Kredi ve Kredi Kartı

Esnaf Kefalet Kredisi Nasıl Alınır? Limiti Ne Kadar?

Türkiye’de hizmet sektöründe vatandaşlara mal ve hizmet satışı yapan esnaf ve zanaatkarlara devlet destekli olarak bazı krediler veriliyor. Bu kredilerin limitleri her sınıfa göre farklılık gösteriyor. Esnaflar bu durumda açıklanan şartların yerine getirilmesi durumunda kredilere hızlı bir başvuru sürecinin ardından sahip olabiliyorlar. Bu şartların arasında olmazsa olmaz gösterilen ilk kriter kredi talep ettiğiniz kuruma belirli bir miktarda teminat göstermektedir.

Esnafların kamu kurumları ile aralarında bir bağ görevi gören kooperatifler sizlere faydalanmanız gereken birçok avantajı sunmaktadır. Bu sayede normal şartlarda talep edemeyeceğiniz kredileri daha kolay yollarla alabiliyorsunuz. Bu konu hakkında sizlere daha detaylı bilgiler vermek için esnaf kefalet kredisi için yapılması gereken işlemleri bu içeriğimizde sizlere sunuyoruz.

Esnaf Kefalet Kooperatifine Üye Olmak

Girişimci olarak kararınızı verdikten sonra kendinize bir işletme kurma adımına geçmelisiniz. Bu adım kooperatifler aracılığıyla kredi çekebilmek için büyük önem arz ediyor. Aynı zamanda bu kredilere başvurmak için vergi levhası ve sicil gazetesi talebinde bulunacaktır. Bunları temin etmek için muhakkak işletme sahibi olmanız gerekiyor. Esnaf kefalet kooperatifine üye olmak için gerekli belgeler aşağıda listelenmiştir. Bu belgeleri tahsis ettikten sonra kooperatif başvurunuzu yapabilirsiniz.

 1. Vergi Levhası
 2. Kooperatif Başvuru Dilekçesi
 3. Aidat Parası

Bu belgelerin tamamlanması ile birlikte yapacağınız başvurunun ardından kurumda görevli olan memurlar sizlere oda kayıt belgesi verecektir. Bu belge mutlaka saklanmalı olup ileri ki dönemlerde banka ve kosgeb gibi kuruluşlardan kredi desteği almak istediğiniz zamanlarda sizden talep edilecektir. Bu belgenin fotokopisini çektirerek bunları bir kenara koymak fazlasıyla önemli olacaktır. Oda kayıt işlemini yaptıktan sonra belediyeye giderek ruhsat işlemlerini halletmeniz gerekiyor. Bu işlemler için yine ekkk belgesini götürmeniz lazım. Son işlemleri de tamamladıktan sonra esnaf kefalet kooperatifi üyeliği bitmiş oluyor.

esnaf kredisi nasıl alınır
esnaf kefalet kooperatifi üyeliği

Esnaf Kefalet Kredi Başvurusunda Hangi Evraklar Gerekiyor?

Esnaf kefalet kredi başvurusu direkt olarak kooperatiflere yapılmaktadır. Bu kurum sizlere kredi almanız konusunda aracılık edecek ve en uygun vadede kredi imkanlarını sizlere sunacaktır. Ancak başvuru yaparken bazı belgeleri eksiksiz olarak götürmeniz gerekiyor. Bu belgeler;

 1. İşyeri sahibinin nüfus cüzdanı
 2. Ortakların nüfus cüzdanı (ortak var ise)
 3. Esnafın son 6 ay içerisinde çekilmiş 2 adet vesikalık fotoğrafı (biometrik olma zorunluluğu yok.)
 4. İşyeri sahibinin sicil evrakları
 5. Nakliyeci ise araç ruhsat ve fotokopiler
 6. İkametgah belgesi
 7. Dükkanın vergi levhası
 8. Son yıllara ait bilançoyu ortaya çıkaran evraklar
 9. Başvuru formu

Esnaf Kefalet Kredisi Limiti Ne Kadar?

Esnaf kefalet kredisi limiti kurumlar tarafından belirlenmiş olup farklı farklı vadelerle esnaflara sunulmaktadır. Kendinize en uygun ödeme planını çıkaracak vadeyi hesaplayarak ona göre başvuru yapmanız gerekiyor. Bu durumda limitler ve vadeler aşağıda belirtildiği gibidir.

 • 12 ay ve 60 ay arasında vadeye sahip maksimum 200.000 Türk lirası ile sınırlı ihtiyaç kredisi
 • Ticari araçlar için 500.000 Türk lirası üst limitli 7 sene vadesi bulunan kredi
 • 10 yıla kadar vadesi bulunan 500.000 Türk lirası üst limitli dükkan satın alma kredisi
 • 24 ay vadesi bulunan 200.000 Türk lirası ihtiyaç kredisi
 • 9 ay vadeli iskonto kredisi
 • Kamyonet almak için geçerli 5 yıl vadeye sahip üst limiti 200.000 Türk lirası olan ihtiyaç kredisi

Esnaf Kefalet Kredisi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Esnaf kredisi almak isteyen kişiler için alınan kredinin hesaplamasını doğru bir şekilde yapmak gerekiyor. Esnaf kredisi hesaplama işlemini bir örnekle açıklamak gerekirse;

Esnaf 5 yıl vadeli olarak 200.000 Türk lirası işletme kredisi almaya karar vermiştir. Faiz oranı %5 olacaktır. Bu kredinin hesaplaması;

Aylık Ödeme Tutarı : 3,500 TL

Toplam Ödenen Tutar : 210.000 TL

Esnaf Kredisi Almak İçin Kefil Gerekiyor Mu? Kefil İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Esnaf kredisi kefil şartı ile sunulmaktadır. Eğer kefil gösterebilirseniz herhangi bir teminat göstermenize gerek kalmıyor. Kefil olacak kişilerin hazırlaması gereken belgeler ise aşağıda belirtilmiştir.

 1. Kefile ait nüfus cüzdanı
 2. Gelir belgesi
 3. İkametgah belgesi
 4. Vergi levhası fotokopisi

Eğer kurum sizden kefil talep ederse yukarıdaki belgeleri eksiksiz olarak tamamlamanız gerekecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu