Kullanıma Kapatılan Kredi Kartı Nasıl Açılır?

Kredi kartlarının alışveriş ihtiyaçlarında çok büyük imkân sağladığı bir gerçektir. İnsanlar, alışveriş yaparken taksit fırsatlarından faydalanıyor, anlık bankanın sağladığı nakit avans ile birlikte çok yönlü kredi kartı kullanım imkanlarından yararlanırlar. Bazı özel durumlar nedeniyle kredi kartlarında kartın kullanıma kapanması gibi durumlar da meydana gelmektedir. Böyle durumlarda kredi kartının kullanıma yeniden açılması gibi konular için önce kullanıma kapatılan kredi kartı nedenlerini araştırmak önemlidir.

Kredi Kartınız Kullanıma Kapatılma Nedeni Nedir?

Bankalar, kredi kartları kullanan müşterilerinin kredi kartlarını kullanıma birçok nedenden dolayı kapatabilirler. En büyük neden şüphelenme durumlarıdır. Kartın çalınması ya da kaybedilmesi durumlarına karşı kredi kartının kullanıma kapanması gibi durumlar söz konusu olmaktadır. Aynı şekilde kartın kopyalanması gibi hırsızlık konularına karşı bankalar, güvenlik nedeniyle kredi kartlarının kullanıma kapanmasını sağlayarak olumsuz durumun oluşmasını önlemekteler.

Bir başka kredi kartı kapanma nedeni ise borç ödemelerinden kaynaklanmaktadır. Zamanında ödenmeyen borçlar nedeniyle bankalar, aylık taksitlerini ödememiş ve düzenli ödeme yapmamış kişilerin kredi kartını kullanmaya devam etmemesi adına kullanıma kapatmaktalar.

Kredi Kartım Çalındı, Kartımı Nasıl Açtırabilirim?

Kayıp, çalıntı, kopyalanma gibi kredi kartına dair tüm hırsızlık şüpheleri veya yaşanan durumların tamamında kapatılan kredi kartı nasıl açılır? Gibi konularda doğrudan ilk yapmanız gerek işlem, bankanızla iletişime geçmek ve müşteri hizmetleriyle görüşmeniz olacaktır. Banka ile görüşme yaptığınızda, kayıp/çalıntı bildirimi yaparak kartınızın kullanıma kapatılmasını sağlayabilirsiniz. Kartın kullanıma kapatılması konusunda kartınızın çalındığı ya da kaybolduğuna dair bilgi vermek yeterli olmaktadır.

Eğer kartınızı kapattıktan sonra yenden açılmasını istiyorsanız, müşteri hizmetleriyle görüşerek alacağınız destek ve bilgi sayesinde kartınızı tekrar açtırabilirsiniz. Banka tarafından sizlere yeni kart numarası ile yeni bir kredi kartı ulaştırılmaktadır. Bu sayede banka şubesinden yeni kredi kartı alabileceğiniz gibi kredi kartınızın ev veya iş yerinize posta yoluyla gelmesini de sağlatabilirsiniz.

Borç Nedeniyle Kapatılan Kredi Kartları Nasıl Açılır?

Kredi kartlarının kullanan herkes, kredi kartını kullandıkça ödemeyi de 1 aylık ödeme döngüleri içerisinde tamamlayacağına dair söz verir. Fakat herhangi bir nedenden ötürü kredi kartlarına borç ödemesi yapılmaması halinde bankalar kredi kartını borç ödenmemesi nedeniyle kapatırlar. Hal böyle olunca da kapanmış ve borcu ödenmediği için iptal olmuş bir kredi kartının tekrar kullanımı için kartın borcunu ödemek gerekmektedir. Kullanıma açılması ve yasal süreçlerle ilgili işlemlerle uzun süre uğraşmamak için yapılması gerek işlemler bu şekildedir.

Uzun süre kredi kartı borcu ödemeyen kullanıcılar, banka tarafından kredi kartının kapatılması süreci sonrasında yine banka tarafından dava açılarak borcun haciz veya yapılandırma yolu ile geri ödenmesi istenir. Adınıza haciz ya da dava açılmaması için bu tip durumlarda kredi kartınızın kullanımına devam etmek, kart borçlarınızın ödemesiyle ilgili tüm işlemlerinizde süreçleri doğru biçimde yapılandırmak önemlidir. Tüm ödemelerinizi hızlıca yapmak için bankaların mobil bankacılık uygulamaları ya da banka ATM’leri üzerinden işlemleri yapabilirsiniz.

Haciz veya Yapılandırma Uygulanan Kredi Kartı Geri Açılır mı?

Kredi kartı borç ödemelerinizle ilgili uzun süre borç ödemesi yapmadığınızda, yapılandırma sürecine girer ve borç ödemeniz taksitlendirilir. Bu sürede kredi kartınız kullanıma kapanmış olur ve yapılandırma sürecinde borçlarınızın taksitlendirmesi yapılarak geri ödeme yapmanız istenir. Bankalar, müşterilerine dair dava süreçleri olmaması ve bu tip zor süreçlerle uğraşmamaları için borçlarının belli taksitlerle ödenmesini istemekteler.

Eğer kredi kartı borç yapılandırmaya giderse geri açtırmak mümkün olmamaktadır. Uzun süreli borç ödemesi yapılmaması, banka tarafından olumsuz ve güvensizliği temsil eder. Bu da kredi notunuzun düşüklüğüne neden olurken, kredi kartınızın tekrar kullanımı bir daha olmamak adına kapatılmış olur.

admin

MetFinans en uygun kredi ve banka şartlarını araştırarak en güncel bilgileri sunar. Aynı zamanda kredi kartı, banka işlemleri,sigorta, KOSGEB gibi pek çok konuda da sizi bilgilendirir. Paranızı yönetmek ve ihtiyaçlarınızı gidermek için bizi takip etmeye devam edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.