Banka İşlemleri

İcraya Düşen Borç Ne Kadar Artar?

İcraya düşen borç artışıyla ilgili çok fazla soru yöneltilmektedir. Borçlu olan kişilerin borç durumu ve tutarı, borç artışında büyük bir öneme sahiptir. İcradan kağıt alan kişiler, genellikle icra takibi üstünde düzenlenen ödeme ya da icra emri olarak ifade edilebilir. Öncelikle üzerinin dikkatli bir şekilde okunması gerekir. İcranın sürecinin olduğu unutulmamalıdır. İcra geldiğinde yapılması gereken bazı hususlar bulunmaktadır. İcra emirleri ve malın haczedilmesi durumunda belgelerin okunması ve ardından belgede yer alan yasal haklar da yer alır.

Bu hakların borç artamaması adına kullanılması önemlidir. İcraya düşen borç ya da malın artış göstermemesi için yazılı metnin detaylıca okunması gerekir. Eğer anlaşılmıyorsa, bir avukat eşliğinde bu belgenin açıklaması yaptırılabilir. İcraya düşen borç nitelikleri değişkenlik gösteren durumlar olduğu için artış meblağları da değişecektir.

Haciz İşlemi Nedir?

Haciz olarak uygulanan yasal işlem, icra memuru gözetimiyle gerçekleştirilen bir işlemdir. Alacağın tahsilatı için yeterli kadar miktarda eşyaların tespitiyle haciz tutanakları memur tarafından tutulur. Örneğin icraya düşen borç durumunda da bu yol izlenir. Alacıklının eğer bir talebi olursa, eşyaların evden alınarak yediemin depolarına götürülüşü sağlanabilir. Bunun yanı sıra kişilere yediemin olarak da bırakılabilir. Haciz esnasında alacaklı kişi ya da vekili isterse hazır olarak orada bulunabilir.

Haciz gerçekleştirilirken, icra memuru talep ev beyanları haciz zaptına da yazabilmekle yükümlü olacaktır. Ayrıca haciz tutanağını dikkatli okumakta fayda vardır. Okunmadan imzalanmaması da önem teşkil eden durumlar arasındadır. Bu hususta icraya düşen borç durumundan da haberdar olunacaktır. Haciz sırasında talepler yazılmazsa bu hususlar yazılarak, zaptın imzalaması mümkündür. Ya da kişinin imzalamasından da çekinebileceği söylenebilir.

  • Senetle Telefon Satan Yerler, Taksitli Telefon Alma Yolları – İçeriğe git
  • Senetle Kredi Veren Yerler (İstanbul, Ankara, İzmir) 2021 GÜNCEL – İçeriğe Git

İcra Takibi Ne Kadar Sürer?

İcra takip işlemi, basit bir ifade ile alacaklının alacağını farklı nedenlerden dolayı alamama durumudur. Bu gibi durumlarda ise devlet gücü kullanılarak yapılan yöntem olarak da ifade edilebilir. İcraya düşen borç ve benzeri durumlarda sürenin uzama durumu söz konusudur. Alacaklı kişinin kişi ya da kurum olabilmesi de mümkündür. İcra takibiyle ilgili ülkemizde yer alan birçok kurum vardır. Özellikle bankalar, verdiği kredileri tahsil edemediklerinde takibe başvurulur.

İcra takibinin süreci ise alacaklının oturduğu yerleşim yerinin İcra Müdürlükleriyle takibe başlanabilir. Bu yönde yapılan işlemler ise ilgili birimin ödeme emri hazırlamasıyla borçluya gönderilmesiyle devam eder. İcraya düşen borç kapsamında yapılan bu işlemlerden sonra ise borçlu olan kişiler 7 günlük bir itiraz süresine başvurabilir. Bu süreçte İcra Müdürlüğüne dilekçe verilerek takibin yanlış olduğu belirtilebilir. Hatta kaldırılması da istenecek konular arasında yerini alır.

İcra Takibi Çeşitleri Nelerdir?

İcra takipleri farklı farklı yollarla yapılabilmektedir. Bu durum sebebiyle değişik yöntemler kullanılarak icra işlemi yerine getirilir. Örneğin icraya düşen borç nedeniyle yapılan icra çeşitliliği de değişkenlik gösterir. Bunlardan bir tanesi İlamlı icra takibi olarak açıklanabilir. Bu çeşit ise yapılan takip doğrultusunda mahkeme kararına dayalı bir şekilde yapılabilmektedir. Ayrıca mahkeme sonucu da olmadan bu yönde bir takip yapılması durumu söz konusu olmayacaktır.

Diğer icra türü ise ilamsız icra olarak ifade edilebilir. Bu şekilde yapılan takipler ise herhangi bir mahkemeye dayanmaz. Alacaklının doğrudan doğruya İcra Müdürlükleri vasıtasıyla tahsil edebilmesi adına takip işlemi başlatılacaktır.

Yapılan işlemler doğrultusunda borçlu olan kişinin itirazı da söz konusudur. İtiraz ettiği andan başlayarak takip tamamen durdurulacaktır. Takip durduktan sonra ise alacaklının dava açması önemli bir konudur. Bu dava ise 6 ay içinde İcra Mahkemesine itirazın ya da normal mahkemeye iptalinin istenmesi gereklidir.

  1. https://www.metfinans.com/kredi-borcu-odenmezse-ne-olur/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu