Gündem

Toki Kura Çekilişi Ne Zaman 2021

Türkiye’de devlet destekli konut imkanı sunan Toplu Konut İdaresi Başkanlığı almış olduğu karar ile birlikte büyük yatırımlar gerçekleştirerek her yıl 100 bin konut projesi toki tarafından Türk vatandaşını konut sahibi yapmak için çalışmalarına geçtiğimiz günlerde başladı. Bu hizmet Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından desteklenmekte olup 2021 yılı için alınan başvurular 15 Ocak tarihinde son buldu. Başvurularını yapan insanlar artık tamamen kuraları beklemeye başladı. Kura çekilişleri Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından gerçekleştirilecek olup tam tarih verilememiş olsa da toki 2021 kura ne zaman sorusunun cevabı olarak tahmini Şubat – Mart aylarından herhangi birinde gerçekleşmesi beklenmektedir.

2021 Toki Başvuru

16 Aralık 2019 tarihinde başlayıp 15 Ocak 2021 tarihinde biten 2021 toki başvuru işlemleri bazı şartlar karşılığında gerçekleştirilmektedir. Bu şartları yerine getiremeyen kişilerin toki’den sağlanacak konutlar için kura çekimine katılma imkanı bulunmuyor. Adayların başvuru yapması için yerine getirmesi gerektiği 2021 toki başvuru şartları aşağıda liste halinde sıralanmıştır.

 1. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
 2. Projenin gerçekleşeceği il sınırları içerisinde en az 1 yıl binaen ikamet etmiş olmak ve projenin gerçekleşeceği bölgenin nüfusuna kayıtlı olmak,
 3. Başvuru yapmak isteyen kişilerin; kendisinin, eşinin ve çocuğunun üzerine herhangi bir şekilde Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde bağımsız bir konut tapusu bulunmamalıdır. Aynı zamanda bu kişilerin daha önce TOKİ tarafından yapılan konut fırsatlarından yararlanmamış olması gerekmektedir. (Şehit aileleri, gaziler, dullar ve yetimler hariç.)
 4. Kampanya için başvuru yapan kişinin bulunduğu evin gelirinin aylık bazda hesaplandığında net olarak 5.500 TL’yi geçmiyor olması gerekmektedir.  (Alınan gıda yardımları, yol yardımları ve buna benzer yardımların hepsi dahil.)
 5. Hane halkı içerisinde bulunan kişilerden sadece biri başvuru yapabilir.
 6. Başvuru yapmak isteyen kişilerin 25 yaşını tamamlamış olmaları gerekmektedir.
 7. 100 bin konut başvurusu toki tarafından yapılırken bu başvurularda şehit yakınları, dul ve yetimler bu şartların dışında kalmaktadır.

 

TOKİ 2021 Başvuruları Nereye Yapılır?

2021 yılında Toplu Konut İdaresi tarafından gerçekleştirilecek olan 100 bin konut projesi kapsamında yapılacak evlerin kurasına katılmak için yukarıdaki şartları yerine getiren kişiler T.C. Ziraat Bankası ve T.C. Halk Bankası aracılığıyla proje hangi ilde gerçekleştiriliyorsa o ilde şubelere başvuru yapılacaktır. Başvuru ücretleri;

 1. 2+1 daireler için : 500 TL
 2. 3+1 daireler için : 1.000 TL olarak belirlenmiştir.

Başvurular farklı farklı kategorilerde incelenecek olup bu kategoriler kişilerin durumuna göre belirlenmiştir.

 1. 1. Kategori : Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri
 2. 2. Kategori : Engellilik Derecesi %40’dan Fazla Olan Kişiler
 3. 3. Kategori : Diğer Adaylar

Konut projesi tamamlandıktan sonra konut değerleri belirlenecek ve kişilerin bankadaki kredi borçları evin değerine göre yapılandırılacaktır.

E – Devlet Aracılığıyla Başvuru Yapmak

Birçok insanın hayallerini gerçekleştirecek olan toki başvuru edevlet üzerinden de yapılmaktadır.  Aşağıda belirtilen yolları eksiksiz bir şekilde gerçekleştirdiğiniz taktirde rahatlıkla başvuru işleminizi tamamlayabilirsiniz.

 1. E – Devlet platformuna T.C. Kimlik Numaranız ve E – Devlet şifreniz ile giriş yapın.
 2. Sağ üst köşede arama kısmına “Konut İşyeri Başvuru” yazın.
 3. Ardından ilgili bölüme girdikten sonra başvuru şartları karşınıza çıkacaktır.
 4. E – Devlet toki başvuru işlemlerinin tamamlanması için bankanın telefon numaranıza göndereceği hesap numarasına başvuru ücretinin eksiksiz bir şekilde yatırılması gerekiyor.
 5. Başvurunuza ait durum raporunu e – devletten takip edebilirsiniz.
toki
Toki Kura Çekilişi Ne Zaman 2021 3

TOKİ Kredisini Hangi Bankalar Veriyor?

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından gündeme getirilen 100 bin konut projesi kapsamında konut sahibi olmak isteyen kişiler bankalardan kredi alarak konut sahibi olabiliyorlar. Türkiye’de bu konu hakkında kişilere yardımcı olan bazı bankalar bulunmaktadır. Ancak bankalar bu krediyi verirken sizlere bazı şartlar sunacaktır. Bu şartlar;

 1. Kredi notu yüksek olması,
 2. Bankaya gelir beyanında bulunmak,
 3. T.C. vatandaşı olmak,
 4. 3+1 için 18 yaş, 2+1 için 25 yaş sınırını doldurmuş olmak,
 5. Proje bölgesinde en az 1 yıl ikamet etmiş olmak,
 6. Bankadan daha önce konut kredisi almamış olmak

Ziraat Bankası Konut Kredisi

Konut kredisi talep ettiğiniz bankanın Ziraat Bankası olması durumunda konut kredisinden gerekli şartları karşıladığınız durumda yararlanabiliyorsunuz. Başvuru için gerekli tüm evrakları eksiksiz bir şekilde tamamladıktan sonra Ziraat Bankası şubelerine başvuru yapmanız yeterli olacaktır. Ayrıca başvuru esnasında başvuru ücretinide yatırmanız gerekiyor. Başvurunuz tamamlandıktan sonra  banka tarafından sizlere Konut Tahsis Belgesi verilecektir. Ziraat Bankası tarafından başvuruların tamamı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’na gönderilecektir. Ancak çekmiş olduğunuz kredinin miktarı konut projesi tamamlandıktan sonra size kurada hangi ev çıkarsa o evin değerine göre belirlenecektir. Buna rağmen almak istediğiniz konutun değeri kredi miktarınızdan düşük ise diğer masraflar ve vergiler dikkate alınarak kredi ödemeleri başlayacaktır. Ziraat Bankası tarafından toki kredisi faiz değeri 2021 yılında %1.28 olarak belirlenmiştir. Eğer emekli iseniz banka bu konuda size ekstra kampanyalar uygulayabiliyor.

Ziraat Bankası Faizsiz Konut Kredisi

Ziraat Bankası ve Toplu Konut İdaresi Başkanlığı arasında yapılan anlaşma gereğince banka tarafından başvuru yapan kişilere herhangi bir faiz uygulamadan kredi verilmektedir. Toki faizsiz kredi hizmetinden yararlanmak için yapmanız gereken iki önemli şey var. Bunlar; sgk’dan alınacak hak sahipliği belgesi ve herhangi bir şubeden başvurudur. Şehit kredisinden yararlanmak isteyen kişilerin yerine getirmesi gereken herhangi bir şart bulunmamaktadır. Banka tarafından verilecek olan kredinin miktarı istatistik enstitüsü tarafından belirlenmektedir. 2021 konut kredisi limiti 114.000 TL olarak belirlenmiş bu durumda kişiler alacakları ev için maksimum 114.000 TL kredi çekebilmektedir.

Halkbank Toki Konut Kredisi

Toki ile protokol imzalayan bir diğer banka ise Halkbank’tır. Aynı şekilde Ziraat Bankası ile uyguladığınız adımların tamamını Halkbank içinde uygulamanız gerekiyor. Başvuru için gerekli şubeye giderek o şubeden başvuru ücretini ödeyip ardından Konut Tahsis Belgesi’ni alabilirsiniz. Krediniz onaylandıktan sonra Halbank tarafından adınıza açılmış olan hesaba paranın aktarımı tamamlanacaktır. TOKİ kredisi için Halkbank sizden %10’luk bir peşinat talep etmektedir. Bu peşinatı ödemeniz gerekiyor. Almış olduğunuz kredinin taksitleri konutun tarafınıza teslim edilmesinin ardından bir sonraki ay başlıyor. Halkbank 240 aya kadar vade uygulayabiliyor. Eğer bu bankadan kredi alırken herhangi bir şekilde peşinat ödeme imkanınız yok ise faiz oranı yükselmektedir. Aynı zamanda vadelerde 120 aydan yukarıya olmamaktadır. Halkbank konut kredisi peşinatsız faiz oranı %1.28’dir.

TOKİ Borçlarını Yapılandırmak İçin Kredi

TOKİ, ev sahiplerinin borçlarının tamamını toplu bir şekilde ödeyerek tapularını teslim almaları için her yıl bazı indirimler uygulamaktadır. Bu indirim genel olarak borç bakiyelerinin %22’lik bir bölümüne denk gelmektedir. İndirimlerden yararlanmak için yerine getirmeniz gereken şartlardan en önemlisi indirim başvurusu döneminde herhangi bir vergi borcunuzun olmamasıdır. Eğer konut sahibinin 12 aydan daha az bir taksiti kaldıysa indirim fırsatından yararlanamıyor. Toki yapılandırma kredisi imkanı ile birlikte birçok kişinin hayalindeki kendi evinin tapusuna daha hızlı bir şekilde kavuşmalarını sağlamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu