Kredi ve Kredi Kartı

Kredi Kartı Son Kullanma Tarihi Nerede Yazar?

Bankaların müşterilerine sunduğu kredi kartı, herhangi bir şekilde nakit paranız olmasa bile bankanın sunduğu imkanlar sayesinde bu alışveriş yapma, taksitli alışveriş yapma ya da çeşitli avantajlardan yararlanarak alışveriş yapma imkanlarını elde ederler. Herhangi bir şekilde nakit paranız kalmadığında ya da anlık bulunmadığında bankanın verdiği kredi kartı ile rahatlıkla ödemelerinizi yapabilir ve hatta banka anlaşmalarına göre alışverişlerde indirimli fiyatlardan da faydalanabilirsiniz.

Bankalar, sundukları kredi kartlarında her zaman son kullanım tarihi kullanırlar. Bankaların teknolojik anlamda gelişim için en uygun şekilde kartlarını yenilemesi istenir ve beklenir. Hal böyle olunca da bankaların bu yenilemesiyle ilgili kredi kartlarında son kullanma tarihleri, kart verilmeye başladıktan itibaren ortalama 5 yıl sürelidir. 5 yılda bir kullanım süresi dolan kredi kartlarında kredi kartı son kullanma tarihi bitince ne olur? Ne yapılması gerekir? Tamamını bu rehberde öğreneceksiniz.

Kredi kartlarında bulunan son kullanma tarihi, ay / yıl şeklindedir. İnternet üzerinden rahatlıkla alışveriş yapabilme noktasında güvenli alışveriş imkânı oluşturan son kullanma tarihi, kart bilgileriniz yanında son kullanma tarihini de bildiğiniz için kartın size ait olduğunu da gösteren konulardan biridir. Kart üzerinde yer alan tarih kredi kartı yenilemesi anlamını da taşır.

Bankalar bu yenileme tarihini bilerek koyarlar. Banka sisteminde 5 yıl içerisinde doğacak gelişim ve yeniliklerden, müşterilerinin de faydalanmasını isterler. Örneğin kredi kartı sahibi olduğunuz yıl temassız özelliğiniz yoktu. Fakat sizden sonra temassız özelliği çıktıysa eğer, son kullanma tarih süresi dolduktan sonra siz de bu özellikli kartlara sahip olabilirsiniz. Aynı zamanda son kullanma tarihi, kartın çipinin eskimesi ya da kartın yıpranmasıyla da dengelidir. Kartın ömrünün hesaplaması yapılarak çip eskimesi, kart eskimesi, üzerinde isminizin yazılı olduğu bilgilerin silinmesi gibi durumlar söz konusudur. Bu gibi durumlarda da son kullanma tarihi gelmeden öncesinde de kartın değişimi mümkündür. Bunun için bankanıza başvurmanız yeterli olacaktır.

Kredi Kartı Son Kullanma Tarihi Kartın Neresinde Yazar?

Kredi kartlarında son kullanma tarihi her zaman kartın ön yüzünde yazmaktadır. Ay/yıl formatında yazılı olan bu tarih, genelde kartın alt sağ veya sol köşesinde bulunmaktadır. Bazı bankalarda tarih yerine “valid” olarak geçerlilik süresi anlamı kullanılarak son kullanma tarihi yazar. Kredi kartlarında son kullanma tarihi örnek vermek gerekirse, 02/24 şeklinde yazılı ise bu kartın son kullanma tarihi 2024 yılının 2. ayıdır. Şubat 2024 olarak da düşünebilirsiniz.

Bu süre bittiğinde kerdi kartınızı artık kullanamazsınız ve bu nedenle süre bitimi öncesinde bankanızı arayarak bilgi almalı, gerektiği takdirde de yeni kart istemelisiniz. Süresi geçmiş bir kartı ATM’de kullanırsanız, ATM doğrudan kartınızı alacak ve bir daha geri vermeyecektir. Bu nedenle tarihi dolmadan önce yeni kart çıkartımı için işlemler yapmalısınız. Alışverişte, para yatırma işlemlerinde bu kartı kullanamazsınız.

Kredi Kartı Son Kullanma Tarihim Doldu, Ne Yapmalıyım?

Kredi kartlarında son kullanma tarihi geçerse eğer kartınız artık hiçbir anlam ifade etmemektedir ve bankacılık sisteminde geçerli değildir. Bu nedenle herhangi bir ödeme yapamayacağınız gibi herhangi bir şekilde bu kartın içindeki bakiyeyi de hiçbir platform üzerinde görüntüleyemezsiniz. Kapatılan kartın kullanım olmayacağı için küçük parçalara ayırarak kullanımı imkânsız hale getirmek en iyi yollardan biridir.

Bankalar, genelde kayıtlı bilgilerinize göre son kullanma tarihi öncesinde kartınızın süresine göre sizlere yeni kart gönderirler. Son kullanma tarihi dolmadan önce bu kar sizlere ulaştığında eskisini iptal etmek ve yenisini kullanmak için banka ile görüşmek yeterlidir. Eğer banka sisteminde adresiniz kayıtlı değilse, bu noktada kısa sürede adres kaydı yapmanız önemlidir. Kart son kullanma tarihine göre fark etmediğiniz durumda son gün bunu fark ederseniz de müşteri hizmetlerini arayarak ya da banka şubesine ulaşarak da yeni kredi kartı talebinizi yapabilirsiniz.

Kredi Kartı Hakkında Dikkat Edilmesi Gereken Konular

Eğer kredi kartınızın son kullanma tarihi yaklaşmışsa, kısa zaman içerisinde banka ile iletişimde olup yeni kartınızın çıkartılmasını isteyebilirsiniz. Bu süreçte bankada ki telefon numarası ve adres bilgilerinizin de doğruluğunu teyit etmelisiniz.

Bankalar, son kullanma tarihi yaklaştığında yeni kredi kartınızı basar ve adresinize göndermek ister. Bu nedenle hem telefon hem de adres teyidi önemlidir. Ayrıca bu kartların adresinize gönderimi için de teslimat tarihi belirlenerek uygun bir tarihte sizin adresinize gönderimi sağlanır. Yeni kredi kartınızın kullanımı başlanmasıyla beraber kartta mevcut otomatik ödeme talimatlarının gözden de geçirilmesi önemlidir. Farklı bir konu varsa bilir ve buna göre de hareket ederek, yeniliklerden bu şekilde faydalanabilirsiniz.

 

Aynı kategoriye ait diğer içeriklerimize göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu