Kredi ve Kredi Kartı

Kredi Mevduat Hesabı (KMH) Nedir?

Paraya ihtiyacınız olduğunda çekebileceğiniz miktar önceden belirlenmiş limite bağlıdır. Bu limit, gelir ve giderlerinizi dikkate alarak müşterisi olduğunuz banka tarafından belirlenir. İsterseniz, bankanızdan limitinizde bir artış talep edebilirsiniz. Bu çekeceğiniz miktardır. Bazı bankalarda üst limit 2000 TL iken, bazı bankalarda bu rakam 5000 TL’ye kadar çıkabilmektedir. Aynı zamanda, ödemeler en fazla 36 aya kadar yapılır (36 aya kadar olan ödemeler için 3000 veya daha fazla para çekilmelidir). Bu şekilde ATM kartınıza ücretsiz olarak ek limit talep edebilirsiniz.

Birçok kişi bu hizmetten yararlanır ve tüketici kredisi adı altında sunulan hizmetlere başvuru yapabilir. Kredili mevduat hesabı ne demek, Kmh nedir gibi tüm sorularınıza bu yazıda detaylı şekilde cevap bulacaksınız. Ayrıca kredili mevduat hesabı gecikmeye girmesi ile ilgili tecrübelerinizi de yorumlara kısmında paylaşabilirsiniz.

Kmh Limit Nasıl Kullanılır?

Kredi kartı borcunuz varsa, kredili mevduat hesabından yararlanarak kredi alabilir ve borcunuzu taksitle ödeme şansına sahip olabilirsiniz. Çekeceğiniz tutar kadar % 4’e varan faiz oranı dalgalanmaları vardır. Başka bir deyişle, 2000 TL’lik bir çekim için 2400 TL’lik geri ödeme olabilir.

KMH hesabı özellikleri nelerdir?

 • Hesabın en önemli özelliği, banka hesabınızda hiç para kalmaması durumunda kullanılabilmesidir.
 • KMH hesabının özellikleri, bu hesabın tek seferlik kullanımını içerir, ödeme döneminde ödeme yaptıktan sonra her ay yeniden kullanılabilir. Nakit akışı gereksinimlerinize anında çözümler sunar. Bankanın girişimine göre, birçok banka bu hesaptan çekilen tutarı birkaç taksitte ödeme imkanı da sunmaktadır.

Hangi bankalar Kmh hizmeti sunuyor?

Hemen hemen tüm bankalar KMH hesapları sunar ve bankaya bağlı olarak bu hesaplar farklı isimlerle adlandırılabilir. Hemen hemen tüm bankalar bu hizmeti sunsa da isimler bankaya bağlı olarak değişebilir. Bazı bankalarda kredili mevduat hesapları aşağıdaki gibi adlandırılır.

 • Denizbank; Kurtaran hesap ve anında para hesabı
 • İş Bankası, Finansbank ve OdeaBank; Ek hesap limiti
 • Garanti Bankası; Avans Hesap
 • Akbank; Artı Para hesabı
 • Vakıfbank; Kredili bankomat hesabı
 • Halkbank; Açık hesap

Bu nedenle, farklı hesaplarda belirtilmiştir. Ancak bankaların ve tüketicilerin en bilinen adı Ek Hesap’tır.

KMH hesabı nasıl açılır?

Bir Kmh hesabı açmak için, önce bir mevduat hesabınızın olması gerekir. Başka bir deyişle, mevcut bir banka hesabına sahip olmak bu hizmetten yararlanmak için temel prensiptir ve EK hesabı bu banka hesabında açılır. Bazı bankalar bu hesabı otomatik olarak kurabilirken, bazı bankalara bu hesabın açılmasını talep etmek gerekebilir. Bunun için bankaların fiziki şubeleri ile iletişime geçebilir veya internet ve bankaların mobil şubeleri üzerinden ek hesap talep edebilirsiniz.

Kmh mı Avantajlı Kredi Çekmek mi?

İki bankacılık hizmetinin temellerine baktığımızda, ikisinin de bir kredi türü olduğunu söylemek yanlış olmaz. Banka kartı kredi hesabınız oluşturulduktan sonra, dönem içinde borcunuzu ödemeniz durumunda yine de kullanılabilir durumdadır ve kredi borcunuz bittiğinde kredi borcunuz sona ermiş olsa bile yeniden başvurmak önemlidir. KMH hesabı, borcunuz yoksa ATM’nizden 7/24 çekebileceğiniz ve küçük nakit ihtiyaçlarınıza anında çözüm sağlayabileceğiniz bir limittir. Kredi başvurusunda bulunuyorsanız, başvuru inceleme sürecini beklemelisiniz.

Kmh’nin avantajları ve dezavantajları

İki hizmet arasında net bir karşılaştırma yapmak mümkün değildir. Biri sürekli kısa anlık ihtiyaçlarınız için çözümler sunarken, diğeri yüksek uzun vadeli nakit ihtiyaçlarınız için çözümler sunar. Bu nedenle, her ikisinin de gerektiği gibi artıları ve eksileri vardır. Hesapta para olmadığında, banka kullanıcıya önceden belirlenen limitlerde nakit desteği sağlar. Faturalarınız için otomatik ödeme talimatını bozmadan ödeme yapabilirsiniz. Ancak, zamanında ödenmezse, bankalar herhangi bir toleransa izin vermeyecek ve derhal yasal işlem yapılacaktır.

Yasal işlemler başladıktan sonra, borcunuzu ödemediğiniz sürece artık 5 yıl boyunca bankalarla çalışamayacaksınız. Aynı zamanda, aynı bankadan kullandığınız kredi kartları da bloke edilir. Kmh limiti nasıl yükseltilir? Düşüncelerinizi belirtmekten çekinmeyin.

Ziraat Kmh Limitli Nedir?

Normal banka kartlarına sahip kişilere, bankalar tarafından kısa vadeli ihtiyaçları karşılamak için sunulan küçük bir banka mevduat hesabı diyebiliriz. Bu hesap, bilinen en iyi adıyla bir EK hesabı olarak da bilinir. Bu işlev tanımlandıktan sonra, tanımlanmış limitinizi istediğiniz zaman banka ATM’sinden kartınızla geri çekmek mümkündür. Bu hizmetin birkaç farklı özelliği vardır ve en önemli özelliğin banka hesabınızda kendi paranızın olmadığı durumlarda kullanılabileceğini söyleyebiliriz.

Ziraaz bankası kmh tahsilat tutarı nedir?

KMH hesabınızın şubeler aracılığıyla, web sitesinde, Ziraat Mobil uygulaması aracılığıyla ATM’ler ve çağrı merkezleri aracılığıyla Ziraat bankasında açılmasını isteyebilirsiniz. Mevcut faiz oranı günlük % 2,02’dir.

Denizbank Kmh nedir?

Denizbank KMH’ye “tasarruf hesabı” diyor. Şubelerden, internet ve telefon bankacılığı ve ATM’lerden kolayca başvurabilirsiniz. Cep telefonunuzdan KURTARAN boşluk TC numaranızı 3280’e mesaj göndererek 7/24 başvurabilirsiniz. Sınır belirlendikten sonra SMS ile bilgilendirileceksiniz. Bundan sonra, kimlik kartınız ve ev adresinizle (aynı zamanda kayıtlı faturanız da olabilir) bir kez en yakın Denizbank şubesine gitmeniz gerekir. Tasarruf hesabının alt limiti 200 TL’dir. Tercihinize bağlı olarak 3, 6, 9 veya 12 ayda taksitle geri ödeme yapabilirsiniz. 1 Ağustos 2020 itibarıyla, Tasarruf Hesabı üzerindeki faiz vergiler hariç günlük % 2,02’dir. Borçlara faiz olarak % 2.52 uygulanır. Taksitlerde geri ödeme olması durumunda ücret değişmez.

Yüksek faiz oranları nedeniyle acil durumlar dışında, ek hesaplar asla kullanılmamalı veya dikkatli kullanılmalıdır. Maaşınızı aldığınız banka ile krediyi kullandığınız banka aynı ise ödemeyi otomatik olarak yapmak mümkündür. İlgi alanına ek olarak, göz önünde bulundurulması gereken bir diğer konu da ek maliyetlerdir. Maaşı ve emekli maaşı olan herkes, vadesi geçmiş hesabın açılmasını talep edebilir.

İş Bankası Kredi Hesabı Var mı?

Türkiye İş Bankası, KMH sunmuyor. Fakat KMH yerine sunduğu “Ek Hesap” adı altında bir benzer KMH bulunur. İş Bankası’nda açacağınız Ek Hesap ile birlikte bazı benzerliklerle yine benzer şekilde kendinize limit tanımlanır ve kullanmaya başlayabilirsiniz.

İş Bankası, internet şubesinden ya da bankamatik ile başvuruları kabul eder. Bu konuda 10 bin TL ile sınırlı bir Ek Hesap açma limiti bulunmaktadır. Şubeye dahi gitmeden istediğiniz her zaman İş Bankası’na ait olan İşCep uygulamasından dilediğiniz başvuruyu yapabilirsiniz. Eğer şubeye ulaşarak işlem sağlamak isterseniz de, yine müşteriler şubeye gidebilir ve ek hesap başvurusu yapabilirler.

Ek Hesap başvurusu, İş Bankası’na yapıldıktan sonra onaylanması halinde hemen kullanmaya başlayabiliyorsunuz. Ek hesabın onayı sonrasında yine güncelleme, tutar arttırmak isterseniz 10 bin TL limit içerisinde arttırmak mümkün olabiliyor.

İş Bankası’nın Ek Hesap azami oranı ise BSMV ve KKDF hariç %2 oranındadır.

HSBC Kredili Mevduat Hesabı (KMH) Nasıl Açılır?

HSBC’ye başvuru yaptığınızda, sizlerden bir takım özel belgeler ister. Bunlar listesi halinde kimlik ve gelir belgesi, başvuru formu, başvuru formundaki adrese ait bir fatura aslı bulunmasıdır.

HSBC’nin onayı dahilinde güncel olarak alacağınız KMH için akdi faiz oranı KKDF ve BSMV dahil olmak üzere %2.88 oranında belirtilmiştir.

Fakat birçok banka gibi HSBC’de kredili mevduat hesabıyla ilgili yaptığı kurallarda, kişi gelirine bağlı olarak hesabın limit tutarında da değişiklik olmaktadır.

Şekerbank Kredili Mevduat Hesabı Açılır mı?

Şekerbank müşterileri, kredili mevdut hesaplarını doğrudan Şekerbank çağrı merkezi 0850 222 78 78 no’lu telefon numarayı tuşlayarak yapabiliyorlar. Buna ek olarak en yakın şubeye başvurarak da işlemlerini yapabilmekteler. Şekerbank’ın kredili mevduat hesabı kullanımında sunduğu maksimum faiz oranı aylık olarak %2 oranı olarak belirlenmiştir.

250 TL ile 30 bin TL aralığında değişen kredili mevduat hesaplarında Şekerbank müşterileri, aynı zamanda taksitli olarak da bu ek kullanımlardan faydalanarak tüm harcamalarında taksitlendirme yapabilmektedirler.

Vakıfbank’ın Kredili Verilen Mevduat Hesabı Nedir?

KMH sistemine Vakıfbank tarafından “Ek Hesap” adı verilir. Aynı İş Bankası gibi Vakıfbank’ta Ek Hesap sunar. İnternet bankacılığı, ATM ve SMS dışında bir de şubeye başvurularla ek hesap başvuruları yapılabiliyor.

SMS ile başvuru yapmak isteyenler doğrudan şu şekilde işlem yapabiliyorlar:

 • EKH boşluk T.C. Kimlik No. boşluk talep edilen EKH Limiti, bu mesajı direkt 5724’e gönderilirsiniz.

Vakıfbank, sunduğu kredili mevduat hesabı içerisinde taksitlendirme imkanını da sunar. Bankamatik kartlarınıza tanımlanan bu limitlerde, 500 TL’ye kadar olan tüm KMH harcamalarınıza 12 aya varan taksitlerle taksitlendirme imkânı bulunur.

Şubeye giderek başvuru yapmak isterseniz şu belgeler gerekmektedir:

 • Nüfuz cüzdanı fotokopisi ya da ehliyet belgesi aslı veya fotokopisi,
 • Gelir belgeleriniz

Bu belgeler ile birlikte Vakıfbank’ın da Ek Hesap adı altında sunduğu KMH’ya başvurabilir ve gelirinize uygun en iyi limitleri alarak dilediğiniz her zaman özel harcamalar yapabilirsiniz.

TEB Kredili Mevduat Hesabı Açma İşlemleri

TEB’de KMH açmak istediğinizde, sizlere gelirlerinize ve harcamalarınıza yönelik en uygun limitler çerçevesinde belirli nakit ihtiyacınızı karşılayacak şekilde limitler tanımlanır. Siz bu limit ile aylık faiz oranlarıyla kredili mevduat hesabınızdan dilediğiniz zaman eksi bakiye olarak kullanım sağlayabilir ve aydan aya dilediğiniz gibi kapatabilirsiniz.

Güncel faiz oranları ise KMH için TEB, azami oranı %1,25 olarak hesaplamaktadır. Fakat bu faiz oranının içerisinde TEB, BSMV ile birlikte KKDF hariç tutar. BSMV %5, KKDF içinse %15 oranında faiz uygulamaktadır.

 1. https://www.metfinans.com/ziraat-bankasi-mobil-sifresi-nasil-alinir/
 2. https://www.metfinans.com/kredi-karti-ile-taksitli-alisveris/
 3. https://www.metfinans.com/akbank-chip-para-nasil-kullanilir/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu