Kredi ve Kredi Kartı

Kredi Kartı Temassız Özelliği Nasıl Kapatılır?

Kredi kartlarına bulunan temassız ödeme özelliği, kredi kartı ile pos cihazı ilişkisinde doğrudan temas olmadan ve şifre girmeden kartı yalnızca cihaza yaklaştırmayla yapabileceğiniz bir işlem olmaktadır. Uzun zamandır birçok bankanın sağladığı kredi kartında temassız özelliği ile birlikte alışverişlerinizi daha hızlı ve pratik yapabiliyorsunuz.

Kredi Kartlarında Temassız Ödeme Nasıl Yapılır?

Temassız ödeme özelliği bulunan kredi kartları doğrudan pos cihazlarına 4 cm yaklaştırılması yeterlidir. Ödeme işlemi sonrasında pos cihazından ses çıkmakta ve slip basılmaktadır. Bu ödeme için yeterli olmaktadır.

Kredi kartı çipinde bulunan anten ile pos cihazındaki okuyucunun radyo frekansı ile iletişime geçmesiyle tamamlanmasını sağlayan özellik olan kredi kartı ile temassız ödeme günümüzün en yeni teknolojilerinden biri sayılır.

Kredi Kartı Temassız Ödeme Limiti Ne Kadar?

Kredi kartlarına ait temassız ödeme limitleri konusunda sorumlu merci Bankalar Kart Merkezi (BKM) olmaktadır. Temassız ödemelerde 2019 yılındaki ödeme limiti 120 TL’ydi. 2020 Mart ayı itibariyle korona virüs salgınından dolayı 18 Mart 2020 tarihinde temassız limit 250 TL’ye yükseltilmiştir.

250 TL üstü limitlerde şifre istenirken, 250 TL ve altı limitlerin tamamında temassız ödeme yapılabilmektedir. Eğer küçük ödemeli alışverişleriniz üst üste olursa, bunlarda da temassız özelliği geçersiz kılınacak ve şifre isteyecektir.

Temassız Ödeme Güvenli mi?

Kredi kartlarıyla ödeme yaparken en güvenli ve kolay ödeme yöntemlerinden biri temassız ödeme yöntemidir. Her ne kadar temassız ödeme ile ödeme yapılıyor olması güvenlik zafiyetini düşündürüyor olsa da, temassız işlem özellikli pos cihazlarında kayıt altında tutulmakta olduğu için olası temassız işlemde kolaylıkla hangi firmaya ait pos cihazından ödeme yapıldığını görebiliyorsunuz.

Kredi Kartlarında Temassız Ödeme Avantajları Nelerdir?

4 yıldan beri kullanılan temassız ödeme özelliği ilk çıktığında %1 oranla kullanılıyorken günümüzde bu oran %10’ları aşmış durumdadır. Kısa sürede ödeme yapabilme kolaylığı olan temassız ödemelerde uzun süre beklemeden saniyeler içerisinde ödeme yapabiliyorsunuz.

En önemli konulardan biri ise günümüzde de ön planda olan hijyendir. Dokunmadan veya ellemeden doğrudan bulaşıcı hastalıklara sebep olabilecek her şeyden uzak durmak adına siz de temassız ödeme ile hem nakit paraya dokunmaz hem de pos cihazına dokunmadan tüm işlemleri yapabilirsiniz.

Temassız ödemelerde kartı kimseye vermeden pos cihazına 4 cm kadar yaklaştırılmasıyla ödeme yapabilirsiniz. Bu sayede kartınız kopyalanma tehlikesi içerisinde olmaz, bilgilerinizin ele geçirilmesi gibi durumlar yaşanmaz.

Kredi Kartı Temassız Özelliği Nasıl Kapatılır?

İsteyen tüm kullanıcılar, kredi kartlarında temassız ödeme özelliğini kapatabilirler. Bunun için doğrudan bankaya ulaşmanız gerekmektedir. Müşteri temsilcileriyle yapacağınız görüşmelerde doğrudan bu tip işlemleri yaptırabilir ve yapabilirsiniz. Ayrıca çağrı merkezini arayarak yardım alabileceğiniz gibi internet bankacılığınızda bu tip özelliklerde aç – kapa veya limit getirme gibi özellikler varsa da yine internet bankacılığı üzerinden de bu işlemleri yapabilmek mümkün olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu