Gündem

1 Milyon Yazılımcı Projesi (Başvuru ve Şartları Neler)

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan teknoloji modelinde 2023 yılına kadar 1 milyon nitelikli yazılımcı yerleştirme hedeflendiği açıklandı. 1 Milyon yazılımcının niteliklerine bakıldığında alacakları eğitimler farklı programlama dillerini de beraberinde getiriyor. Günümüzde en çok kullanılan programlama dilleri, güvenlik açıkları gibi alanlarda yazılımcı adaylarına eğitim verilmesi amacıyla bu proje oluşturuldu.

Yazılımcılar Hangi Nitelikte Olacak 

1 Milyon yazılımcı projesine katılan gençlere videolu ve uygulamalı bir şekilde eğitim verilmesi planlanıyor. Program yazma, hata okuma ve güvenlik açıklarına karşı müdahale etme konusunda eğitim verilmesi planlanan projeye gençlerin ilgisi yüksek. Yabancı dil bilgisi de programlama açısından gerektiği için gençlerin en az orta düzeyde İngilizce bilmesi de gerekiyor.

Projeye dahil olacak yazılımcı adaylarını gelecekte işsiz bırakmamak adına birçok yararı olacak. Özellikle CV ile başvurulan bu projede yazılımcıların CV’leri CV Bankasına kayıt edilecek olup firmalara erişim sağlanacak. Böylelikle hem firmalar gerekli yazılımcıları kolayca bulabilirken yazılımcılar da açıkta kalmayacak.

Yazılımcılar Hangi Eğitimi Alacak

Yazılımcı olma konusunda ilgisi bulunan vatandaşların alacakları eğitimler de dikkat çekiyor. Özellikle Türkiye’nin geride kaldığı oyun ve yazılım geliştirme alanında gençlerin önü açılacak ve böylelikle gelecekte Türkiye’nin adının yayılmasına olanak sağlanacak. Oyun ve yazılım sektöründe Türkiye’nin hızlıca büyümesi için en erken tarihin de 2023 yılı olduğu belirtiliyor.

Yazılımcıların da farklı çeşitleri olduğundan proje de BTK bunu da değerlendirmiş oldu. 13 farklı yazılımcı eğitim paketi sunulacak olan yazılımcı adayları için toplamda 14 bin dakikaya kadar videolu eğitim paketi hazırlandı. Bakan Berat Albayrak 13 olan eğitim paketini 2020 yılının sonuna kadar 100’e çıkarma planının olduğunu belirtti.

Yazılımcılar grafik tasarımdan programlamaya, web düzenlemeden güvenlik açıklarına kadar hatta internet ağ protokollerine erişim gibi yasal alanda eğitim alacaklar. Yazılım dünyasında “ Beyaz Şapkalı Hacker “ olarak da bilinen daha çok devlet adına çalışan ve herhangi bir saldırı ya da siber savaş durumunda devlet adına ağ protokollerini stabil tutabilecek, sunuculara gelen saldırıları engelleyebilecek şekilde eğitilecek yazılımcılar için geri sayım başladı.

1 Milyon Yazılımcı Başvuru Şartları Neler ?

1 Milyon yazılımcı projesine dahil olmak isteyenler için birkaç başvuru şartı bulunmakta. Detaylı bir şekilde CV yazmanız oldukça önemlidir. Bütün adayların CV’leri BTK akademisyenleri tarafından tek tek incelenip manuel bir şekilde onaylama işlemi yapılıyor. Bunun için mümkün oldukça tüm yazılım sektörü ve kendi hayatınızla ilgili detayları eksiksiz olarak girmeniz gerekmektedir. 

Başvuru yaparken TC kimlik bilgilerinizi eksiksiz bir şekilde girmeniz de oldukça önemlidir. Eksik veya yanlış bir başvuru yaptığınız da sorumlusu kendiniz olduğunuzdan eğitim alamamanız da sizin sorumluluğunuz da olacaktır.

1 Milyon yazılımcı arasında kendinizde yer almak istiyorsanız BTK’nın kendi resmi sitesinden başvuru formunu doldurup başvurabilirsiniz. Başvuru yaparken en büyük etkenin CV olduğu sürekli açıklamalar da belirtildi. Bu yüzden CV sizler adına büyük bir avantaj olarak değerlendirilmeli.

Yazılımcı Olmanın Avantajları

1 Milyon yazılımcı projesini duyduktan sonra yazılım hakkında bilgisi olmayanların üzülmesine hiç gerek yok. Bu proje yazılımcı adaylarına nitelikli bir şekilde eğitim vermek ve gelecekte iş olanağı sağlamaktadır. Projenin ve yazılımcıların avantajlı olduğu birkaç konu bulunmaktadır.

Yazılımcılar günümüzde ve gelecekte iş olanağı en yüksek meslekleri arasında olmakla beraber günümüzde en popüler şirketlerin de sektörünü kapsamaktadır. Microsoft, Google ve Amazon başta olmak üzere birçok yazılımı ilgilendiren şirketlerde iş bulma şansınız çok daha artmaktadır.

Hareket enerjisi yerine beyin kullanarak çok daha yüksek geliri olan işler yapmanın avantajını da taşıyan yazılımcılar da kendi aralarında farklılık göstermekte. Yazılımcılar arasında en büyük kitleyi kapsayan programcılar ve güvenlik alanlarıdır. Özellikle iyi bir yazılımcının en önemli etkeni program yazabilir düzeyde olmasıdır.

Program yazabilen veya bu nitelikte olan bir yazılımcı mobil bir uygulama veya oyun geliştirebilir. Hatta bu oyunu veya programı satarak çok fazla para kazanabilir. Aynı şekilde program ve oyunları şirket adına çalışarak da ciddi bir gelir kapısı elde edebilmektedir.

Yazılımcı olmak isteyenlerin en çok takıldığı konu genellikle algoritma ve mantık alanında ki eksiklerinden kaynaklanmaktadır.

Yazılımcı Olmanın Altın Kuralları

İyi bir yazılımcı olabilmek adına birkaç kriter bulunuyor. Bu kriterlere uygun bir şekilde CV’niz bulunuyorsa birçok şirkette çok kolay bir şekilde iş imkanı bulabilirsiniz. İyi bir yazılımcı olmanın yolundan dil bilgisinden matematiğe birçok alanda temel yeterliliğin geçtiğini unutmamalısınız. İşte yazılımcı olmanın yolundan geçen en önemli altın kurallar !

  • Yabancı Dil Seviyesi

İyi bir yazılımcı olmanın yollarından biri de yabancı dilinizi geliştirmektir. Programlama dillerinin %70 ile %80 aralığında ki kısmı İngilizce olarak oluşturulmuştur. Bu programlama dillerine de hakim olabilmek için en azından orta düzeyde İngilizce diline hakim olmak gerekiyor.

  • Mantık & Algoritma

Lise düzeyinde ki öğrencilere Matematik derslerinde konu edinen Mantık alanına iyi bir hakimiyet kurmalısınız. Öyle ki şifreleme yöntemlerine erişebilmek ve mantığını anlamak adına her birinin bir algoritması bulunuyor. Bu algoritmalarının da mantığını anlamak için bu konulara çalışabilirsiniz.

1 Milyon Yazılımcı Projesine Nasıl Kayıt Olurum?

  • Buradaki bağlantıdan T.C Hazine ve Maliye Bakanlığı sitesine ulaşarak diğer adıma geçin.
  • Kayıt Ol butonuna tıklayarak kayıt olun. Eğer ki üyeliğiniz varsa direk giriş yapın.
  • Kayıt ekranında kimliğinize göre kayıt seçeneği sunuyor. Yeni kimlik veya eski kimlik diye, seçiminizi yapıp diğer adıma geçin.
  • Kimlik bilgilerinizi doldurduktan sonra e-posta,telefon numarası,yaşadığınız şehir ve çalışma şeklini doldurun.
  • E-posta’nıza doğrulama (Aktivasyon) linki hesabınız onaylandıktan sonra gelecektir. Mailinizi ara – ara kontrol edin.
  • Şifrenizi belirleyin ve bu kadar. Artık üyesiniz, dilediğiniz ders’e başlayın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu