilirsiniz.
 5. Bağ – Kur emeklisi olabilmek için muhakkak çiftçi belgesi sahibi olmanız gerekmektedir.
 6. Bahçenizde veya sahip olduğunuz arazinizde ürettiğiniz malların sevkiyatını yapmak için gerekli olan Müstahsil Yol Belgesi’ne çks belgesi ile sahip olabilirsiniz.

ÇKS ile KOSGEB Desteği Nasıl Alınır?

Tarım ve hayvancılık ile uğraşan tüm çiftçiler çks belgesine sahip oldukları durumlarda kosgeb tarafından verilen desteklerden faydalanabilirler. Bu desteklerin tamamen ticari amaçlarla yapılan yatırımları desteklediğini muhakkak bilmelisiniz. KOSGEB Çiftçi belgesi ile birlikte başvuru yapan birçok çiftçiye gerekli sermaye desteğini çok kolay bir şekilde sağlıyor. Bu durum çiftçilik sektöründe hangi işle uğraşırsanız uğraşın sadece ve sadece ticaret amaçlı olmalıdır.

Genç Çiftçi Belgesi Nasıl Alınır?

Genç çiftçi belgesi almak için belirtilen evrakların tamamını toplamanızın ardından direkt olarak bulunduğunun ilçede hizmet veren Tapu ve Kadastro Müdürlüğü’nden “Tapu Sicil Müdürlüğünden Onaylanmıştır.” iznini muhakkak almanız gerekiyor. Bu işlemi tamamladıktan sonra arazilerinize ait olan tapu bilgileri ve bu arazide üretilen ürünlerin bilgilerinin yer aldığı C formunu doldurarak muhtara imzalatmanız gerekiyor. Genç çiftçi belgesi için bu kadar koşuşturmacaya gerek yok diye düşünüyorsanız işlemlerin tamamını kolayca internette hizmet veren e – devlet portalından gerçekleştirebilirsiniz.

E – Devlet ile Genç Çiftçi Sertifikası Başvurusu Nasıl Yapılır?

Aşağıda belirlenen yolları takip ederek genç çiftçi sertifikası için online başvuru yapabilirsiniz.

 1. E – Devlet’e tc kimlik numaranız ve ptt’den aldığınız şifreniz ile giriş yapın.
 2. Ardından arama yerine “Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı” yazın.
 3. Son olarak hizmetler bölümünde bulunan “Genç Çiftçi Sertifikası Başvuru” bölümüne tıklayın.
 4. Son adım olarak gerekli olan bilgilerin girişini yaparak işlemlerinizi tamamlayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu