Kredi ve Kredi Kartı

Esnaf Kefalet Kredisi Nedir? Nasıl Hesaplanır? (2021 GÜNCEL)

Esnaf ve sanatkârların desteklenmesi adına kefalet kredisi olarak düzenli olarak kredi veriliyor. Esnaf kefalet kredisi. Peki esnaf kefalet kredisi nedir, nasıl hesaplanır?

Bu kredilerle esnaf geleneğinin muhafazası ve de sanatkârların desteklenmesine hizmet ediliyor. Ortada duran tüm bu özellikleri neticesinde yer verildiği zaman esnaf kefalet kredisi olmak üzere hizmet vermeye devam ettiğini dile getirmemiz gerekiyor. 2021 güncel yazımızla karşınızdayız.

Esnaf Kefalet Kredisi Nedir?

1163 sayılı Kooperatifler Kanunu mucibince esnaf ve sanatkârın desteklenmesi amacıyla TESKOMB çatısı altında Türkiye Halk Bankası tarafından 200.000 TL tutarına kadar kredi veriliyor. Bunun için başvuru şartlarının taşınması gereklidir. İşte o şartlar:

 • Esnaf veya sanatkâr olmak
 • Esnaf ve sanatkâr siciline kayıtlı olmak
 • Aynı zamanda başka bir esnaf ve sanatkârlar kredi ve kefalet kooperatif ortağı olmamak başlıca aranan şartları oluşturuyor.

Bütün bu şartları taşıyan kişilerin kısa süre içerisinde Türkiye Halk Bankası’na müracaatını gerçekleştirerek 10.000 – 200.000 TL arasında değişkenlik gösteren kredisini anında alması mümkün. Bu nitelikleri açısından yer verildiği zaman kaliteden ödün verilmeksizin en iyi olanaklarda anında hizmete yer verildiğini kesinlikle dikkate almamız mümkün kılınacaktır.

2021 Yılı Güncel Esnaf Kefalet Kredisi Faiz Oranları

Vade süresi 1 yıl (12 ay) ve 1 yıldan uzun süreli olmak üzere iki şekilde gerçekleştirilir. Bu aşamada maksimum 5 yıla kadar vade seçeneği getirilmiştir. Bu vade durumuna bağlı olarak güncel faiz oranları ise 1 yıl için %4, 1 yıldan uzun süreler için ise %5 olarak güncellenmiştir. Buna göre 2021 yılı için bu faiz oranları üzerinden sizlerin de anında bütün bu olanaklardan anında yararlanması gerçekten de yer alan konu olarak karşımıza çıkar. Ortada duran tüm bu özellikleri çerçevesinde aktarılacak olunursa kaliteden ödün verilmeksizin gerçekten de en iyi imkanlarda 2021 yılı güncel faiz oranına yer verileceğini kesinlikle netleştirmek olanaklı kılınacak nitelik olarak karşımıza çıkar. 

Kredi Başvurusunda Aranan Şartlar

 • vergi levhasının aslı ve fotokopisi
 • esnaf sicil belgesinin aslı ve fotokopisi
 • kooperatiften alınacak ortaklık belgesi
 • esnaf ve sanatkârlar odasından alınacak belge
 • ikametgah belgesi
 • kimlik kartının aslı ve fotokopisi
 • dört adet vesikalık fotoğraf
 • son üç aya ait hesap özeti
 • Bağ-Kur, SGK veya isteğe bağlı sigortalılık belgesi

başlıca aranan şartları bir arada tutar. Ortada duran tüm bu özellikleri neticesinde değerlendirildiği zaman kesinlikle her halükarda en iyi imkanlarda hizmet alabilme şartı sizi bekliyor olacaktır. Bu sayede siz de 200 bin liraya kadar gerçekten de anında kredi talebinde bulunabilirsiniz.

Diğer Şartlar

Kredi talebinde bulunmak için kefil şartı bulunur. En az 1 tane kefil şartı bulunan bu kredi işleminde sizin kredi talebinde bulunurken herhangi bir mağduriyet yaşamaması adına öne çıkan nitelik olarak karşımıza çıkar.

Kefalet için gereken evraklar arasında ise kefilin vergi levhasının aslı ve fotokopisi, kimlik kartının aslı ve fotokopisi ile ikametgah belgesi başlıca aranan şartlar olarak karşımıza çıkar.

Eğer kefalet gösterebilme durumu olmayan esnaflar için ipotek altına alınacak gayrimenkul gereklidir. Bu sayede siz de 200.000 Türk Lirası tutarına kadar kredinizi anında kullanabilme olanağını gerçekten de bulmuş olacaksınız. Tüm bu özellikleri çerçevesinde aktarıldığı zaman gerçekten de beklentileri dikkate alan yaklaşıma dayanarak karşımıza çıktığını ele almamız gerekiyor. Ortada duran tüm bu özelliklerine dayanarak en iyi olanaklarda hizmete yer verildiğini kesinlikle dile getirmek mümkün kılınacaktır.

Bütün bu ortada duran yaklaşımlar ışığında aktarılacak olunursa gerçekten de kaliteden bir an dahi ödün verilmeksizin gerçekten de en iyi olanaklarda kredinizi anında çekebilme imkanını bulacaksınız. Öte yandan her yıl düzenli olarak sağlanan finansman desteğiyle siz de esnaf ve sanatkârlık geleneğinin yaşatılmasına doğrudan anında katkıda bulunabilirsiniz.

 1. https://www.metfinans.com/ziraat-genc-bankkart-kredi-karti-borcu-odenmezse-ne-olur/
 2. https://www.metfinans.com/kredi-karti-taksitlendirme-nedir-nasil-yapilir
 3. https://www.metfinans.com/ev-hanimlarina-kredi-karti-veren-bankalar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu