Kredi ve Kredi Kartı

Senetle Para, Kredi Veren Banka ve Şirketler

Son yıllarda ekonominin bu denli kötü olmasından dolayı insanların para ihtiyaçlarının ortaya çıkması internetten senetle para veren yerler gibi aramaların yapılmasına sebep oldu. Her ne kadar kolay bir yöntem gibi görünse de ileride sizleri zor durumda bırakacağı için bu yolu kesinlikle ve kesinlikle tercih etmemelisiniz. Türkiye’de bu işlemi genelde faktoring firmaları gerçekleştirmektedir. Ancak bu firmalar senetle dahi olsa size para verirken önden belirli bir miktarda para talep etmektedirler.

Acil para ihtiyaçlarınızda bu ihtiyacınızı karşılamak için başvurmanız gereken en güvenilir yol kredi veren bankalara müracaat etmek olacaktır. Eğer daha öncesinde bankalar ile yaptığınız alışverişlerde ödeme gecikmesi gibi durumlara kadar gelmediyseniz bankalardan kredi almanız bir hayli kolay olacaktır.Tabii ki ödemelerinizde düzensizlik oluştuysa bankalar sizlere kolay kolay kredi vermeyecektir diyebiliriz. Eğer bu yola başvurupta herhangi bir sonuç alamadıysanız ve gelecekte ödemelerinizi kolay bir şekilde yapabileceğinize inanıyorsanız faktoring şirketlerinden bir miktar para karşılığında borç para talep edebilirsiniz.

Acil Para İhtiyaçları Nasıl Karşılanır?

Günümüzde her birey hayatının herhangi bir noktasında acil para ihtiyacı ile karşı karşıya kalabilir. Bu durumda ilk olarak borç istemek için çevrenizdeki kişilere başvurmalısınız. Günün birinde iyilik yaptığınız herhangi biri ummadığınız anda size yardımcı olmak adına bir miktar borç para verebilir. Bu durum herhangi bir bağlayıcı senet ile işlem yapmaya gerek bırakmaz. Ancak bu yol ile çözüme ulaşamazsanız senetle para veren şirketler ile iletişime geçebilirsiniz. Bu şirketlerin başında bankalar geliyor olsa da bir diğeri ise faktoring firmaları oluyor.

Ayrıca bazı yardım kuruluşları senetsiz ve kefilsiz olarak zenginlerin oluşturduğu yardım havuzu aracılığıyla zor durumda olan bireylere yardım etmek için para aktarımı sağlayabiliyor. Bu şekilde acil nakit ihtiyacımı nasıl karşılarım sorusunun cevabını çok rahat bir şekilde bulabilirsiniz. İnsan düşündüğünde önünde birçok farklı yol olduğunu görebiliyor. Ancak unutmayın ki senetle para veren yerlerin size yakın olmasını göz önünde bulundurun. Bunun sebebi ileride ortaya çıkabilecek herhangi bir durumda daha zor durumlara düşebilirsiniz.

Ziynet eşyalarının satışının yapıldığı kuyumculardan herhangi birini tanıyorsanız bu kuyumcudan belirli vadelerde senet yaptırarak senetle altın alma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bu sayede ödemelerinizi belirli vadelere böldürecek ve çok rahat bir şekilde ödemelerinizi gerçekleştirebileceksiniz.

Ancak alım işlemini her ne kadar senetle yapıyor olsanızda almış olduğunuz altının geri ödemesini asla alım fiyatı ile yapmayacağınızı bilmelisiniz. Bunun sebebi altın fiyatlarının sürekli olarak değişiyor olmasıdır. Eğer 10.000 TL değerinde altın alımı gerçekleştirdiyseniz geri ödemesi yaklaşık olarak 17 – 18.000 civarında olacaktır. Borç alım işlemlerinin en zor yanı da budur.

Faktoring Şirketleri Nelerdir, Hangileri Güvenilirdir?

İçeriğimizin neredeyse her noktasında bahsetmiş olduğumuz senetle kredi veren yerler arasında bulunan faktoring şirketleri günümüzde yoğun bir şekilde kullanılmaktadır. Genelde hepsi güvenilirdir diyebiliriz çünkü her finans kuruluşu gibi bu şirketler de Bankalar Denetleme ve Düzenleme Kurulu (BDDK) tarafından denetlenmektedir.

Ancak bu firmalardan borç para almak için geçmişte herhangi bir şekilde üzerinize kurulmuş bir şirketiniz olması gerektiğini bilmelisiniz. Bunun yanı sıra sizden teminat bedeli isteyeceklerinide bilmeniz gerekiyor. Bu teminat bedeli size bağlı olarak ister nakit para isterseniz de mülk olarak verilebilir.

Güvenilir faktoring şirketleri ile yapacağınız para alışverişlerinde kararlarınızı en doğru şekilde vermeniz çok önemlidir. Türkiye’de güvenilir bir hizmet sunan ve yasalarla denetlenen faktoring şirketlerinden bazıları; ABC Faktoring, Arena Faktoring, TEB Faktoring, Fiba Faktoring, Halk Faktoring, Garanti Faktoring ve MNG Faktoring’dir. İsimlerindende anlayacağınız gibi bu şirketler genelde ulusal düzeyde bilinen bankalar ve kuruluşlardan oluşuyor.

Senetle Para Veren Bankalar Hangileridir?

Faktoring şirketlerinin ardından uğrayabileceğiniz en güvenilir nokta ise senetle para veren bankalar olarak biliniyor. Buradanda herhangi bir şekilde bir miktar para desteği alamazsanız son çare olarak tefecilere bulaşabilirsiniz. Ancak tefecilere kadar gitmeden daha sağlıklı yollarla bu sorunu çözmek için çabalayın. Türkiye’de hizmet vermekte olan bazı bankalar teminat gösterebilen müşterilerine acil nakit ihtiyaçlarını ortadan kaldırmak için faizle kredi sağlayabiliyorlar.

Bunun yanı sıra herhangi bir işinizin karşılığında senet aldınız ve bu seneti kırdırmak istiyorsunuz eğer seneti veren firma bankanın gözünde güvenilir ise ve atılan imza güven veriyorsa senet karşılığında belirli miktarda para sağlayacağını bilmelisiniz. Bu bankaların hangileri olduğunu merak ediyorsanız,

  • Akbank
  • Ziraat Bankası
  • İş Bankası
  • Türkiye Ekonomi Bankası
  • Denizbank
  • Odeabank

Yukarıda listelenmiş bankaların tamamı karşılığı olan senetle başvuru yapılması durumunda kişilere acil nakit ihtiyaçlarını karşılamak için senet bozumu yapabiliyorlar. Ancak her bankanın kendine göre bazı kriterleri bulunuyor.

Senet Karşılığında Alınan Kredinin Ödenmemesi

Senet karşılığında kredi veren faktoring firmaları ve bankalardan kredi talep ettiğinizde zaten sizden her durumda ipotek yani teminat isteyeceklerdir. Bundan dolayı aldığınız krediyi ödemediğinizde herhangi bir şekilde kredi sicilinizde bozulma gibi durumlar olmayacaktır. Ancak bu firmalar teminat gösterdiğiniz konut veya malın zorla satışını yaptırarak borcunuzu ödemenizi sağlayacaklardır. Aslında bu durum insanın kredi sicilinin bozulmasından bile daha kötüdür. Bazı borçlarınızı kapatmak isterken elinizde olan varlığınızdanda olabilirsiniz.

Senetle borç para almak konusunda kesinlikle işlem yaptığınız firmaların güvenilir olmasına dikkat etmelisiniz. Bunun nedeni ise bazı firmalar güvenilir gibi görünüyor olsa da sizlere gelecekte elinizde olan tüm varlığınızı kaybetmenize yol açacak zararlar verebilirler. Bu bankalarda da aynı tefecilerde de aynı faktoring şirketlerinde de aynıdır. Alışverişte bulunacağınız firmanın güvenilirliğinden kesinlikle emin olmalısınız.

Senetle para veren tefeciler günlük hayatımızın çoğu noktasında karşımıza çıkabiliyor. Sokakta yürürken bile bir ilanda“Emekliye Kredi Sağlanır” yazdığını görebilirsiniz. Bunlara başvurmanız durumunda genel olarak insanların çok zor durumda kaldıklarını görebiliyoruz. Neden diye soracak olursanız bu kişiler insanların zor durumlarını kullanarak çok ağır şartlar içerisinde borç para sağlamaktadır. Aynı zamanda geri ödeme konusunda herhangi bir sorun yaşadığınızda ise sizlere birçok sorun çıkarabiliyorlar.

Senetle Eşya Alarak Bu Eşyanın Satışını Yapmak

Genelde bu durum elektronik ve ev eşyası satan firmalar tarafından sağlanıyor. Herhangi bir şekilde kredi kartına sahip olmayan ve nakit ödemelerini belirli periyotlara böldürmek isteyen kişiler beyaz eşyaları senet karşılığında alıyor ve tekrardan farklı kişilere satışını yapıyor.

Bu şekilde başvurduğunuz yollar aslında pek sorun çıkarmamaktadır. Ancak tabi ki aldığınız eşyanın senetlerinin ödemesini zamanında yapmanız gerekiyor. Her ne kadar acil nakit ihtiyacını karşılamanız için bu size bir imkan olsa da bu imkanı en iyi şekilde kullanmanız gerektiğini bilmelisiniz.

Senetle borç bulmak için denediğiniz birçok yolu sorunsuz bir şekilde sonuçlandırmanız gerektiğini bilmelisiniz. Ayrıca herhangi bir şekilde aksattığınız ödemeler borcu nerden aldığınıza bağlı olmaksızın birçok sorunu karşınıza çıkaracaktır. Kısacası borç aldığınız yerlerin güvenilirliği konusunda kesinlikle iyi araştırmalar yapmanız gerekiyor.

Bu araştırmalar sonucunda borç alma konusunda kararınızı verebilirsiniz. Son olarak bu yazımızda sizlere anlattığımız hiçbir şey öneri niteliğinde değildir. Herhangi bir şekilde bu yazıda anlatılanlar sonucunda sorun yaşarsanız herhangi bir şekilde sorumluluk kabul etmediğimizi bilmenizi isteriz.

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu