Gündem

Senetle Telefon Satan Yerler, Taksitli Telefon Alma Yolları

Günümüzde taksitle telefon almanın yolları devlet tarafından çıkarılan kanunlar doğrultusunda neredeyse engellenmiş desek yeridir. Ancak bazı firmalar senetle telefon satarak bu problemin önüne geçmiş ve insanlara taksitle telefon alma imkanı sunmuştur.

Bimeks, Arçelik, Evkur, ve Özşanal Mağazaları gibi kurumlar senetle telefon alma imkanını en iyi şekilde sunarken acil nakit ihtiyaçlarınızı gidermek için satın aldığınız telefonu tekrardan buralara satarak nakit ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Ancak bu şekilde telefon aldığınızda telefonunun değerinin neredeyse iki katı kadar fiyat ödemeniz gerekebilir. Bu durumun yanı sıra satışlar senetle olduğu için herhangi bir indirim imkanıda bulunmuyor. Bu şekilde telefon satışı yapan mağazalar hakkında detaylı bilgileri bu yazımız aracılığıyla alabilirsiniz.

Taksitli Telefon Alma Yolları

Ülkemizde son zamanlarda kredi kartı kullanımı engellemek ve bu çılgınlığın birazda olsa azalması için cep telefonu alımlarında kredi kartı kullanımında bazı sınırlamalar getirilmiştir. Bu sınırlamalardan kaynaklı olarak telefon alırken kredi kartından maksimum 6 adet taksit yaptırabiliyorsunuz. Ancak her ne kadar taksitle ve kredi kartıyla olsa da ödeyeceğiniz miktar telefonun peşin fiyatından daha yükseklerde olabiliyor. Bunun yanı sıra insanlar kredi kartı ile telefon alma yollarına başvurmamak için tarifeye ek telefon alma fırsatlarından yararlanabiliyor. Bu işlemde geçmişte 24 ve 36 ay olarak yapılıyor olsa da şu günlerde maksimum 6 ay ile sınırlandırılmıştır.

Yukarıda belirtilen iki yolu da kullanmak istemeyen kişiler senetle telefon alma işleminden faydalanabilirsiniz. Bu şekilde hizmet veren firmalar elden takit yapma imkanıyla size istediğiniz telefonu istediğiniz vadede verebilmektedir. Ancak bu şekilde telefon satan firmalar telefonun peşin fiyatı 3500 TL ise bu fiyatı taksitle alım yapıldığında 4000 TL’ye kadar çekebiliyor. Bu durumda 10 ay taksitle telefon aldığınızda aylık 400 TL ödemeniz ortaya çıkıyor. Ancak telefonu ilk aldığınızda sizden peşinat talep etmek isteyeceklerinide bilmeniz gerekiyor.

Peşinat talebinin ardından eğer size güvenmezler ise bunun üstüne bir de kefil talep edebiliyorlar. Bu durumdan anlaşılacağı gibi mağazaların sokaktan her geçen insana elden taksitle telefon vermediğini görebiliyoruz. Ancak mağazalardan daha önce alışveriş yaptıysanız ve bu alışverişte taksitlerinizi eksiksiz bir şekilde ödediyseniz tekrardan yaptığınız alışverişte herhangi bir şekilde peşinat veya kefile ihtiyacınız olmayacaktır.

Bu yazımızı mutlaka okuyun : Senetle Para, Kredi Veren Banka ve Şirketler

Evkur Mağazalarından Senetle Telefon Alınır mı?

Türkiye genelinde birçok mağazaya sahip olan Ev –Kur, halkın taleplerini gerçekleştirmek için kredi kartsız olarak alışveriş imkanı sunmaktadır. Kendi sistemlerinde otomatik olarak müşterinin puanlarını sorgulayabilmektedirler. Bu puanlama sistemine göre müşterinin alışveriş yapıp yapamayacağına karar verebiliyorlar. Ancak her mağazada olduğu gibi müşteriden peşinat talep ediyorlar.

Ev – Kur kendi alışveriş zincirini kurduğu için mağazaları içerisinde her türden ürünü bulma imkanınız bulunuyor. Cep telefonu satın almak istediğinizde herhangi bir şekilde kredi kartı talep etmeden senetle telefon satışı yaptıkları herkes tarafından bilinen bir gerçektir. Ancak bu satışta telefonlar kendi satış fiyatlarının üzerinde oluyor.

İnternette Senetle Telefon Nereden Alınır?

İnternette senetle telefon satan firmalar günümüzün her anında karşımıza çıkabiliyor. Bu firmalar güvenilir mi güvenilir değil mi konusunda herhangi bir fikir vermeselerde ufak çaplı araştırmalar sonucunda rahatlıkla fikir edinebiliyorsunuz. Bu imkandan faydalanmak için herhangi bir site bulup bu siteden online olarak başvuru yapmanız gerekiyor. Başvuru sonucunuz bir süre sonra sizlere telefon aracılığıyla bildiriliyor ve en son ev adresinize kargolanıyor. Ancak bu sitelerin sizden talep ettiği bazı belgeler bulunuyor. Bu belgeler; gelir belgesi ve tc kimlik kartınız olmaktadır. Aşağıda liste halinde bu siteler belirtilmiştir.

  • Mutlu Evim
  • Senet Sepet
  • Sahibinden.com

Ancak bazı firmaların e – ticaret sitelerinde senetle telefon satılıyor gibi görülse de bu siteler tamamen peşinat sistemine göre işlemektedir. Ancak son zamanlarda yeni çıkan sistemlerden biri olarak bu firmalar sizin adınıza bankalardan kredi çekiyor ve kredinizi taksitler halinde bankalara ödüyorsunuz. Bu şekilde telefon satan firmalar aşağıda listeleniyor;

  • Teknosa
  • Media Markt
  • Bimeks
  • Vatan Computer

Bu firmalar sayesinde nakit sıkıntısı yaşayan kişiler çok kolay bir şekilde telefon sahibi olabiliyorlar.  Eğer firmaların talep ettiği kredi notuna sahipseniz herhangi bir şekilde gelir belgesi sizden talep edilemeyecek ve tc kimlik numaranızla gerekli başvuruyu anlık olarak yapabileceksiniz.

Senetle Aldığım Telefonun Borcunu Ödemezsem Ne Olur?

Bu tip mağazalardan telefon satın aldığınızda borcunuzu kesinlikle aksatmamanız gerekmektedir. Her mağaza olmasa da bazı mağazalar borçlarını tahsil etmek için ilk başta geciken borca gecikme faizi uygulamaktadır. Eğer bu borcu yine ödemezseniz doğrudan avukatlarına yönlendirerek haciz işlemini başlatıyorlar. Bu sebeple senetle alınan telefonun borcunun ödenmesi konusunda fazlasıyla dikkatli olmanız gerekmektedir.

Aslında eğer borcunuzu ödemezseniz başınıza gelebilecekler telefonu ilk aldığınız zaman imzaladığınız sözleşmenin içerisinde eksiksiz bir şekilde yazmaktadır. Bu sözleşmeyi tam anlamıyla okuduğunuzda olabilecekleri tam anlamıyla görebilirsiniz. Senetle telefon veren firmalar konusunda dikkatli olmanız gerektiğini üstüne basa basa söylüyor ayrıca firmalar hakkında detaylı bir araştırma yapmanızı öneriyoruz.

Senet Borcu Ödenmediğinde Haciz Gelme İmkanı Var mı?

Senetle aldığınız telefonların borcunu ödemediğinizde başınıza gelebilecekler bir önceki başlığımızda sizlere belirtilmişti. İlk olarak avukat yoluyla haciz işlemi başlatılacaktır. Eğer icra takibi avukatlar ile uzlaşma sonucunda durdurulur ve ardından sizden ödeme sözü alınırsa bu sözü tutmadığınız zaman kesinlikle hapis cezası ile cezalandırılacağınızı bilmeniz gerekiyor. Bu gibi durumun dışında senetten kaynaklı olarak herhangi bir hapis cezası ile karşılaşma durumunuz bulunmuyor.

Ancak hukuk yasaları gereği hiçkimsenin normal bir dönemde ödemediği borcu sebebiyle hapis cezasına çarptırılamayacağı açık bir şekilde yazmaktadır. İlk olarak icra takibi başlatılır ve sizden gerekli sözler alınır. Eğer bu sözleri tutmazsanız başınıza gelebilecek birçok durum ile karşı karşıya kalırsınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu