KOSGEB Girişimcilik Sertifikası Nasıl Alınır?

İçindekiler

Genç girişimcileri desteklemek amacıyla kurulan KOSGEB 2021 yılında Türkiye’de bulunan genç girişimcilerin sertifika alması için gerekli şartları daha kolay hale getirerek birçok işsiz genci iş kurma yolunda desteklemeye devam ediyor. Bu kolaylıklardan en önemlisi e – devlet sisteminin devreye girmesiyle birlikte eski usulde sınıf ortamında alınan başvuruların internet ortamında da yapılabiliyor olmasıdır. Bu düzenleme ile birlikte herhangi bir şekilde kosgeb başvurusu nasıl yapılır sorusunun cevabı için sıra beklemenize gerek kalmıyor. İnternete erişiminizin olduğu her noktadan direkt olarak başvuru yapabilirsiniz. Aynı zamanda başvuruların ardından aldığınız dersleri internet ortamında takip edebilme imkanınız var.

KOSGEB Girişimcilik Kursu Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bilgilendirici nitelikteki yazımızın ilk cümlelerinde bahsettiğimiz gibi bu sertifikayı almak eski usüllere göre daha kolay bir hale geldi. Aynı zamanda derslerin veriliş şekli de tamamen değişerek eski usülden dersler devam ederken internet ortamında uzaktan eğitim şeklinde derslere başlandı. Bunun neticesinde girişimcilik kursu başvurusu yaptıktan sonra derslere devamlılık için sınıf ortamına gitmenize gerek kalmadı. Bu dersi nasıl alacağınıza bağlı olarak başvurularınızı yine internet ortamında e – devlet aracılığıyla yapabiliyorsunuz. PTT şubelerinden alacağınız e – devlet şifreniz ile birlikte aşağıda anlatılan yolları takip ederek girişimcilik kursu başvurusunu tamamlayabilirsiniz.

Sınıfta Ders Görmek için Nasıl Başvuru Yapmalıyım?

Bu şekilde alacağınız girişimcilik kursu grup halinde uzman bir öğretici tarafından sizlere verilecek olup dört gün gibi kısa bir süre içerisinde girişimcilik sertifikası sahibi olabilirsiniz. Bu eğitim şeklini tercih edenler kosgeb tarafından açıklanan eğitim tarihinden minimum beş gün öncesinde başvurularını tamamlamış olmalıdır. Bu işlemi başarıyla tamamladıktan sonra kursun hangi illerde verildiğini araştırmaya başlayabilirsiniz.

Bu linkten kursun yapılacağı il ve ilçeleri en ince ayrıntısına kadar bulabilirsiniz. Eğer size uygun bir kurs bölgesi bulunuyorsa arama çubuğunun sağ tarafında bulunan e – devlet ile başvur butonuna tıklayabilirsiniz. Bu linke tıkladıktan sonra e – devlet şifreniz ile giriş yaparak “Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi” olarak aratın ve “Yeni Başvuru” butonuna tıklayın. Ardından size hangi türden eğitim almak istediğiniz sorulacak olup Uzaktan veya Örgün olarak kendinize uygun olanı seçin. Uzaktan Eğitim adı altında verilen kurs direkt internet üzerinden alınmakta olup, Örgün Eğitim adı altında olanlar ise sınıf ortamında gerçekleştirilen eğitimi anlatmaktadır.

kosgeb sertifikası nasıl alınır
E – Devlet ile Girişimcilik Belgesi Online Alma Yolları

E – Devlet ile Girişimcilik Belgesi Online Alma Yolları

Bu başlığımızın altında girişimcilik belgesi online alma yollarından bahsedeceğiz. Bu işlem tamamen internet üzerinden e – devlet portalı aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Aynı zamanda örgün öğretime göre daha kolay işlemler gerektiriyor. Bu işlem için aynı şekilde e – devlet şifresine sahip olmanız gerekmektedir. Sertifikayı online olarak almak için aşağıdaki adımları tamamlamanız yeterli olacaktır.

 1. KOSGEB Uzaktan Eğitim adresine giriş yapınız.
 2. Sağ üst kısımda bulunan “Giriş Yap” butonuna tıklayın.
 3. Ardından karşınıza çıkan giriş ekranında “E – Devlet ile Giriş” seçeneğini tıklayın.
 4. Alt kısımda listelenen “Öne Çıkan Eğitimler” bölümünden almak istediğiniz eğitimi nace kodunuza göre seçerek “Eğitime Başla” butonuna tıklayın.
 5. Bu aşamada karşınıza çıkan tüm videoları eksiksiz bir şekilde izleyerek videoyu izlediğinize dair onay vererek sonraki videolara geçin.
 6. Seanslar halinde videoları izledikten sonra size test sınavı uygulanacaktır. Bu sınavda sorulan soruları doğru bir şekilde tamamlamaya özen gösterin.

Kosgeb kursları sonrasında yapılan sınavı başarılı bir şekilde tamamlayıp tamamlamadığınızı kontrol etmek için bu adresten gerekli kontrolleri sağlayabilirsiniz. Eğer girdiğiniz adreste sertifikanız görünüyorsa direkt olarak sertifikanın çıktısını alabilirsiniz.

KOSGEB Girişimcilik Sertifikası Ne İşe Yarar?

Türkiye’de bu konu hakkında bilgi sahibi olmayan birçok insan bulunuyor. Eğer iş kurma fikriniz var ise bir de bu iş için devletten veya kosgebden hibe desteği almak istiyorsanız muhakkak girişimcilik belgesi almış olmanız gerekiyor. KOSGEB’in yanı sıra İŞKUR tarafından verilen hibe desteklerinde de bu belge muhakkak talep edilmektedir. Bu belgenin sizden talep edilmesinin en önemli sebeplerinden biri verilen hibe desteğinin en doğru şekilde değerlendirileceğine inanmalarıdır. Girişimcilik kursları kapsamında alacağınız dersler aşağıda belirtilmiştir.

 1. Pazar araştırması yapma yöntemleri
 2. Rakip analizi yapma yöntemleri
 3. İş fikrinizin uygun olup olmadığı
 4. Finansal planlama yöntemleri

Girişimcilik Belgesi Almadan Önce Neye Dikkat Edilmelidir?

2021 kosgeb girişimcilik belgesi dahilinde verilen hibe desteklerinde önemli değişiklikler yapıldı.  Bu destekler önceki senelerde tek program olarak verilirken şimdi iki farklı program olarak verilmektedir. Bu programlar;

 1. Geleneksel Girişimcilik Destek Programı
 2. İleri Girişimcilik Destek Programı

Bu programlar genç girişimcileri desteklemem amacıyla tek başlık olarak “Girişimciliği Geliştirme Destek Programı” olarak veriliyor. İş fikrinizin hangi sektörde olduğuna dikkat ederek nace kodunuza göre alacağınız eğitimi doğru seçmelisiniz.

Girişimcilik Sertifikamı Kaybettin Ne Yapmalıyım?

Belirtilen kursların ardından girişimcilik sertifikası alanlar ve bu sertifikayı bir süre sonra kaybedenlerin sordukları sorulardan biri girişimcilik sertifikamı kaybettim ne yapmalıyım oluyor. Artık her işlem dijital ortamlarda gerçekleştiği için aldığınız belgelerde e – devlet dijital ortamına aktarılmaktadır. PTT’den e – devlet şifrenizi alarak girişimcilik sertifikanızın çıktısını tekrardan alabilirsiniz. Bu işlemi gerçekleştirmek için “KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Katılım Belgesi Sorgulama” adı altında olan menüyü kullanabilirsiniz.

Daha fazla destek için metfinans.com/devlet-destekleri/ linkine tıklayabilirsiniz.

admin

MetFinans en uygun kredi ve banka şartlarını araştırarak en güncel bilgileri sunar. Aynı zamanda kredi kartı, banka işlemleri,sigorta, KOSGEB gibi pek çok konuda da sizi bilgilendirir. Paranızı yönetmek ve ihtiyaçlarınızı gidermek için bizi takip etmeye devam edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir