Kredi ve Kredi Kartı

Kredi Çekmek İçin Kaç Ay Sigortalı Olmak Gerekiyor?

Bankalar kredi çekecek olan müşterilerinin sigortalılık süresine bir hayli önem veriyor. Hatta üstüne üstlük sigortalılık süreniz bir iki ay ise yine kredi almanız ne yazık ki zor oluyor. Bankalar genel olarak müşterilerinin kredi taleplerini değerlendirmek için kişinin en az 6 ay sigortasının düzenli olarak ödenmiş olmasını bekliyor. Bu durum her banka için geçerli olmayıp bazı bankaların bu sürenin daha altında sigortalılığa kredi verdiğini görebiliriz.

Kredi Çekmek İçin Kaç Ay Sigortalı Olmak Gerekiyor?

Bankalardan hangi kredi türünü kullanırsanız kullanın bankalar bu kredinin size tahsis edilmesi için bazı şartları yerine getirmenizi bekleyecektir. Bu şartların en başında da kredi çekecek olan kişinin düzenli olarak sigortalılık süresi olması geliyor. Tabii ki bu durumu yerine getirmek için ise bir yerde düzenli olarak çalışan olmalısınız. Her hâlükârda düzenli bir gelir sahibi olacağınız tahmin ediliyor. Bu kısımda kredi çekmek için kaç ay sigortalı olmalıyım sorusunun cevabını sizler için verdik. Bunu öğrendiğinize göre bankanın sizden talep etmiş olduğu diğer şartları gözden geçirmenin vakti geldi diyebiliriz.

bankalardan kredi çekmek i̇çin gerekli şartlar nelerdir?
bankalardan kredi çekmek i̇çin gerekli şartlar nelerdir?

Bankalardan Kredi Çekmek İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Bankalar kredi başvurusu yapmanız durumunda sizin hakkınızda birçok araştırma yapıyor. Bunun sebebi ise istediğiniz kredi miktarını size verdiğinde bu krediyi geri ödeme gücünüzün olup olmadığını kontrol etmektir. Bu doğrultuda dikkate alınan bir diğer nitelik ise bankalardan daha önce kullanmış olduğunuz kredi veya kredi kartlarının geri ödemelerini nasıl gerçekleştirdiğiniz oluyor. Eğer ki ödemelerinizde düzensizlik mevcutsa zaten bu durum direkt olarak kredi notunuza etki edecek ve bankaların yaptığı araştırmalar sonucunda bu bilgiye ulaşılabilecektir. Bu durumda kredi notunuz düşük çıktığı için kredi başvurunuz muhtemelen onaylanmayacak. Sigortalılık durumunun yanı sıra bankalara sunacağınız belgelenebilir gelir de bir o kadar önemlidir. Kredi almak göründüğü gibi sadece sigortalı olmakla mümkün olmuyor.

Kredi Çekmek İçin Hangi Evraklar Gerekiyor?

Bir önceki başlıkta kredi çekmek için gerekli şartlar sizin tarafınızdan yerine getiriliyorsa artık kredi çekmek için gerekli evraklar toplama adımına geçebilirsiniz. Bu adımda her banka sizden evrak talep edecek fakat talep ettikleri evraklar kullanmak istediğiniz krediye göre değişkenlik gösterecektir. Eğer ki konut kredisi kullanacaksanız örneğin mutlaka evin tapusunu bankaya götürmeniz gerekiyor. Eğer ki kredi çekecek kişinin adına herhangi bir tapu bulunmuyorsa bu kişi konut kredisi çekemez. Bunlardan farklı olarak ihtiyaç kredisi çekmek istiyorsanız muhtemelen sizden sadece gelir belgesi talebinde bulunulacaktır.

3 Aylık Sigortam Var Ne Kadar Kredi Çekebilirim?

İşe yeni başlayan bireylerin acil nakit ihtiyaçlarını karşılamak için başvurdukları ilk yöntem ihtiyaç kredisi çekmektir. Ancak bu krediyi bankalar size sunarken sigortalılık sürenizi göz önünde bulunduruyor. Bu noktada kredi çekip çekmeme konusunda ki en büyük etken kredi başvurusunun doğru bir şekilde yapılmasıdır. Başvuruyu doğru yaparsanız 3 ay sigortalı olduğunuzda çekebileceğiniz kredi miktarı 30.000 liraya kadar gidebilir. Bu miktarda krediyi çekmek için ilk önce kredi notunuzu Türkiye ortalamasının üzerine çıkarmanız gerekiyor. Bu konu hakkında kredi notu nasıl öğrenilir adlı makalemizi incelemenizi öneriyoruz.

sigortalı olanlar ne kadar kredi çekebilir?
sigortalı olanlar ne kadar kredi çekebilir?

Sigortalı Olanlar Ne Kadar Kredi Çekebilir?

Bu sorunun cevabını doğru bir şekilde vermek için ilk olarak kişinin ne kadar gelir elde ettiğini bilmek gerekiyor. Bunun sebebi ise kredi alacak kişinin gelir miktarına göre kredi verilmesidir. Eğer bankadan herhangi bir şekilde kredi talebiniz olursa bu talebi yerine getiren banka size aylık aldığınız maaşın %50’si kadar taksiti olan bir kredi verecektir. Bu konuya örnek vermek gerekirse;

Eğer 3000 lira maaş alıyorsanız çekmiş olduğunuz kredinin aylık taksit ödeme miktarı maksimum 1500 lira olabilir. Bunun üstünde bir miktar kredi çekmek istiyorsanız kredi talebiniz onaylanmayacak tam tersine alabileceğiniz kredi miktarını da alamayacaksınız. Aylık taksit miktarları çekmiş olduğunuz kredinin faiz oranlarına göre değişkenlik göstermektedir. Bu sebeple kredi çekerken mutlaka faiz oranlarını incelemeye özen gösterin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu