Banka İşlemleri

İş Bankası Kumbarası Nasıl Açılır?

İş Bankası kumbara ile birlikte Vadeli Kumbara Hesabı açarak, çocuklarınıza yatırım yapmayı daha önce düşünmüş müydünüz? İş Bankası vadeli kumbara hesap türleriyle beraber geleceğe dair birikim yapmayı çocuklarınıza özel şekilde yapabilirsiniz. 18 yaşını doldurmamış çocuklarınız adına açılacak bu hesaplarda hem vadeli hem de çocuklarınız adına birikim yapmaya başlar, geleceklerini biraz olsun yatırımı yapılmış şekilde ilerlemelerine de yardımcı olabilirsiniz. Birçok detayıyla beraber İş Bankası vadeli kumbara hesabı bu rehberde detayları bulabilirsiniz.

Bir diğer adıyla bilinen Kumbara Fon Hesabı, çocuklarınıza geleceğe yönelik yatırım yapmak isteyen ailelerin çocuklarına yönelik ihtiyaç ve hayallerini bugün itibariyle yapacakları ve erken yaşta tasarruf sayesinde onların da katkılarıyla beraber yatırım yapmanın, tasarruf etmenin ne kadar önemli olduğunu gösteren detaylardan biridir.

Göz atabilirsiniz;

Kumbara Fon Hesabı Özellikleri

Kumbara Fon Hesabı açmak isteyen aileler, çocukları için bu hesabı oluşturabiliyorlar. Sadece 18 yaşını doldurmamış olan çocukların bu hesabı açmaları önemlidir ve velisi olarak hesabı açabiliyorlar. Bu şekilde 18 yaşını doldurmamış olsa da çocuğunuz, onun adına velisi şeklinde olup yetki sahibi sizde olacak biçimde hesabı açabilirsiniz.

Kumbara Fon Hesabı, her çocuk için sadece 1 adet açılacak şekilde kullanılabilir. Birden fazla kumbara fon hesabı açılamamaktadır. Bu en önemli detaylardan biridir. Bu yüzden tek hesap açılabilir olacağını ve buna göre kullanım sağlamanız gerektiğini unutmayın.

Kumbara Fon Hesabı açmak isteyen veliler, doğrudan çocuklarına özel şekilde bu hesabı açabilirler. Herhangi bir şekilde mevcut hesapları ortak yapamazlar. Yeni açılacak olan Kumbara Fon Hesabını ise direkt olarak ortak hesap şeklinde de açamamaktalar.

Çocuklarınızın geleceği adına açılacak olan Kumbara Fon Hesabı, doğrudan veli ile ilişkili olacak bir hesaptır. Yetki sahibi direkt çocuğun velisi olacaktır. Bununla beraber İnternet Şubesi üzerinden de işlem yapabilir olunması istendiğinde, doğrudan veli olarak işlem yapabilir yetkiye sahip olacaktır.

Kumbara Fon Hesabı Nasıl Açtırılır?

Kumbara Fon Hesabı açmak ve çocuğunuz adına birikim yapmak için İş Bankası Kumbaralarına sahip olabiliyorsunuz. Bunun için çocuğunuza böyle bir kumbara oluşturmak adına, İş Bankası şubelerine gelerek direkt olarak hesap açabilirsiniz. Kumbara fon hesabı açmak için yapacağınız tek şey, çocuğunuzun kimliğiyle birlikte gelmeniz ve en yakın şubeye başvuruda bulunmanızdır. Böylelikle hala ilk günkü tasarımı koruyan tasarımla İş Bankası kumbarasına çocuğunuz da sahip olacak olup, bu kumbaraya yapacağı yatırım sayesinde de her zaman kumbara fon hesabı açtırarak hesabın sahibi olabilecektir.

Kumbara Hesabına Para Aktarımı Nasıl Yapılır?

Çocuğunuza ait olan kumbara hesabıyla beraber bir de vadesiz TL mevduat hesabı bulunacaktır. Her gün saat 15.30’dan sonra gerçekleşecek bu işlemle beraber, çocuğunuzun vadesiz hesap bakiyesindeki tüm tutarlar, Vadeli Kumbara Hesabına aktarılarak bu şekilde hesaba para aktarma işlemleri yapmış olabilirsiniz. Hafta sonu ya da resmî tatillerde vadeli kumbara hesabına para aktarımı olmamaktadır.

Vadeli Kumbara Hesabı bakiye limiti 100 bin TL’dir. Daha üstünü kabul etmemektedir. Günlük vadeli hesabın bu limiti dolarsa eğer, artık vadesiz hesaptan vadeli hesaba para aktarımı otomatik olarak gerçekleşmemeye başlar.

Vadeli Kumbara Hesabı Faiz İşleyiş Sistemi

Çocuğunuz adına İş Bankası üzerinden açtırdığınız Vadeli Kumbara Hesabı sayesinde artık faiz işleyerek geleceğe en iyi yatırımı da yapmış olursunuz. Bu yatırımlarda 500 TL’ye kadar herhangi bir faiz bulunmamaktadır. Vadeli Kumbara hesabı için faiz, 500 TL ve üstü için geçerlidir.

Hafta içi saat 00.00 ile 08.00 arasında faiz tahakkukları gerçekleştirilir. Faiz tahakkuku Vadeli Kumbara Hesabına anında bakiye olarak yansıtılır. Sadece resmî tatiller ve hafta sonları, Vadeli Kumbara Hesabı temdit işlemi yapılmaması sebebiyle faiz işlemleri aktarılmaz. Tahakkuk eden faizlerin tamamı, ana paraya eklenerek artarak gitmektedir.
İş Bankasında Dijital Kumbara Sistemi
Yeni nesil kumbaralarıyla beraber İş Bankası Kumbarası Dijital formu yenileniyor. Yeni nesil çocuklarla buluşturulması istenen bu kumbaralar, artık klasik form dışında bir de Bluetooth özelliğine sahip oluyor. 18 yaş altında bulunan küçük çocuklarınıza ait olacak Vadesiz TL hesabından Vadeli Kumbara Hesabına bağlı çalışan bu sistem sayesinde, akıllı cep telefonu ile İş Cep menüsünden direkt Dijital Kumbara ile para gönderimleri kolay şekilde yapılabilir. Böylelikle Dijital Kumbara ile gönderim yapılan tutarlar, anında Vadeli Kumbara Hesabında değerlenmeye başlıyor.

Şimdilerde İş Bankası Şubesi’nden %50 indirimli Dijital Kumbara sahibi olabilirsiniz. Sadece 18 yaş altı çocuklarınıza ait şekilde olacak bu hesaplar için bu kumbara hesabını da buna göre alabilir, İş Cep internet bankacılığı üzerinden de kolayca para birikimi yapabilirsiniz.
Dijital Kumbara Özellikleri ve Kuralları
İş Bankası şubelerinden başvuru yapılarak alınabilen dijital kumbara için 18 yaş altı çocuklara verilebilir kumbaradır. Klasik kumbaraların dışında dijital kumbara olarak kullanabilir olacaklardır. Bu kumbarayı bluetooth ile bağlayacak ve sorunsuz kullanabilecektir.

Dijital Kumbara ücreti 185 TL’dir. Bu fiyata vergiler dahil olup şu anda %50 kampanyalı şekilde 92.50 TL’den satın alınabilir. Veli tarafından çocuğuyla beraber alması gereken bu dijital kumbarayı aynı zamanda ücretsiz alma şansı da bulunmaktadır. Bunun için Güvenli Gelecek Maxi, Güvenli Gelecek Maxi Plus, Güvenli Gelecek Gold, Güvenli Gelecek Gold Plus, Güvenli Gelecek Gold Maxi, Güvenli Gelecek Gold Maxi Plus sigorta​​ ​paketlerinden herhangi birinin veli olarak kendisinin yapmış olması gerekmektedir. Eğer kendisi için yapmadıysa, çocuğu için yatırım sigortası yapmışsa, ücretsiz olarak bu kumbaraya sahip olabilir.

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu