Kredi ve Kredi Kartı

Kredi Kartını Hiç Kullanmazsam Ne Olur?

Dünyada artık ödeme araçları arasında ilk akla gelenlerden biri de kredi kartlarıdır. Günümüzde en çok kullanılan, aktif şekilde kullanımı bulunan kredi kartları ile ilgili kazandırdığı puanlar, sağladığı avantajlar derken insanlar artık nakit para taşımadan direkt olarak kredi kartlarını kullanıyorlar. Her an bir şey satın almak istediğinizde dahi doğrudan kullanabileceğiniz şey, kredi kartları olmaktadır. Günümüzde de çoğu zaman nakit sorunu yaşamaya karşılık çözüm odaklı olan kredi kartlarının işlevleri de büyük olmaktadır.

Bazı bankalar, çoğu kişiye kredi kartı dağıtır gibi kart dağıtması, birçok insanda da birçok kredi kartı bulunması nedeniyle uzun vade de kullanılmayan bu kredi kartları hiç kullanılmazsa ne olur? Daha öne düşünmüş müydünüz?

 

Lütfen benzer kredi kartı içeriklerine göz atmak için aşağıda ki adrese gidin.

https://www.metfinans.com/kredi-karti/

 

Öncelikli olarak kullanmadığınız kredi kartlarınızı kırdıktan sonra çöpe atabilirsiniz. Ancak bu ilerleyen dönemlerle beraber çoğu zaman risktir. Çünkü kullanılmayan kredi kartı, bankalarda ne yazık ki otomatik iptal etme yetkisi bulunmadığından ve siz de başvurmadığınızdan dolayı hala aktif gözükür. Eğer kredi kartınızı kullanmıyorsanız ve kapatmak istiyorsanız, bankaya giderek tüm kart borçlarınızı bitirmeli ve buna göre o döneme ait şekilde taksitli alışverişleriniz varsa ileriye dönük şekilde tüm borçları kapatmalısınız. Eğer kullanmadığınız kredi kartınızın tüm borçlarını kapattığınızdan eminseniz, o halde kredi kartı iptal işlemleri için bankaya başvurabilirsiniz.

Uzun vadede hiç kullanılmayan ve “belki bir gün kullanırım” düşüncesiyle kredi kartlarınızı banka ile görüşerek iptal ettirmeniz gerekmektedir. Bu tip durumlarda uzun vadede sizlere hiç beklemediğiniz bir borç getirebilir. İnternet şubesi, ATM ya da çağrı merkezi ile iletişime geçerek kredi kartlarınız hakkında iptal işlemleri başlatabilirsiniz.

 

Kredi Kartı Borçlarına Haciz Gelebilir

Kredi kartlarınızın içi boş zannetseniz de ve hiç kullanmadığınız kartlarınızı sadece kırıp atarsanız, bu süre sonrasında aslında yavaşça ilerleyen bir haciz süreci başlayabilir. Bankaların kart borçları nedeniyle haciz koyma riski bulunur. Bu nedenle hiç beklemediğiniz kadar yavaş ilerleyen, kart borcunuz var ancak zamanı geldiğinde direkt icralık olacaksınız düşüncesine kapılmayın. Çünkü böyle olmaz.

Kanunlar, çoğu zaman tüketici tarafını tutar ve haciz gelmesinden ziyade, bankada borçlarınız varsa kapatmanızı ister. 30 gün önce yasalar, size ödeme yapabilir olduğunuzun bilgisini sunar. Bununla beraber bankalarla görüşerek de borçlarınızı yapılandırabilirsiniz. Eğer kredi kartı borcu ödememesi durumunda haciz süreçleri başlatılabilir olacağını unutmayın.

 

Kullanmadığınız Kartlara Dikkat!

Kredi kartı aldıktan sonra hiçbir şekilde kullanmıyor, aktif olan kartınızla ilgili bir işlem yapmıyorsanız şayet bir anda ekstrenizde “aylık işlemsizlik ücreti” şoku ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Günümüzde bu konuda ne yazık ki bankaların hiçbir şekilde tüketici yanında olmadığı gibi kredi kartı kullanmayanlar kredi kartı kullanana kadar aylık işlemsizlik ücreti ödeme durumuyla karşı karşıya kalırlar.

 

Kredi Kartını Kullanıma Kapatma

Kart çalındı ya da kaybettiniz. Bunların daha da ötesinde artık kredi kartı kullanmıyorsanız, kapatmak istiyorsanız şayet doğrudan müşteri temsilcilerini arayıp bu noktada birkaç güvenlik sorusu adımını geçerek, kartınızı kullanıma kapatabilir ve tüm bilgilerinizi sıfırlayabilirsiniz. Bu şekilde internet şubesinden doğrudan mobil uygulamadan da bu süreç ve işlemleri yapabileceğinizi unutmayın.

 

Kullanılmayan Kredi Kartından Aidat Alınamaz!

Kredi kartınızla ilgili eğer işlem yapmıyorsanız, işlem yapmadığınız kredi kartınızla alakalı banka tarafından kredi kartı aidatı kesilemez. Bu konuda Kredi kartı sözleşmesi olsa dahi ve bunları imzalamış olsanız da, hiçbir şekilde kredi kartı kullanılmıyorsa aidatta yansıtılmamalıdır. Günümüzde bu noktada yaşadığınız sorunlarla ilgili doğrudan banka ile görüşerek bilgi alabilir, destek alabilir ve bu durumlarla ilgili anında çözüme kavuşturmayı deneyebilirsiniz.

Yasalara göre kesintisiz olarak 180 gün boyunca herhangi bir şekilde işlem görmemiş olan kredi kartı, hareketsiz kabul edilir. Kullandığınız banka ise, bu hareketsiz kartınızla ilgili aidat ödemesi almamalıdır. Eğer bunu yapıyorsa bankanızla görüşebilir, aksi durumda tüketici hakem heyetine başvurarak aidatınızın geri yatırılmasını isteyebilirsiniz.

Size önerilen 5 kredi kartı içeriğimiz;

  1. Kredi Kartı Son Kullanma Tarihi Nerede Yazar?
  2. Kullanıma Kapatılan Kredi Kartı Nasıl Açılır?
  3. Akbank Chip Para Nasıl Kazanılır?
  4. Akbank Kredi Kartı Başvuru Sonucu Ne Zaman Belli Olur?
  5. Kredi Kartı Alamıyorum Ne Yapmalıyım?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu