Kredi Kartı İle Taksitli Alışveriş Nasıl Yapılır?

Kredi kartı ile taksitli alışveriş yapmak, günümüz dünyasında, özellikle internet üzerinden yapılan alışverişlerin artmış olması nedeni ile pek çok kredi kartı kullanıcısının yapmakta olduğu bir işlem.

Ancak bu durum, beraberinde birkaç soruyu da getirmektedir. Bu sorulardan en önemli olanı ise, kredi kartı ile taksitli alışveriş yapılırken yalnızca taksit tutarı mı yoksa tutarın tamamı mı kart limitinden düşülüyor sorusudur.

Bu soru, genel olarak her kredi kartı kullanıcısının aklını kurcalamakla birlikte, kredi kartı ile taksitli alışveriş yapmak seçeneği, yine de pek çok müşteri için oldukça cazip bir seçenek olarak kalmaktadır. Ancak belirli durumlar göz önüne alındığında, taksitli alışveriş yapılması durumu pek çok açıdan kredi kartı kullanan kişilerin hesaplarını şaşırmalarına da sebebiyet vermektedir.

Tek Çekim İşlemlerin Taksitlendirilmesi

Kredi kartı ile taksitli alışveriş yapmak konusunda, müşteriler bazı durumlarında SMS bankacılığı ya da telefon bankacılığı ile ya da banka bu imkânı tanıyorsa mobil bankacılık uygulaması ile bankalarından yardım alabilmektedir.

Özellikle tek çekim ödeme yapılan yüksek tutarlı alışveriş ya da harcamalardan sonra, bankalar müşterilerini arayarak, SMS göndererek, bu tek çekim harcamanın taksitlendirilmesi konusunda yardımcı olmaktadır.

Her bankada SMS bankacılığı ya da telefon bankacılığı ile bu işlem yapılmasa da hemen her banka mobil bankacılık uygulaması üzerinden, müşterilerine tek çekim ödeme yapılan yüksek tutarlı işlemleri taksitlendirme imkânı sunmaktadır. Bu durum, müşterilere ödeme kolaylığı sağlayan bir durum olmakla birlikte, müşterilerin kredi kartı ekstresi ve hesap hareketlerini düzenli olarak kontrol ederek hesaplarını takip etmelerini de gerektirmektedir.

Ayrıca, taksitlendirme yapılmadığı durumlarda, bankalar harcama tutarının tamamını bir sonraki kredi kartı ekstresinin ödenme zamanında tam olarak talep etmektedir. Taksitlendirmenin yapıldığı durumlarda ise, bankalar kredi kartı ekstrelerinde yalnızca taksit tutarının ödenmesini talep etmektedir.

  • Ticari Kredi Kartı Nasıl Alınır? Ne İşe Yarar? – İçeriğe Git
  • Öğrenciye Kredi Kartı Veren Bankalar (6 Adet) – İçeriğe Git
  • 2021 GÜNCEL: Ziraat Genç Bankkart Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur? – İçeriğe Git
  • Kredi Kartı Taksitlendirme Nedir Nasıl Yapılır? (2021 GÜNCEL) – İçeriğe git

Ek Taksitlendirme İmkanları

Kredi kartı ile taksitli alışveriş yapmak isteyen kredi kartı kullanıcıları, genel olarak kredi kartı kullandıkları bankalar ile anlaşmalı kurumlar üzerinden harcama yapmaktadır.

Banka müşterilerinin bu seçeneklere yönelmesindeki en büyük amaç, anlaşmalı iş yeri ve kurumların, bankanın kredi kartını kullanan kişiler için farklı kampanyalarının olmasıdır. Bununla birlikte, bazı durumlarda bankalar, SMS bankacılığı ya da rutin telefon bankacılığı aramalarında, müşterilerine ek taksit imkanları sunmaktadır. İş yeri ya da kurum, müşterinin kullandığı kredi kartının bağlı olduğu bankaya ait bir POS cihazı kullanıyorsa, henüz işlem sırasında bile bankalar müşterilerine ek taksit imkânı sunmaktadır. Ek taksitler genellikle 3 taksit olarak sınırlandırılmış olmakla birlikte, bazı durumlarda ek taksit verilmesi yerine farklı bir uygulama yapılmaktadır.

Bu uygulama, POS cihazı üzerinden farklı bankaların kredi kartları ile yapılan işlemler için bankanın, örneğin 3 taksit vermesi durumudur. Ancak bu durumda, banka kendi bünyesine ait kredi kartı ile alışveriş yapan müşterilerine 3 yerine 4 ya da 5 taksit imkânı sunmaktadır ve yine belirli durumlarda, bu taksit miktarlarının yanı sıra yine ek taksit uygulaması da yapılmaktadır.

Taksitli İşlemler Sonrası Kart Bakiyesi

Kredi kartı ile taksitli alışveriş yapmak konusunda, genel olarak kredi kartı kullanıcılarının en çok kafasını karıştıran nokta ise, taksitli alışverişler sırasında miktarın tamamının kart bakiyesinden düşülüp düşülmediğidir.

Genel olarak sistemlerde, yapılan taksitli işlemler sonrasında, kart bakiyesinin tamamından, yapılan taksitli işlem tutarının tamamı düşülmekte ve bu durumdan sonra, müşteriler taksitlendirme ödemelerini, kredi kartı ekstrelerinin ödeme zamanlarında bankaya yapmaktadırlar.

Kredi kartında bulunan 1000 TL limit ile alışveriş yapan bir kişi, 1000 TL’lik bir taksitli ürün aldıktan sonra, kredi kartında limit kalmamaktadır. Ancak, bankaya birkaç dönem taksit ödemesi yapıldıktan sonra, kredi kartında ödeme yapılan miktar kadar limit kullanıma açılmaktadır.

  1. https://www.metfinans.com/kredi-kartinin-asgarisini-odersem-ne-olur
  2. https://www.metfinans.com/halkbank-kredi-karti-yapilandirma/
  3. https://www.metfinans.com/garanti-bankasi-kredi-karti-yapilandirma/
  4. https://www.metfinans.com/akbank-kredi-karti-yapilandirma/

admin

MetFinans en uygun kredi ve banka şartlarını araştırarak en güncel bilgileri sunar. Aynı zamanda kredi kartı, banka işlemleri,sigorta, KOSGEB gibi pek çok konuda da sizi bilgilendirir. Paranızı yönetmek ve ihtiyaçlarınızı gidermek için bizi takip etmeye devam edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.